Dzieci z długopisem 3D
Źródło: Pixabay.com

Jak pobudzić kreatywność dziecka? Nowoczesne zabawki są doskonałym rozwiązaniem

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
18 Lutego 2021

Pandemia nie odpuszcza i siedząc w domach trudno już znaleźć sobie kolejne zajęcie, by czas do powrotu normalności minął choć trochę szybciej i przyjemniej. Dzieci zwłaszcza podatne są na nudę i zasiedzenie. Co zrobić, by oderwać je od bezmyślnego wpatrywania się w ekran smartfona? Pobudzić kreatywność.

  • Kreatywność - co to jest?
  • Rozwój intelektualny dziecka podczas pandemii
  • Długopis 3D - współczesna forma rysowania
  • Technologia ma służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom

Kiedy od niemal roku jesteśmy na mniejszą lub większą skalę uwięzieni w domach, zaczyna wkradać się pewna monotonia i zmęczenie obecnym stanem rzeczy. Czują to nie tylko dorośli, lecz także dzieci. A nawet szczególnie one. Co możemy zrobić, żeby nasze pociechy mogły się prawidłowo rozwijać, kiedy brakuje im bodźców i doświadczeń zdobywanych poza domem? Sprawdzić, co współczesna technologia może zdziałać w tym temacie.

Kreatywność dziecka

Kreatywność to bardzo ciekawy temat, często błędnie rozumiany przez wielu z nas. Bardzo przejrzyście jest to wyjaśnione w książce “Kreatywność w erze cyfrowej” autorstwa Beverley Barnaby i Victorii Burghardt, które w swoim dziele skupiają się na tym temacie w kontekście naszych pociech. Definicja kreatywności zawarta w książce zakłada, że składają się na nią cztery rzeczy:

  • myślenie wielowątkowe
  • badanie pomysłów
  • innowacyjność
  • oryginalne, elastyczne myśli

Choć definicje poszczególnych ekspertów w tym temacie nieco się od siebie różnią, niemal wszyscy są zgodni, że najbardziej angażującymi i rozwijającymi dziecko aktywnościami kreatywnymi będą takie, które prowadzą do stworzenia czegoś nowego, postrzeganego przez nasze pociechy jako wartościowe. Niekoniecznie wartościowe w sensie materialnym - wartość emocjonalna jest przez dzieci ceniona znacznie bardziej.

To już dziś. Przełomowy łazik NASA wyląduje na MarsieTo już dziś. Przełomowy łazik NASA wyląduje na MarsieCzytaj dalej

Zabawki wzmagające kreatywność

Aby zapewnić dziecku odpowiedni rozwój jego kreatywności, musimy zadbać o to, by wszystkie cztery składowe kreatywności były uwzględnione w czynnościach, do których będziemy zachęcać nasze pociechy. Niegdyś jednym z najbardziej powszechnych zabaw było rysowanie.

Choć jest to rzeczywiście świetna forma ćwiczenia umysłu, na pierwszy rzut oka widać, że brakuje tam jednej, a nawet dwóch składowych kreatywności - myślenia wielowątkowego oraz, przede wszystkim, innowacyjności. Współczesna technologia znalazła rozwiązanie tego problemu i przeniosła płaskie, dwuwymiarowe rysunki do trójwymiaru.

Długopisy 3D

Możemy uzyskać to popularną metodą druku 3D, jednak jest to zabawa kosztowna i zdecydowanie zbyt skomplikowana dla młodszych dzieci. Dlatego też stworzono dużo prostszy w założeniach, a dający podobne możliwości długopis 3D. Tego typu zabawka kosztuje około 100 złotych, a dzięki niej dziecko będzie w stanie rysować przestrzenne kształty, figurki i co tylko sobie wymarzy. Internet pełen jest też gotowych schematów, które możemy wykorzystać, by pokazać maluchom możliwości, jakie daje długopis do rysowania “w powietrzu” i zachęcić je do tworzenia własnych projektów.

Długopisy tego typu są urządzeniami elektrycznymi podgrzewającymi zawarty wewnątrz filament (specjalny wkład). Oczywiście takie filamenty nie są wieczne, jednakże też są dostępne w przystępnych cenach. Choć z pewnością długopis 3D nie jest zabawką dla każdego dziecka, to z pewnością dostarczy wiele radości tym, którym podoba się idea rysowania sobie własnych zabawek.

Technologia w służbie dziecku

Oczywiście nie jest to jedyny rodzaj technologicznych zabawek, dzięki którym możemy zadbać o prawidłowy rozwój intelektualny naszych dzieci. W obecnych czasach dostępnych jest wiele świetnych nowinek, jak chociażby roboty do samodzielnego montażu i z dołączoną instrukcją, pozwalające dziecku samemu zbudować, zaprogramować i modyfikować robota, który w zależności od niego będzie wykonywał różne proste czynności.

Współczesna technologia daje niesamowite możliwości i nie należy utożsamiać jej z powodem przykucia naszych pociech do ekranów komputerów i smartfonów. Musimy tylko włożyć trochę wysiłku i wcale nie tak dużo pieniędzy w to, by wydobyć z technologii te rzeczy, które będą dla naszych dzieci dobre, a zarazem ciekawe i angażujące. W obecnych czasach możemy zrobić to bez trudu. Internet przybywa z pomocą.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł