Techgame.pl
Bitcoin

Pixabay.com

Indie mają już dosyć. Chcą zbanować prawie wszystkie kryptowaluty

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Indie wprowadziły zakaz korzystania z kryptowalut już w 2018 roku. Dwa lata później Krajowy Sąd Najwyższy ów zakaz unieważnił. Obecnie władze Indii planują przywrócić ban na kryptowaluty, jednakże tym razem dodadzą do niego wyjątek. W

  • Indie planują zakazać obrotu kryptowalutami

  • Kraj od kilku lat podchodzi z dystansem do tego tematu

  • Zakaz ma dotyczyć wszystkich kryptowalut, poza jedną

To, co dzieje się obecnie na świecie, a zwłaszcza w branży technologicznej, ze względu na kryptowaluty jest naprawdę niesamowite. Okazuje się, że nagły i gwałtowny wzrost wartości bitcoina wpływa na bardzo wiele obszarów gospodarki, z rynkiem procesorów i kart graficznych na czele. Niektórzy ewidentnie mają już dość tej zależności.

Indie zbanują prywatne kryptowaluty

Historia Indii i kryptowalut jest dość burzliwa. Ten azjatycki kraj od dawna miał na pieńku ze środkami płatniczymi tego rodzaju. Najlepszym tego dowodem było wprowadzenie zakazu korzystania z jakichkolwiek kryptowalut na terenie Indii. Za złamanie prawa można było zostać ukaranym nawet 10 latami w więzieniu. 

Wówczas argumentem Banku Rezerw, który zakazał korzystania z kryptowalut w Indiach był fakt, że owe środki płatnicze nie mają żadnej fizycznej formy, więc w zasadzie nie istnieją. Ponadto nie zostały w żaden sposób zalegalizowane. Nie jest to odosobniony przypadek takiego podejścia do kryptowalut. Wciąż wielu uważa na przykład bitcoina za nieistniejącą fanaberię.

Zmiana podejścia władz

Postrzeganie kryptowalut jako wymysłu bierze się zapewne z przywiązania ludzi do fizyczności pieniądza. Co już w dzisiejszych czasach powinno stopniowo odchodzić w dal. W końcu kto z nas otrzymuje swoją miesięczną wypłatę w gotówce? W większości w zasadzie nie widzimy fizycznej formy pieniędzy, które pojawiają się na naszym koncie. To zaledwie ciąg cyferek. I dokładnie tym samym jest bitcoin.

Dlatego też coraz więcej krajów dostrzega potencjał tego rodzaju środków płatniczych. A wśród nich są właśnie Indie, które od wprowadzenia zakazu posługiwania się kryptowalutami w 2018 roku zrobiły zwrot o 180 stopni. W ubiegłym roku unieważniły zakaz, a teraz… zamierzają ponownie go wprowadzić. Z jednym wyjątkiem. Dozwolona będzie ich własna, narodowa kryptowaluta.

Indie chcą wprowadzić własną kryptowalutę

Plan Indii zakłada zakazanie obrotu prywatnymi kryptowalutami (czyli wszystkimi poza własną) i wprowadzenie swojej. Trudno nie dostrzec logiki tego rozwiązania. Dzięki wprowadzeniu rządowego odpowiednika wirtualnego środka płatniczego władza zyska znacznie większą kontrolę nad krajowym rynkiem.

Jest to o tyle korzystne dla kraju, że zapewni stabilizację. Kryptowaluty są wyjątkowo podatne na wahania wartości i doskonale widać to na przykładzie bitcoina. Obecnie jego wartość sięga ponad 127 tysięcy złotych, co sprawiło, że „kopanie” bitcoinów stało się niezwykle popularnym środkiem zarabiania pieniędzy. To z kolei doprowadziło do poważnego deficytu na rynku kart graficznych i wzrostu cen…

Domino kryptowalutowe sięga niezwykle daleko, a fakt, że wypowiedź Elona Muska na Twitterze ma wpływ na kurs bitcoina jest świetnym dowodem na nieprzewidywalności tego rynku. Indie nie są pierwszym krajem, który rozważa wprowadzenie własnej, wirtualnej waluty, ale jednym z niewielu wprowadzających zakazy. Niemniej jeśli bitcoin nadal będzie powodował taki zamęt, być może więcej krajów zdecyduje się na podobne kroki.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >