Techgame.pl
Tim Sweeney

youtube.com/CNBC Television/kadr z filmu

Epic Games przynosi straty. Serwis przedstawił finanse w pozwie przeciwko Apple

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Platforma Tima Sweeneya walczy o klientów wszelkimi dostępnymi środkami, jednocześnie prowadząc wojnę przeciwko gigantom rynku gamingowego - Apple i Google. Choć popularność Epic Games stale rośnie, serwis póki co, generuje jedynie straty. W

Rozgrywająca się od kilku miesięcy wojna pomiędzy Epic Games Store a gigantami branży zbiera swoje żniwo. Wszystkie strony konfliktu mają swoje silne stanowiska i nic nie wskazuje na to, że ktokolwiek zamierza odpuścić. Nawet Epic Games, który nie dość, że jest na z góry straconej pozycji, to jeszcze w dodatku ledwie jest w stanie na siebie zarobić.

Epic Games generuje straty

Oczywiście kiepski bilans finansów platformy został przytoczony jako jeden z argumentów, które mają przekonać sąd o nieuczciwości modelu biznesowego Apple. CEO Epic Games, Tim Sweeney, zamierza bowiem udowodnić, że prowizje pobierane przez wielkie firmy dystrybuujące aplikacjami na swoich urządzeniach mobilnych, są niezgodną z prawem próbą monopolizacji rynku.

Niestety póki co, Tim Sweeney co chwila traci najważniejsze argumenty potwierdzające jego tezę. Apple i Google umiejętnie obchodzą zarzucane im zbrodnie, co sprawia, że Tim Sweeney wychodzi na coraz większego skąpca i nonkonformistę, który nie chce podporządkować się obowiązującym opłatom, mimo iż są dokładnie takie same dla wszystkich dużych przedsiębiorców.

Po co ta wojna?

W dodatku z raportu finansowego, zawartego w pozwie złożonym przez Epic Games Store, jasno wynika, że platforma do tej pory wygenerowała jedynie straty. Opłata pobierana od wydawców gier dystrybuowanych przez Epica to jedynie 12%. Ta niewielka kwota wystarcza akurat do pokrycia kosztów operacyjnych serwisu.

Tymczasem straty Epic Games sięgają niemal pół miliarda dolarów. Według danych zamieszczonych w pozwie, w ciągu ostatnich dwóch lat platforma Tima Sweeneya zanotowała straty w wysokości 456 milionów dolarów. Jak to możliwe?

Rozdawnictwo zbiera żniwo

Pieniądze Epica rozchodzą się na dwa sposoby. Po pierwsze, co tydzień w Epic Games Store udostępniana jest darmowa gra, którą każdy może przypisać do swojego konta bez żadnych opłat. Kto więc za to płaci? Epic.

Świąteczna Wyprzedaż, w ramach której rozdano 15 gier (po jednej każdego dnia w okresie świątecznym i sylwestrowym). Kto za nie zapłacił? Epic. Ekskluzywne tytuły, które przez jakiś czas po premierze są dostępne jedynie w Epic Games Store, jak na przykład Control czy Hitman 3. Kto płaci? Znacie już odpowiedź.

Co Tim Sweeney zyskuje na takim rozrzutnictwie? Oczywiście użytkowników. Już w tej chwili Epic może pochwalić się ponad 160 milionami zarejestrowanych kont, z czego około 56 milionów miesięcznie jest faktycznie aktywnych. A ta liczba stale rośnie.

Według prognoz, Epic Games Store stanie się rentowny w 2023 roku. Opłacalnym biznesem zaś będzie prawdopodobnie cztery lata później. Tim Sweeney zdaje się być zadowolony z rozwoju sytuacji i ewidentnie nie zamierza składać broni, wyzywając na pojedynek największe potęgi branży.

źródło: scribd.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >