Techgame.pl
Automat do gry

pixabay.com

Badacze są zgodni. Skrzynki w grach są uzależniającym mechanizmem hazardowym

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono (po raz kolejny) badania nad zjawiskiem lootboksów w grach. Wyniki są jednoznaczne i bardzo niepokojące. Według badaczy, skrzynki z ukrytą zawartością, które gracze mogą nabyć za wirtualną lub realną walutę

Lootboksy to zbiorcze określenie, którego dziś używa się do nazywania paczek przedmiotów w grach, które użytkownicy mogą zdobyć wraz z postępami w rozgrywce lub kupić za walutę występującą w danej produkcji. Ta z kolei nabywana jest za prawdziwe pieniądze. Co znajduje się w skrzynkach? Przedmioty, które możemy wykorzystać w grze oraz elementy kosmetyczne, dzięki którym nasze postaci czy lokacje będą wyglądały ciekawiej. Niestety kupując daną skrzynkę, nigdy tak naprawdę nie wiemy, co konkretnie otrzymamy

Lootboksy w grach

Najnowsze badanie lootboksów pod kątem ich powiązań z zachowaniami hazardowymi zostało przeprowadzone przez badaczy z uniwersytetów w Plymouth i Wolverhampton. Zostało zaś zlecone przez organizację charytatywną, mającą na celu uświadamianie i walkę z uzależnieniem od hazardu - BeGambleAware. Według definicji ustalonej przez badaczy, lootboksy to: jakiekolwiek związane z grami nabytki z zawartością bazującą na prawdopodobieństwie.

Lootboksy to jednakże znacznie więcej niż “tylko” przedmioty w grach. Badacze dowodzą, że na ich zakup ma wpływ wiele czynników psychologicznych, takich jak chęć przynależności, imponowania czy nawet niskie poczucie własnej wartości. Choć oprócz nich oczywiście do zakupu lootboksów zachęca sama potrzeba posiadania ich zawartości, publiczne otwieranie paczek stało się w ostatnich latach niemalże rytuałem.

Miliony widzów otwierania lootboksów

- Jak ktoś organizował imprezę z noclegiem dla kolegów, pierwsze pytanie, jakie padało, to: “czy zamierzasz kupić jakieś punkty FIFA, żebyśmy mogli pooglądać, jak otwierasz paczki?”. To była niemalże konieczność na każdym nocowaniu, imprezie czy czymś w tym stylu - wypowiedział się w badaniu jeden z graczy w wieku między 20. a 30. rokiem życia.

Wbrew pozorom, oglądanie otwierania paczek przez kogoś innego stało się w świecie graczy czymś zupełnie naturalnym. Setki tysięcy widzów potrafiło z zapartym tchem oglądać, jak streamerzy na YouTubie czy Twitchu otwierają lootboksy z różnych gier, regularnie wpłacając im dotacje, by mogli kupić ich jeszcze więcej. Zaledwie kilka tygodni temu pisaliśmy o sytuacji, w której streamer zniszczył fizyczną paczkę kart kolekcjonerskich dlatego, że jeden z widzów zaoferował mu 50 dolarów, by to zrobił. Takie sytuacje są dziś na porządku dziennym.

Przyszłość lootboksów

Wygląda na to, że badanie przeprowadzone przez brytyjskie uniwersytety może być ostatecznym punktem zapalnym, który rozpęta burzę wokół lootboksów, po której mikrotransakcje w grach zmienią się na zawsze. Już teraz kilka krajów na świecie prawnie zakazało obecności płatnych skrzynek z losową zawartością w grach wideo. Niebawem do ich grona może dołączyć znacznie więcej państw. I bardzo słusznie, jeśli wierzyć badaniom zleconym przez organizację BeGambleAware.

źródło: begambleaware.org

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >