Techgame.pl
Bill Gates

World Economic Forum from Cologny, Switzerland, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Zrewolucjonizował świat i zarobił niewiarygodne pieniądze. Czym teraz zajmuje się Bill Gates?

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Bill Gates to jedna z najważniejszych osobistości w światowej historii oprogramowania i sprzętu. Zaczynając od zera stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie, zakładając firmę, z której produktów korzystają dziś niemal wszyscy. Mimo s

Choć często bywają kontrowersyjne, nie da się zaprzeczyć, że wybitne jednostki takie jak Bill Gates czy Elon Musk są motorem ludzkiej cywilizacji. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy niemożliwych i wyznaczać nowe niemożliwości, które z każdym rokiem są coraz bliższe zasięgowi ludzkiej technologii.

Bill Gates - legenda za życia

Urodzony w Seattle w 1955 roku Bill Gates zaczynał w zasadzie od zera. Jako student Uniwersytetu Harvarda (jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelni należących do słynnej Ivy League) zaczął z kolegą projektować narzędzie programistyczne, które miałoby przekładać język programowania BASIC na oprogramowanie popularnego wówczas komputera Altair 8800.

W istocie nie posiadając nawet egzemplarza Altaira, Gates napisał do producenta sprzętu, firmy MITS, informując o pracy nad wspomnianym wyżej narzędziem, w istocie mając jedynie na nie pomysł. Celem było wybadanie, czy MITS w ogóle byłoby zainteresowane takim tematem. Ku zdziwieniu młodych programistów, zostali oni zaproszeni do siedziby firmy na prezentację swojego projektu.

W ciągu kilku tygodni przekuli więc swój pomysł w rzeczywiste narzędzie, które zaprezentowali producentowi Altaira, przedstawiając się jako spółka Micro-soft (micro - mikrokomputer, soft - oprogramowanie). I tak zaczęła się przygoda Billa Gatesa i Microsoftu, której efekty możemy podziwiać dzisiaj na niemal wszystkich urządzeniach elektronicznych z systemem operacyjnym.

Pomysły za miliardy dolarów

Według rankingu magazynu Bloomberg, majątek Billa Gatesa na początku 2019 roku wynosił około 110 miliardów dolarów, czyniąc go wówczas najbogatszym człowiekiem na świecie (nie był to pierwszy raz, gdy Gates wylądował na szczycie tego zestawienia). Obecnie Gates spadł na 4. miejsce zestawienia najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes z majątkiem szacowanym na 124,4 mld dolarów - wyprzedzili go Jeff Bezos (Amazon), Elon Musk (SpaceX) oraz Bernnard Arnault (LVMH).

Dziś Bill Gates nie stoi już na czele Microsoftu, którego zarządu ostatecznie opuścił w 2020 roku. Nikogo to nie zdziwiło, gdyż już od przeszło dekady Gates skupił się na swojej działalności filantropa, by przed rokiem oficjalnie przejść na służbę ludzkości. Owa służba przekłada się między innymi na intensywne działania w kierunku ratowania klimatu panującego na Ziemi.

Jej bezpośrednim wyrazem jest wydana w bieżącym roku książka Billa Gatesa pod tytułem: Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy. Miliarder jest bardzo zaangażowany w tematykę ekologii i aktywnie eksploruje różne gałęzie technologii w poszukiwaniu rozwiązań problemu globalnego ocieplenia, więc z pewnością jeszcze nie raz o nim usłyszymy.

źródła: Forbes, opracowanie własne

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >