Techgame.pl
Dzieci z długopisem 3D

Pixabay.com

Jak pobudzić kreatywność dziecka? Nowoczesne zabawki są doskonałym rozwiązaniem

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Pandemia nie odpuszcza i siedząc w domach trudno już znaleźć sobie kolejne zajęcie, by czas do powrotu normalności minął choć trochę szybciej i przyjemniej. Dzieci zwłaszcza podatne są na nudę i zasiedzenie. Co zrobić, by oderwać je od bezmyślnego wpatryw

  • Kreatywność - co to jest?

  • Rozwój intelektualny dziecka podczas pandemii

  • Długopis 3D - współczesna forma rysowania

  • Technologia ma służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom

Kiedy od niemal roku jesteśmy na mniejszą lub większą skalę uwięzieni w domach, zaczyna wkradać się pewna monotonia i zmęczenie obecnym stanem rzeczy. Czują to nie tylko dorośli, lecz także dzieci. A nawet szczególnie one. Co możemy zrobić, żeby nasze pociechy mogły się prawidłowo rozwijać, kiedy brakuje im bodźców i doświadczeń zdobywanych poza domem? Sprawdzić, co współczesna technologia może zdziałać w tym temacie.

Kreatywność dziecka

Kreatywność to bardzo ciekawy temat, często błędnie rozumiany przez wielu z nas. Bardzo przejrzyście jest to wyjaśnione w książce “Kreatywność w erze cyfrowej” autorstwa Beverley Barnaby i Victorii Burghardt, które w swoim dziele skupiają się na tym temacie w kontekście naszych pociech. Definicja kreatywności zawarta w książce zakłada, że składają się na nią cztery rzeczy:

  • myślenie wielowątkowe

  • badanie pomysłów

  • innowacyjność

  • oryginalne, elastyczne myśli

Choć definicje poszczególnych ekspertów w tym temacie nieco się od siebie różnią, niemal wszyscy są zgodni, że najbardziej angażującymi i rozwijającymi dziecko aktywnościami kreatywnymi będą takie, które prowadzą do stworzenia czegoś nowego, postrzeganego przez nasze pociechy jako wartościowe. Niekoniecznie wartościowe w sensie materialnym - wartość emocjonalna jest przez dzieci ceniona znacznie bardziej.

Zabawki wzmagające kreatywność

Aby zapewnić dziecku odpowiedni rozwój jego kreatywności, musimy zadbać o to, by wszystkie cztery składowe kreatywności były uwzględnione w czynnościach, do których będziemy zachęcać nasze pociechy. Niegdyś jednym z najbardziej powszechnych zabaw było rysowanie

Choć jest to rzeczywiście świetna forma ćwiczenia umysłu, na pierwszy rzut oka widać, że brakuje tam jednej, a nawet dwóch składowych kreatywności - myślenia wielowątkowego oraz, przede wszystkim, innowacyjności. Współczesna technologia znalazła rozwiązanie tego problemu i przeniosła płaskie, dwuwymiarowe rysunki do trójwymiaru.

Długopisy 3D

Możemy uzyskać to popularną metodą druku 3D, jednak jest to zabawa kosztowna i zdecydowanie zbyt skomplikowana dla młodszych dzieci. Dlatego też stworzono dużo prostszy w założeniach, a dający podobne możliwości długopis 3D. Tego typu zabawka kosztuje około 100 złotych, a dzięki niej dziecko będzie w stanie rysować przestrzenne kształty, figurki i co tylko sobie wymarzy. Internet pełen jest też gotowych schematów, które możemy wykorzystać, by pokazać maluchom możliwości, jakie daje długopis do rysowania “w powietrzu” i zachęcić je do tworzenia własnych projektów.

Długopisy tego typu są urządzeniami elektrycznymi podgrzewającymi zawarty wewnątrz filament (specjalny wkład). Oczywiście takie filamenty nie są wieczne, jednakże też są dostępne w przystępnych cenach. Choć z pewnością długopis 3D nie jest zabawką dla każdego dziecka, to z pewnością dostarczy wiele radości tym, którym podoba się idea rysowania sobie własnych zabawek.

Technologia w służbie dziecku

Oczywiście nie jest to jedyny rodzaj technologicznych zabawek, dzięki którym możemy zadbać o prawidłowy rozwój intelektualny naszych dzieci. W obecnych czasach dostępnych jest wiele świetnych nowinek, jak chociażby roboty do samodzielnego montażu i z dołączoną instrukcją, pozwalające dziecku samemu zbudować, zaprogramować i modyfikować robota, który w zależności od niego będzie wykonywał różne proste czynności.

Współczesna technologia daje niesamowite możliwości i nie należy utożsamiać jej z powodem przykucia naszych pociech do ekranów komputerów i smartfonów. Musimy tylko włożyć trochę wysiłku i wcale nie tak dużo pieniędzy w to, by wydobyć z technologii te rzeczy, które będą dla naszych dzieci dobre, a zarazem ciekawe i angażujące. W obecnych czasach możemy zrobić to bez trudu. Internet przybywa z pomocą.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >