Techgame.pl
YouTube

pixabay.com

YouTube usunie "łapkę w dół". Użytkownicy nie są zachwyceni pomysłem

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Trwają testy kontrowersyjnej zmiany w serwisie YouTube, która może zaburzyć działanie całego serwisu. Gigant rozważa usunięcie licznika “łapek w dół", który obecnie wyświetla się pod materiałem. Wówczas użytkownik n

Serwis YouTube to najbardziej popularna platforma z materiałami wideo, jaka funkcjonuje w obecnych czasach. Jest narzędziem pracy, czasem głównym źródłem dochodów czy też miejscem pozwalającym na łatwy dostęp do treści o konkretnej tematyce, dzięki systemie kanałów. Bardzo duże znaczenie ma też system pozycjonowania, który na podstawie ocen i aktywności użytkowników.

YouTube bez łapek w dół

To właśnie funkcjonowanie tego systemu oceniania i pozycjonowania treści jest obecnie zagrożone. Choć teoretycznie YouTube pozostawi możliwość wystawienia negatywnej oceny danemu filmowi, to nie będzie sensu jej używać, skoro i tak nie będzie można sprawdzić, ilu osobom nie spodobał się dany utwór.

Obecnie system ukrywa materiały, które otrzymają dużą liczbę negatywnych opinii względem tych pozytywnych. Często też sam użytkownik po rozpoczęciu oglądania danego nagrania patrzy na oceny. W przypadku dużej liczby łapek w dół zdarza się, że nie ogląda dalej danego materiału, gdyż został on oceniony jako zwyczajnie słaby. Wszak oceny mają pełnić przede wszystkim funkcję informacyjną.

YouTube odetnie informacje o ocenach

System został stworzony w trosce o jakość treści w serwisie YouTube, dlaczego więc Google rozważa jego sabotaż? Winne są tak zwane “kampanie hejtu”, czyli zorganizowane akcje większych ilości użytkowników, którzy negatywnie oceniają materiał danego twórcy lub na konkretny temat. To rzeczywiście się zdarza, nie ma ku temu żadnych wątpliwości.

Jednakże usunięcie liczników ocen nie jest odpowiedzią na ów problem. To zupełnie zniszczyłoby cały system pozycjonowania, co też nie leży w interesie YouTube. Dlatego właśnie testowane obecnie rozwiązania dotyczą jedynie niewielkiej grupy użytkowników. Serwis bierze pod uwagę dwie opcje - usunięcie licznika negatywnych opinii (pozostawiając widoczną liczbę łapek w górę) lub usunięcie wszystkich liczników opinii.

Użytkownicy są wściekli

Na szczęście YouTube żadnej z tych rzeczy nie planuje wprowadzić za plecami użytkowników. Informacja o przeprowadzanych testach pojawiła się na Twitterze oraz na forum Google, gdzie można bez przeszkód włączyć się w dyskusję na temat planowanych zmian. Tam właśnie użytkownicy YouTube głośno i dobitnie wyrazili sprzeciw dla proponowanych rozwiązań.

Na ten moment nie zapadła jeszcze decyzja o usunięciu liczników ocen. YouTube przeprowadza testy obu opcji oraz zdaje się słuchać głosu ludu na swoich kanałach informacyjnych, co daje nadzieję, że nie wprowadzi zaproponowanych rozwiązań. W każdym razie nie w taki sposób, by zaburzyły system funkcjonowania serwisu. Poczekamy, zobaczymy.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >