Techgame.pl
Siedziba Yahoo

flickr

Inżynier Yahoo skazany. Włamywał się na konta mailowe kobiet i szukał zdjęć

7 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Pracownicy nadwyrężający swoich kompetencji to żadna nowość. Wybitnym tego przykładem jest jeden z byłych pracowników Yahoo, a skala całego przestępstwa wręcz przeraża. Inżynier informatycznego giganta włamywał się na konta mailowe kobiet.

Pracownik Yahoo przesadził, jeśli chodzi o korzystanie ze swoich kompetencji. Hakował konta mailowe szukając treści erotycznych. 

Najazd FBI 

Reyes Daniel Ruiz to pochodzący z Kalifornii 34-letni inżynier od 2009 roku zatrudniony w informatycznym gigancie, czyli Yahoo. Jego nielegalną działalność wykryli inni pracownicy firmy w 2018 roku. To właśnie wtedy, po doniesieniu na inżyniera, został on zwolniony, a zaledwie miesiąc po tych wydarzeniach doszło do nalotu FBI na jego mieszkanie. Przyznał on im wtedy, że zniszczył dysk twardy na którym przechowywał skradzione prywatne treści - łącznie 2 TB danych, czyli około tysiąca plików wideo i 4 tysięcy zdjęć. Inżynier przyznał się do winy we wrześniu 2019 roku. Jak do tego wszystkiego w ogóle doszło?

W poszukiwaniu negliżu

Inżynier korzystał z dostępu do baz danych Yahoo i to właśnie stamtąd wykradał listę adresów e-mail (szukał oczywiście wyłącznie tych, należących do kobiet) i zakodowane hasła, które samodzielnie odkodowywał. Jego ofiarami padło łącznie około 6 tysięcy skrzynek pocztowych. Co ciekawe, próbował on również swoich sił w "hakowaniu" innych kont podpiętych pod wspomniane e-maile, co czasami mu się udawało dzięki zbieżności haseł. Tu z kolei dokonał włamu na ok. 100 kont takich serwisów, jak m.in. iCloud, Gmail, Hotmail, Dropbox i Photobucket. Szukał wyłącznie treści erotycznych i pornograficznych. Udało mu się nawet wykraść prywatne pliki swoich koleżanek z pracy. 

Gdzie tu sprawiedliwość?

Ruiz za swoją przestępczą działalność i nadwyrężanie kompetencji został skazany na... areszt domowy. Sąd wziął tu pod uwagę fakt przyznania się do winy. Sam inżynier wielokrotnie oświadczał, że nie wiedział, iż robi coś złego. Oprócz pięcioletniego aresztu domowego i nadzoru policji nakazano mu również zapłacić 5 tys. dolarów grzywny i 118,5 tys. dolarów zadośćuczynienia dla firmy.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >