Techgame.pl
Smartfon

pixabay.com

Fałszywa aktualizacja popularnego komunikatora instaluje niebezpiecznego wirusa. Uwaga na różową skórkę do WhatsApp

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Uwaga, kolejna niebezpieczna aktualizacja WhatsApp. Ktoś znajomy proponuje Ci instalację różowej skórki dla komunikatora? Uważaj, to niebezpieczny wirus, który rozprzestrzenia się w ten sposób bez wiedzy ofiary.

Użytkownicy komunikator WhatsApp już wielokrotnie mieli do czynienia z wirusami i kampaniami phishingowymi, niestety najnowsza z nich jest wyjątkowo niebezpieczna. Najbardziej niepokojący jest fakt, że wirus rozprzestrzenia się wysyłając fałszywe wiadomości do kontaktów ofiary, w ten sposób znacznie poszerzając grono zainfekowanych urządzeń.

WhatsApp Pink - różowa skórka

Od kilku dni coraz głośniej w Internecie o rzekomej nowej skórce do komunikatora WhatsApp, która ma zmienić jego bazowe barwy na różową. Niestety, jak można było się spodziewać, jest to pułapka mająca na celu zainfekowanie urządzenia użytkownika komunikatora i przejęcia danych zawartych w pamięci i wiadomościach.

Najnowsze oszustwo ubrane jest w otoczkę oficjalnej aktualizacji komunikatora WhatsApp, co w wielu przypadkach skutkuje automatycznym kliknięciem w otrzymany link i implementacją wirusa na naszym smartfonie. Niestety aktualizacja, wbrew obietnicom, nie zmienia wyglądu komunikatora.

Niebezpieczny malware

Zainstalowana “aktualizacja” o zdradliwej nazwie WhatsApp Pink jest w istocie oprogramowaniem działającym w tle bez wiedzy użytkownika. Wówczas przechwytuje niemal wszystkie dane przechowywane na urządzeniu - kontakty, wiadomości, zdjęcia - ostatecznie przejmując kontrolę nad naszym telefonem.

W międzyczasie wysyła również wiadomości do naszych znajomych na WhatsAppie, reklamując im różową skórkę do komunikatora i tym samym nakłaniając ich do instalacji wirusa. W ten sposób niebezpieczny program bezustannie się rozprzestrzenia, infekując urządzenia tysięcy użytkowników WhatsAppa.

Jak się bronić?

Przede wszystkim, jeśli tylko dostaniemy wiadomość z zaproszeniem do instalacji WhatsApp Pink, pod żadnym pozorem nie należy wchodzić w otrzymany link do fałszywej aktualizacji. Warto wówczas również poinformować osobę, od której otrzymaliśmy ów link, że najwyraźniej jej urządzenie jest właśnie sabotowane przez wirusa.

Na szczęście póki co wirus jest stosunkowo łatwy do usunięcia z telefonu. Wystarczy odinstalować go, jak każdą inną aplikację, w menedżerze programów na naszym smartfonie i po wirusie nie zostanie żaden ślad.

Jeśli podejrzewamy, że nasze urządzenie mogło paść ofiarą tego złośliwego oprogramowania, warto sprawdzić, czy na liście zainstalowanych aplikacji nie figuruje WhatsApp Pink, gdyż pozostawienie go w pamięci telefonu może skutkować jego przejęciem przez hakerów, a co za tym idzie, utratą danych i pieniędzy.

źródło: livemint.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >