Techgame.pl > Technologie > YouTube usunie "łapkę w dół". Użytkownicy nie są zachwyceni pomysłem
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:16

YouTube usunie "łapkę w dół". Użytkownicy nie są zachwyceni pomysłem

YouTube
pixabay.com

Serwis YouTube to najbardziej popularna platforma z materiałami wideo, jaka funkcjonuje w obecnych czasach. Jest narzędziem pracy, czasem głównym źródłem dochodów czy też miejscem pozwalającym na łatwy dostęp do treści o konkretnej tematyce, dzięki systemie kanałów. Bardzo duże znaczenie ma też system pozycjonowania, który na podstawie ocen i aktywności użytkowników.

YouTube bez łapek w dół

To właśnie funkcjonowanie tego systemu oceniania i pozycjonowania treści jest obecnie zagrożone. Choć teoretycznie YouTube pozostawi możliwość wystawienia negatywnej oceny danemu filmowi, to nie będzie sensu jej używać, skoro i tak nie będzie można sprawdzić, ilu osobom nie spodobał się dany utwór.

Obecnie system ukrywa materiały, które otrzymają dużą liczbę negatywnych opinii względem tych pozytywnych. Często też sam użytkownik po rozpoczęciu oglądania danego nagrania patrzy na oceny. W przypadku dużej liczby łapek w dół zdarza się, że nie ogląda dalej danego materiału, gdyż został on oceniony jako zwyczajnie słaby. Wszak oceny mają pełnić przede wszystkim funkcję informacyjną.

YouTube odetnie informacje o ocenach

System został stworzony w trosce o jakość treści w serwisie YouTube, dlaczego więc Google rozważa jego sabotaż? Winne są tak zwane “kampanie hejtu”, czyli zorganizowane akcje większych ilości użytkowników, którzy negatywnie oceniają materiał danego twórcy lub na konkretny temat. To rzeczywiście się zdarza, nie ma ku temu żadnych wątpliwości.

Jednakże usunięcie liczników ocen nie jest odpowiedzią na ów problem. To zupełnie zniszczyłoby cały system pozycjonowania, co też nie leży w interesie YouTube. Dlatego właśnie testowane obecnie rozwiązania dotyczą jedynie niewielkiej grupy użytkowników. Serwis bierze pod uwagę dwie opcje - usunięcie licznika negatywnych opinii (pozostawiając widoczną liczbę łapek w górę) lub usunięcie wszystkich liczników opinii.

Użytkownicy są wściekli

Na szczęście YouTube żadnej z tych rzeczy nie planuje wprowadzić za plecami użytkowników. Informacja o przeprowadzanych testach pojawiła się na Twitterze oraz na forum Google, gdzie można bez przeszkód włączyć się w dyskusję na temat planowanych zmian. Tam właśnie użytkownicy YouTube głośno i dobitnie wyrazili sprzeciw dla proponowanych rozwiązań.

Na ten moment nie zapadła jeszcze decyzja o usunięciu liczników ocen. YouTube przeprowadza testy obu opcji oraz zdaje się słuchać głosu ludu na swoich kanałach informacyjnych, co daje nadzieję, że nie wprowadzi zaproponowanych rozwiązań. W każdym razie nie w taki sposób, by zaburzyły system funkcjonowania serwisu. Poczekamy, zobaczymy.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Tagi: YouTube Google
Powiązane