Pojedynek XVII-wieczny z Hellish Quart
Źródło: hellishquart.com

Polska gra podbija serca graczy z całego świata. Hellish Quart zalicza świetny debiut

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
24 Lutego 2021

Hellish Quart to polski symulator pojedynków wzorowanych na tych, które w Polsce toczono w XVII wieku. Gracz może poczuć się niczym w Ogniem i Mieczem pojedynkując się na szable z Bohunem. Ekspert walki bronią białą dodatkowo pochwalił grę za realizm.

  • Hellish Quart zadebiutowało we wczesnym dostępie na Steamie
  • Polski symulator XVII-wiecznych pojedynków zachwycił graczy
  • Gra cieszy się 95% pozytywnych recenzji na Steamie

Bijatyki to specyficzny, choć niesamowicie popularny w niektórych kręgach graczy, gatunek gier wideo. Najbardziej popularne z nich, jak Tekken czy Mortal Kombat, zapisały się w historii gamingu jako produkcje kultowe. Hellish Quart pozornie może wydawać się bijatyką w realiach XVII wieku. Jednakże ma kilka ważnych cech, które czynią z niego coś więcej - pełnoprawny symulator pojedynków bronią białą.

Hellish Quart doceniony na Steam

Hellish Quart to debiutancka gra polskiego studia Kubold, założonego przez Jakuba Kisiela, który niegdyś pracował nad topowymi produkcjami CD Projektu oraz People Can Fly, które opuścił w 2013 roku, by założyć własne studio i rozpocząć karierę wolnego strzelca. Początki do łatwych nie należały. Kubold anulował swoją pierwszą grę w 2014 roku, w wyniku czego dopiero Hellish Quart jest jego pełnoprawnym debiutem.

Trzeba mieć jednak świadomość faktu, że gra nie jest jeszcze ukończona. Od 16 lutego 2021 roku możemy ogrywać ją w ramach wczesnego dostępu na platformie Steam. I choć doskonale widać, że do końca prac jeszcze kawał drogi, Hellish Quart już teraz jest naprawdę dobrą grą.

Symulator XVII-wiecznych pojedynków

Hellish Quart to gra skupiająca się przede wszystkim na walce. Opiera się na schemacie znanym z popularnych bijatyk. Osią rozgrywki są pojedynki jeden na jeden, które gracz może rozgrywać przeciwko AI lub w trybie lokalnego multiplayera z drugą osobą. Do wyboru jest obecnie jedynie sześć postaci o zróżnicowanych umiejętnościach, jednak docelowo ma być ich znacznie więcej.

Gracze czekali długie lata. Ekskluzywne gry z PS4 pojawią się na PCGracze czekali długie lata. Ekskluzywne gry z PS4 pojawią się na PCCzytaj dalej

Tym, co czyni z Hellish Quart symulator pojedynków, zamiast bijatyki, jest fakt, że gra opiera się na fizyce. To, jak poszczególne postaci zachowują się i reagują, jest wynikiem zderzania się ze sobą modeli broni i ludzi w grze. W bijatykach typu Tekken czy Injustice walka jest po prostu zbiorem animacji wywoływanych przez poszczególne kombinacje ciosów. W Hellish Quart ten sam manewr może dać przeróżne efekty w zależności od tego, w jakim stanie znajduje się nasza postać, jak ma rozłożony środek ciężkości oraz jak bardzo jest zmęczona.

Użytkownicy Steam zachwyceni

Minął ledwie tydzień od debiutu Hellish Quart we wczesnym dostępie na Steamie, a już gra zebrała ponad tysiąc recenzji na platformie. Co więcej, aż 95% z nich jest bardzo pozytywna. Jak na niszową, polską grę dostępną w trybie early access, to naprawdę fenomenalny wynik i wszystko wskazuje na to, że debiutancki tytuł studia Kubold będzie w przyszłości jedną z produkcji, z której Polacy będą mogli być dumni.

źródło: Steam, hellishquart.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł