Komputer
Źródło: pixbay.com

Fatalne wieści dla graczy. Czeka nas ogromny wzrost cen części komputerowych

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
29 Listopada 2020

Części komputerowe drożeją, jednak szczególnie wysokich zwyżek cen możemy się spodziewać w przypadku zasilaczy. Firma certyfikująca urządzenia zwiększyła trzykrotnie swoją marżę. Producenci nie będą mieli wyboru.

W dobie pandemii wiele produktów drożeje ze względu na trudności logistyczne spowodowane obostrzeniami i zachorowaniami na całym świecie. W tym przypadku jednak to firma Plug Load Solutions winna jest nadchodzącym podwyżkom cen zasilaczy.


Gracze zapłacą więcej za zasilacz


Problem polega na tym, że Plug Load Solutions to firma, która wyrobiła sobie markę na tyle silną, że jest w zasadzie monopolistą na rynku certyfikowania urządzeń zasilających. Jeśli potrzebujesz zasilacza i choć trochę orientujesz się w temacie, będziesz szukał takiego z normą 80 PLUS.


A 80 PLUS to norma firmy Plug Load Solutions. Wszyscy producenci zasilaczy wysokiej jakości sięgają po jej certyfikaty. Od teraz będą płacić za to trzykrotnie więcej niż dotychczas, a to najprawdopodobniej przełoży się na wyższe ceny w sklepach.

Gracze zamówili PlayStation 5 na eBayu. Osłupieli gdy sprawdzili zawartość paczekGracze zamówili PlayStation 5 na eBayu. Osłupieli gdy sprawdzili zawartość paczekCzytaj dalej


Kilkadziesiąt tysięcy dolarów za jeden model zasilacza


Jeśli producent będzie chciał wydać zasilacz w sześciu standardowych wariantach (różniących się mocą), za wydanie certyfikatów będzie musiał zapłacić od 21 do 26 tysięcy dolarów. Widząc takie sumy, możemy się już żegnać z dotychczasowymi cenami zasilaczy.


Za przykład niech posłuży nam zasilacz be quiet! System Power 9 o mocy 550 W. Jego certyfikat to 80 PLUS Bronze, co daje nam zasilacz średniej klasy o wydajności energetycznej sporo niższej niż te z certyfikatem Gold czy Platinum, które uchodzą za zasilacze dobrej jakości.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć
  2. Genialne, proste i zaskakujące tricki na idealne przygotowanie kapusty do gołąbków. Koniec z porwanymi i twardymi liśćmi, wystarczy odrobina sprytu
  3. Dotychczasowe przekonanie o wszechświecie mogło być błędne. Wyjątkowe odkrycie, chodzi o tajemnicze światło


Ceny zasilaczy nie są niskie


Zasilacz be quiet! System Power 9 kosztuje obecnie około 249 złotych. I jest to średniej klasy zasilacz. Taki, który może popracować kilka lat, lecz może również odmówić posłuszeństwa po roku czy dwóch. Jeśli cena wzrosłaby do 300-350 zł, taki wydatek raz na dwa lata byłby mocno odczuwalny dla naszego budżetu.


Co prawda certyfikowanie produktów jest dobrowolne, ale spójrzmy prawdzie w oczy - nikt nie zaryzykuje kupna zasilacza bez żadnego certyfikatu. A niestety zdecydowana większość urządzeń jest certyfikowana przez Plug Load Solutions.

Wrota piekieł istnieją i płoną bezustannie od 50 lat. Dron wszystko nagrał, niewiarygodny widokWrota piekieł istnieją i płoną bezustannie od 50 lat. Dron wszystko nagrał, niewiarygodny widokCzytaj dalej


Szansa dla konkurencji


Na szczęście na rynku firm oferujących certyfikaty mamy jeszcze kilku graczy. Jeśli dobrze to rozegrają i wykorzystają moment podniesienia cen, być może uda im się zyskać więcej chętnych na swoje certyfikaty. Są to firmy Cybernetics ETA oraz Lambda.


Graczom pozostaje liczyć na działania firm certyfikujących, gdyż jeśli pozwolą Plug Load Solutions na utrzymanie monopolu mimo trzykrotnej podwyżki cen, będziemy zmuszeni płacić więcej za zasilacze. A te są niestety gwarancją „życia” naszych komputerów.

Bardzo ważna wypowiedz ministra edukacji. Chodzi o koniec nauki zdalnej i powrót dzieci do szkółBardzo ważna wypowiedz ministra edukacji. Chodzi o koniec nauki zdalnej i powrót dzieci do szkółCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Prof. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa eksperta
  2. Sałatka jarzynowa ze składnikiem - niespodzianką, jest nie tylko przepyszna, ale i zdrowa. Koniecznie przygotuj ją na Święta, rodzina oniemieje
  3. Nowa technologia sztucznej inteligencji dla dronów. Mogą znacznie przysłużyć się człowiekowi
  4. Legendarne Grono.net nie umarło. Powitajcie nowy polski serwis społecznościowy Onorg
  5. Elektroofensywa trafiła do Polski. Miasto zostanie zalane stacjami ładowania pojazdów elektrycznych
  6. Mężczyzna podbiegł pomóc swojemu rannemu psu. Nagle wjechał w niego samochód
  7. Ma 8 lat i bezdomną rodzinę. Założył biznes, który pomógł jego bliskim

Następny artykuł