Bitcoin
Źródło: pixahive.com

Prokuratura przejęła ponad 50 mln euro w Bitcoinach. Jest jeden problem, funkcjonariusze nie znają hasła

Kuba WielochKuba Wieloch
6 Lutego 2021

Niemiecka prokuratura zatrzymała oszusta i skonfiskowała Bitcoin o wartości przekraczającej 50 milionów euro. Jest jednak jeden problem - mężczyzna nie chce podać hasła, którym zabezpieczona jest kryptowaluta. 

  • Niemiecka prokuratora zatrzymała cyberprzestępcę
  • Mężczyzna zdobył nielegalnie Bitcoiny o wartości przekraczającej 50 milionów euro
  • Funkcjonariusze nie są w stanie złamać hasła

Bitcoiny biją kolejne rekordy wartości, a kryptowaluta nie przestaje ekscytować, wręcz przeciwnie. Na dzień dzisiejszy jeden Bitcoin jest warty 149 981,60 Złotych. Myśl o tym, że jeszczew 2010 roku można go było nabyć za niecałą złotówkę, przyprawia o ból głowy.

Jak przestępcy "wykopują" bitcoiny?

W internecie krążą już legendy o osobach, które 10 lat temu nabyły 100 Bitcoinów za bezcen, a dziś są milionerami. Tego typu historie jedynie dodają pikanterii i zachęcają cyberprzestępców do działania.


Jak można się domyślić, lukratywną kryptowalutą szybko zainteresowali się przestępcy. Aby wykopać pojedynczego bitcoina, potrzebna jest gigantyczna moc obliczeniowa. Szybko opracowano więc złośliwe oprogramowania, które pobierane są przez nieświadome ofiary. Po zainstalowaniu aplikacje zaczynają po kryjomu wykopywać Bitcoiny dla cyberprzestępców.

Mężczyzna był w posiadaniu 1700 Bitcoinów


Portal cyfrowa.rp doniósł o kolejnym głośnym wykroczeniu powiązanym z nielegalną kopalnią Bitcoinów. W niemieckim Kempten prokuratura wydała wyrok skazujący cyberprzestępcę na 2 lata pozbawienia wolności. Miał on rozsyłać swoim ofiarom złośliwe oprogramowanie przekształcające komputer w „koparkę” Bitcoinów.

Polacy płacą gigantyczne pieniądze za tani chiński sprzęt. Bloger nagłośnił aferęPolacy płacą gigantyczne pieniądze za tani chiński sprzęt. Bloger nagłośnił aferęCzytaj dalej


Okazało się, że skazany dzięki swojej metodzie był w stanie wykopać 1700 Bitcoinów. Wirtualny portfel mężczyzny ma wartość szacowaną na ponad 50 milionów euro. Problem tkwi w tym, że funkcjonariusze nie są w stanie złamać hasła nałożonego na wirtualny skarbiec. Skazany natomiast, nie ma zamiaru współpracować.


Złamanie skomplikowanego hasła zabezpieczającego może zająć nawet dziesiątki lat. Może się więc okazać, że fortuna tkwiąca w cyfrowej informacji zapisanej w Bitoinach najzwyczajniej w świecie przepadnie.

Zapomniał hasła do wirtualnego portfela z fortuną


Jeszcze niedawnoinformowaliśmy o mężczyźnie, który zapomniał hasła do swojego portfela z Bitcoinami. Niemiecki programista miał w nim prawdziwą fortunę - niemal 900 milionów złotych. Niestety pomimo usilnych prób i wykorzystaniu płatnych usług, hasła do tej pory nie udało się złamać.

Deficyt kart graficznych


“Kopacze” Bitcoinów są również w dużym stopniu odpowiedzialni za deficyt kart graficznych nowej generacji, czyli Nvidii z serii 30. Gracze mają gigantyczne problemy z zakupem najwydajniejszych obecnie GPU, a ich cena z miesiąca na miesiąc rośnie.


Problem tkwi w tym, że gracze nie mogą nawet konkurować z kopaczami przy zakupie, ponieważ osoby zajmujące się wydobywaniem Bitcoinów nabywają karty przy pomocy botów. Tak więc, gdy w sklepie pojawi się obiekt westchnień współczesnych geeków, to po 5 sekundach jest on już wykupiony przez zautomatyzowany program.


Nic dziwnego skoro wartość wirtualnej waluty wciąż rośnie i daje perspektywę szybkiego wzbogacenia się.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł