Liczniki energii elektrycznej
Źródło: Pixabay.com

Polacy zapłacą mniej za prąd. Rząd wprowadzi inteligentne liczniki w każdym domu

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
22 Lutego 2021

Wszystko wskazuje na to, że rząd wprowadzi nowelizację ustawy o energetyce, co zainicjuje krajową wymianę liczników prądu w domach Polaków. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, do 2028 roku w niemal wszystkich polskich gospodarstwach domowych pojawią się inteligentne liczniki energii elektrycznej.

  • Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o energetyce
  • Do 2028 roku w 80% polskich domów pojawią się inteligentne liczniki prądu
  • Oznacza to nadchodzący spadek cen energii elektrycznej

Energetyka w Polsce to wciąż jeden z trudniejszych tematów podejmowanych przez władze. Problemem jest oczywiście kwestia energii cieplnej, która stanowi zdecydowaną większość prądu produkowanego w naszym kraju. Szkodliwość węgla dla środowiska przy jednoczesnej niechęci do energii jądrowej czyni sytuację niemalże patową.

Inteligentne liczniki prądu

Tymczasem debatując nad nowymi źródłami pozyskiwania energii, rząd postanowił zrewolucjonizować sposób jej “odmierzania” i pobierania za nią opłat. W ciągu najbliższych lat planowana jest wymiana liczników prądu w domach Polaków na takie, które będą umożliwiały zdalny odczyt ich wskazań. Co to oznacza w praktyce?

Wprowadzenie inteligentnych liczników energii elektrycznej sprawi, że dostawcy będą mogli w każdej chwili skontrolować stan zużycia prądu w każdym domu, w którym pojawi się inteligentny licznik. Dzięki temu nie zobaczymy już u naszych drzwi pracowników dostawcy, którzy obecnie muszą się do nas regularnie dobijać, by sprawdzić stan naszych liczników.

Ceny prądu spadną

Dzięki temu, że dalsze wizytowanie polskich domów nie będzie już konieczne, spadną koszty utrzymania systemu dostawy energii, co przełoży się na niższe ceny prądu dla odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Według szacunków rządu uwzględniając koszt montażu nowych liczników (około 360 zł za licznik) w 13 milionach polskich domów w czasie 15 lat, oszczędzi aż 11,3 miliardy złotych.

Linie lotnicze na całym świecie uziemiają Boeinga 777. Wadliwe silniki stanowią poważne zagrożenieLinie lotnicze na całym świecie uziemiają Boeinga 777. Wadliwe silniki stanowią poważne zagrożenieCzytaj dalej

Montaż inteligentnych liczników będzie sukcesywnie przebiegała falami. Rząd zakłada, że udział inteligentnych liczników wśród wszystkich odbiorców prądu w Polsce będzie wynosił:

  • 15% - do 31 grudnia 2023 roku
  • 35% - do 31 grudnia 2025 roku
  • 65% - do 31 grudnia 2027 roku
  • 80% - do 31 grudnia 2028 roku

Oprócz postępu technologicznego i inwestycyjnego przedsiębiorstw sieciowych, instalacja liczników zdalnego odczytu zwiększy konkurencyjność rynku energii, z której skorzystają wszyscy użytkownicy systemu, a w szczególności, odbiorcy. Nie można też pominąć pozytywnego wpływu regulacji na producentów liczników. - komentuje nadchodzące zmiany Michał Kurtyka, stojący na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł