Techgame.pl
Kłódka na laptopie

pixabay.com

Dane ponad 500 milionów w rękach hakerów. Ogromny wyciek z serwisu LinkedIn

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Kolejny ogromny wyciek danych użytkowników popularnego serwisu. Tym razem to o dziwo nie Facebook. W tym przypadku hakerzy wzięli na cel użytkowników platformy LinkedIn, która jest jednym z najpopularniejszych miejsc do poszukiwania p

Ogromny wyciek danych z Facebooka, o którym usłyszeliśmy kilka dni temu, zdaje się otwierać pulę zupełnie nowych ataków na popularne serwisy przechowujące dane milionów (lub miliardów) użytkowników. Trudno już stwierdzić, czy nasze dane są bezpieczne - chyba najbardziej rozsądnie będzie założyć, że nie i mieć się na baczności przez cały czas.

Ogromny wyciek danych z LinkedIn

Tym razem do wycieku doszło w serwisie LinkedIn, międzynarodowej platformy społecznościowej, skupiającej się przede wszystkich na kontaktach zawodowych i biznesowych. Powstały w 2003 roku portal należy obecnie do Microsoftu (od 2016 roku) i zrzesza ponad 675 milionów użytkowników z całego świata.

Jeśli wierzyć informacjom podanym przez przestępców na hakerskich forach, aż 500 milionów użytkowników LinkedIn padło ofiarą ataku, w wyniku którego w ofercie sprzedaży na forum hakerskim znalazły się ich dane pochodzące z portalu - adres e-mail, numer telefonu oraz wszystkie udostępnione na profilu informacje.

Pół miliarda zagrożonych użytkowników

Według oferty sprzedaży wykradzionych z portalu LinkedIn, przestępca dysponuje 502 mln kont użytkowników serwisu, które próbuje sprzedać hakerom. W ofercie zostały udostępnione dane 2 milionów kont, podczas gdy pozostałe zostaną sprzedane odpowiedniemu kupującemu. LinkedIn jest świadomy sytuacji i postanowił przeanalizować udostępnione przez przestępców dane.

- Zbadaliśmy domniemany zestaw danych LinkedIn, który został wystawiony na sprzedaż i ustaliliśmy, że w rzeczywistości jest to agregacja danych z wielu witryn internetowych i firm. - czytamy w komunikacie opublikowanym przez LinkedIn.

Serwis uznał jednak, że w przeanalizowanym zestawieniu nie ma danych, które nie byłyby dostępne w profilu założonym na platformie, więc według LinkedIn, nic w zasadzie się nie stało, a co za tym idzie, platforma prawdopodobnie zamierza pójść w ślady Facebooka i nie informować poszczególnych użytkowników o fakcie, że ich dane zostały wykradzione.

Niestety żyjemy w czasach, gdy takie przestępstwa są na porządku dziennym. Szkoda tylko, że serwisy atakowane przez hakerów nie kwapią się ani trochę do poinformowania własnych klientów o zaistniałej sytuacji i możliwych niebezpieczeństwach z nią związanych. Cóż. Jak wspominałam wcześniej, bezpieczniej będzie założyć, że nasze dane wyciekły i zachować szczególną ostrożność.

źródło: tabletowo.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >