Techgame.pl
Aplikacje Facebook

Pixabay.com

Facebook blokuje treści mediów z Australii. "To zachowanie godne dyktatora!"

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Australia wprowadza nowe prawo dotyczące platform cyfrowych. Facebook nie zamierza dostosowywać się do nowej uchwały i z dnia na dzień blokuje mieszkańcom Australii możliwość udostępniania jakichkolwiek linków pochodzących od mediów. Austral

  • Australia wprowadza nowe prawo dotyczące platform cyfrowych

  • Facebook odmawia płacenia australijskim mediom i odcina od informacji 20 milionów australijskich użytkowników

  • Rząd kraju nie może uwierzyć w to, co się dzieje

Australia uchwaliła wprowadzenie nowej opłaty, w ramach której platformy cyfrowe, w tym Facebook, mają płacić lokalnym mediom za możliwość udostępniania linków do ich artykułów i filmów. Mark Zuckerberg odmówił współpracy na takich zasadach i w nocy ze środy na czwartek czasu australijskiego zablokował możliwość udostępniania na Facebooku linków pochodzących od wszystkich mediów z Australii. Ze skutkiem natychmiastowym.

Facebook nakłada blokadę na Australię

W nocy ze środy na czwartek, Facebook zablokował wszystkim użytkownikom z Australii udostępnianie i wyświetlanie jakichkolwiek treści pochodzących od mediów. Wszystko przez wprowadzenie przez australijski rząd nowego prawa, w ramach którego platformy cyfrowe działające w kraju są zobowiązane do płacenia wydawcom za publikowanie ich treści.

W praktyce oznacza to, że Facebook musiałby zawrzeć umowę z wydawcami australijskich mediów, w ramach której płaciłby im ustaloną w umowie kwotę za to, że pojawiają się na nim treści, które zostały stworzone przez owe media. Największy portal społecznościowy na świecie uznał, że nie zamierza dostosowywać się do australijskich przepisów.

Rząd kraju jest oburzony

Australijski rząd nie przyjął najlepiej blokady Facebooka. Zwłaszcza, że została ona wprowadzona w środku nocy i kompletnie odcięła Australijczyków od mediów zarówno lokalnych, jak i światowych. Zarówno prywatni użytkownicy, jak i wydawcy pochodzący z Australii nie mogą wyświetlać ani udostępniać treści pochodzących od wszystkich mediów na świecie. Reszta świata z kolei nie ma możliwości udostępniania materiałów pochodzących z Australii.

Facebook surowo ogranicza i cenzuruje przepływ informacji dla Australijczyków. To nie tylko strony z newsami, lecz także strony departamentu zdrowia udostępniające kluczowe wiadomości o Covid-19, serwisy służb ratunkowych i małych rodzimych społeczności, które na tym ucierpią. To alarmujący i niebezpieczny obrót spraw. Odcięcie dostępu do informacji istotnych dla całego kraju w środku nocy jest horrendalne.

Mark Zuckerberg zawsze twierdził, że według niego prywatna firma nie powinna cenzurować informacji i Human Rights Watch się z tym zgadza. Apelujemy do Facebooka o natychmiastowe uchylenie restrykcji -  oświadczyła Elaine Pearson, australijska dyrektor Human Rights Watch.

Facebook nie zdejmie blokady

Facebook póki co nie ma zamiaru zdejmować ograniczeń. Choć zarówno australijskie prawo, jak i reakcja Facebooka są kontrowersyjne, nie można odmówić Markowi Zuckerbergowi konsekwencji. Od miesięcy ostrzegał australijski rząd, mówiąc wprost, że Facebook nie ugnie się pod nowymi wymaganiami. I słowa dotrzymał, czego najwyraźniej Australia się nie spodziewała.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

iPhone SE 2020 w różnych wariantach kolorystycznych

Technologie

Apple zaskoczyło wszystkich niską ceną. Budżetowy iPhone w ofercie giganta

Czytaj więcej >
dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >