Techgame.pl
Komputer

pixbay.com

Fatalne wieści dla graczy. Czeka nas ogromny wzrost cen części komputerowych

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Części komputerowe drożeją, jednak szczególnie wysokich zwyżek cen możemy się spodziewać w przypadku zasilaczy. Firma certyfikująca urządzenia zwiększyła trzykrotnie swoją marżę. Producenci nie będą mieli wyboru.

W dobie pandemii wiele produktów drożeje ze względu na trudności logistyczne spowodowane obostrzeniami i zachorowaniami na całym świecie. W tym przypadku jednak to firma Plug Load Solutions winna jest nadchodzącym podwyżkom cen zasilaczy.

Gracze zapłacą więcej za zasilacz

Problem polega na tym, że Plug Load Solutions to firma, która wyrobiła sobie markę na tyle silną, że jest w zasadzie monopolistą na rynku certyfikowania urządzeń zasilających. Jeśli potrzebujesz zasilacza i choć trochę orientujesz się w temacie, będziesz szukał takiego z normą 80 PLUS.

A 80 PLUS to norma firmy Plug Load Solutions. Wszyscy producenci zasilaczy wysokiej jakości sięgają po jej certyfikaty. Od teraz będą płacić za to trzykrotnie więcej niż dotychczas, a to najprawdopodobniej przełoży się na wyższe ceny w sklepach.

Kilkadziesiąt tysięcy dolarów za jeden model zasilacza

Jeśli producent będzie chciał wydać zasilacz w sześciu standardowych wariantach (różniących się mocą), za wydanie certyfikatów będzie musiał zapłacić od 21 do 26 tysięcy dolarów. Widząc takie sumy, możemy się już żegnać z dotychczasowymi cenami zasilaczy.

Za przykład niech posłuży nam zasilacz be quiet! System Power 9 o mocy 550 W. Jego certyfikat to 80 PLUS Bronze, co daje nam zasilacz średniej klasy o wydajności energetycznej sporo niższej niż te z certyfikatem Gold czy Platinum, które uchodzą za zasilacze dobrej jakości.

  1. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć

  2. Genialne, proste i zaskakujące tricki na idealne przygotowanie kapusty do gołąbków. Koniec z porwanymi i twardymi liśćmi, wystarczy odrobina sprytu

  3. Dotychczasowe przekonanie o wszechświecie mogło być błędne. Wyjątkowe odkrycie, chodzi o tajemnicze światło

Ceny zasilaczy nie są niskie

Zasilacz be quiet! System Power 9 kosztuje obecnie około 249 złotych. I jest to średniej klasy zasilacz. Taki, który może popracować kilka lat, lecz może również odmówić posłuszeństwa po roku czy dwóch. Jeśli cena wzrosłaby  do 300-350 zł, taki wydatek raz na dwa lata byłby mocno odczuwalny dla naszego budżetu.

Co prawda certyfikowanie produktów jest dobrowolne, ale spójrzmy prawdzie w oczy - nikt nie zaryzykuje kupna zasilacza bez żadnego certyfikatu. A niestety zdecydowana większość urządzeń jest certyfikowana przez Plug Load Solutions.

Szansa dla konkurencji 

Na szczęście na rynku firm oferujących certyfikaty mamy jeszcze kilku graczy. Jeśli dobrze to rozegrają i wykorzystają moment podniesienia cen, być może uda im się zyskać więcej chętnych na swoje certyfikaty. Są to firmy Cybernetics ETA oraz Lambda.

Graczom pozostaje liczyć na działania firm certyfikujących, gdyż jeśli pozwolą Plug Load Solutions na utrzymanie monopolu mimo trzykrotnej podwyżki cen, będziemy zmuszeni płacić więcej za zasilacze. A te są niestety gwarancją „życia” naszych komputerów.

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >