Techgame.pl
wojsko

defenseupdate - wideo - https://youtu.be/yPq3up01H-g

Imponujący autonomiczny robot wojskowy. Niewiarygodne, co potrafi maszyna

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Niemiecka firma Rheinmetall przedstawiła swojego robota wojskowego przyszłości. Ten potrafi zdziałać naprawdę wiele. Bezzałogowiec Mission Master – Armed Reconnaissance przeznaczony jest przede wszystkim do zwiadu, jednak zamontowanie uzbrojenie poz

  • Firma Rheinmetall pokazała swojego najnowszego robota

  • Jego przeznaczeniem jest wykonywanie zwiadu

  • W środku naszpikowany jest nowoczesną technologią

O ile wiele lat temu szczytem technologii w wojsku było włączenie do niego dużych maszyn bojowych, o tyle teraz zbliżamy się do znacznie bardziej futurystycznego sposobu przeprowadzania konfliktów. Niemiecka firma Rheinmetall przedstawia swoją wizję jednego z kluczowych zwiadowczych narzędzi wojskowych. 

Roboty w służbie wojska

Armia USA od lat pracuje nad rozwojem nowoczesnych technologii dla swoich żołnierzy. Z doświadczenia wiemy, że jest to sprawa interesująca nie tylko dla fanów militariów, ale też wszystkich fanów nowinek technologicznych - często bowiem zdarza się, że coś trafia do wojska w formie testów, a później udostępniane jest w zmienionej formie komercyjnie.

Dlatego wszelkie informacje odnośnie choćby poszukiwania przez inżynierów i naukowców sposobu na przekazywanie komend za pomocą samych myśli jawi się na wizję odległą, ale niezwykle ciekawą. Tym razem jednak nowoczesny robot bojowy reprezentuje "zabawkę" przeznaczoną wyłącznie dla żołnierzy. 

Opracowany przez niemiecki koncern Rheinmetall nowoczesny robot wydaje się skupiać w sobie wszystko, czym aktualnie imponuje wojskowa myśl techniczna - wygodę użytkowania, przystosowanie do różnych warunków, a także szereg nowoczesnego sprzętu zainstalowanego na jego pokładzie.

Poznajcie Mission Master – Armed Reconnaissance

Tak, nazwa robota nie jest może zbyt chwytliwa, jednak zapewne zmieni się, gdy ten trafi do służby. Mission Master – Armed Reconnaissance reprezentuje bowiem wszystko, co kluczowe w samym urządzeniu, czyli możliwość nowoczesnego zwiadu i obecność na jego wyposażeniu broni (w razie czego, rzecz jasna). 

Pojazd należy do rodziny A-UGV, czyli autonomicznych pojazdów opancerzonych. Twórcy wyjaśniają, że jego głównym celem jest zbieranie różnych informacji i przeprowadzanie rekonesansu. Dlatego też pojazd dostał nowoczesną elektronikę, która pozwoli na szybkie przetwarzanie bardzo dużych ilości danych. 

Sam projekt bazuje na wcześniejszej idei Mission Master, która doczekała się znacznego rozwinięcia. Oprócz napakowania nowoczesną elektroniką i sporą ilością czujników, mamy tu też zdalnie sterowany system uzbrojenia Rheinmetall Fieldranger przeznaczony do odpowiedzenia ogniem na ogień.

Nowoczesny robot zwiadowczo-bojowy

Co tak naprawdę znajdziemy w środku nowoczesnej wizji inżynierów? Sporo różnych czujników - elektrooptycznych, podczerwieni o dalekim zasięgu, dalmierz laserowy i system celowania laserowego, kamerę 360 stopni i... maszt. 3,5-metrowy maszt można zdalnie wysunąć z robota, a docelowo ma ułatwić badanie terenu spoza osłony i umożliwić sprawniejsze przemieszczanie się. 

Dzięki systemowi Rheinmetall PATH (A-kit) możliwe staje się operowanie urządzeniem bez fizycznej obecności operatora. Dodatkowo zapewniono wsparcie dla systemu Argus i specjalnym narzędziem kontroli i dowodzenia Rheinmetall, co umożliwi połączenie się ze sobą różnych urządzeń, które mogą operować w formie prawdziwej watahy. Poniżej znajdziecie filmik przestawiający robota i część jego arsenału. 

Co ciekawe, powstaje też coraz więcej maszyn wojskowych na których pokładzie znajdziemy sztuczną inteligencję.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psami

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armię

Czytaj więcej >