Techgame.pl
Amazon Aplikacja

press.aboutamazon.com

Techgame Newsy. Podsumowanie tygodnia

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Co działo się w ciągu ubiegłych kilku dni? W kilku słowach trudno byłoby to opisać. Trochę dobrych rzeczy. Trochę złych. Kilka ciekawych. Innych zupełnie nie. Pojawiły się nowe gry i dziesięć razy więcej nowych plotek na tematy wszelakie z grami związane.

  • Premiera polskiego horroru The Medium

  • Amazon w Polsce

  • Pozew przeciwko platformie Steam

  • Akcje CD Projektu idą w górę

  • Unia Europejska kontra ładowarki

Kolejny tydzień za nami, a wraz z nim kilka ważnych (lub nie) wydarzeń. Najważniejszym gamingowym eventem zdecydowanie była premiera nowego polskiego horroru studia Bloober Team. Poza tym oficjalnie zyskaliśmy w Polsce nowy sklep, w którym możemy wydać nasze ciężko zarobione pieniądze, a skoro już o nich mowa, to Steam został pozwany. A razem z nim Ubisoft. I jeszcze CD Projekt. Mówiąc krótko, spokojnie jak na wojnie.

Podsumowanie tygodnia z The Medium

Kilka dni temu zadebiutowała nowa gra polskiego studia Bloober Team z Krakowa i już zdążyła nieźle namieszać w branży. Zacznijmy od tego, że choć generalnie produkcja została przyjęta dobrze, to opinie recenzentów są mocno podzielone. Warto jednak mimo wszystko w The Medium zagrać, gdyż akcja horroru rozgrywa się w Krakowie i jego okolicach, co widać na każdym kroku.

Co więcej, tło historyczne The Medium w przyjemny sposób dawkuje graczowi informacje o historii naszego kraju, to wprowadzając bohatera mającego za sobą działalność w Solidarności czy kierując nasze kroki pod stary pomnik, upamiętniający ofiary II wojny światowej. Produkcja daje do myślenia ze względu na fakt, że wszystkie dialogi są w języku angielskim, a napisy na pomnikach czy plakatach mamy już po polsku. Podczas gry mimowolnie zastanawiałam się, jak te strzępki polskiej historii odbierają gracze z innych zakątków świata, którzy być może nie wiedzą, gdzie w zasadzie ta Polska jest.

Pozostając w temacie naszego nowego horroru, dziś Bloober Team podzielił się ze światem bardzo dobrą wiadomością. Okazało się mianowicie, że The Medium już pierwszego dnia zdążyło się całkowicie zwrócić. Gratulacje dla zespołu!

Techgame Newsy - Amazon wchodzi do Polski

Po siedmiu latach od pierwszych zapowiedzi o możliwym pojawieniu się Amazona na polskim rynku doczekaliśmy się konkretów. Sklep oficjalnie rozpoczyna działalność na terenie naszego kraju. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla graczy i miłośników technologii, gdyż ciekawych gier i urządzeń w atrakcyjnych cenach nigdy w ofercie giganta nie brakowało.

Obecnie nadal jeszcze nie ruszył oficjalny polski sklep internetowy Amazona, jednakże jest to tylko kwestia czasu. Póki co Polacy mogą bez przeszkód robić zakupy na niemieckiej stronie firmy, która została nawet przetłumaczona na język polski, w celu ułatwienia nam życia.

Steam znów pozwany

W rubryce prawnej oferujemy dziś najnowsze wieści z linii frontu na wojnie graczy z platformą Valve. Kilkoro użytkowników oskarżyło bowiem Steama o sztuczne zawyżanie cen gier. Bardzo mocno streszczając całą historię, poszło o klauzulę w umowie dystrybucyjnej Steama, która gwarantuje, że dana gra nie będzie oferowana na żadnej innej platformie taniej niż na Steamie. Co oczywiście sprawia, że to Steam dyktuje ceny danego produktu na całym rynku, nie pozwalając konkurencji walczyć w uczciwy sposób o klienta.

Choć wiele takich spraw rozeszło się po metaforycznych kościach, tym razem brzmi to dość poważnie. Sprawa trafiła pod kalifornijski sąd. Z pewnością nie bez znaczenia w nagłośnieniu sprawy było przywołanie wypowiedzi Tima Sweeney’a, prezesa Epic Games, który w 2019 roku opublikował na Twitterze wypowiedź na temat prawa veta, które zapewnia sobie Steam. Czas pokaże, jak rozwinie się ta sprawa.

CD Projekt odbija się od dna

Na koniec wrócimy jeszcze do Polski, gdyż CD Projekt i tym razem skupił na sobie uwagę mediów. Tym razem akurat są to dobre wieści. Przynajmniej dla polskiego developera i jego inwestorów. Kilka dni temu CD projekt odbił się od giełdowego dna, więc ceny jego akcji zaczęły powoli piąć się ku górze. Po gigantycznym spadku po premierze Cyberpunka 2077 firma zaczęła w końcu odbudowywać swoją wartość, choć to prawdopodobnie nie zasługa cudownych przeprosin założyciela firmy, lecz machinacji giełdowych za oceanem, o czym więcej napisaliśmy w tym artykule.

Ostatnią dobrą wiadomością na dziś jest planowane ujednolicenie ładowarek do smartfonów i urządzeń pochodnych na terenie całej Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że wszyscy producenci sprzętu planujący dystrybucję na terenie UE będą musieli dostosować się do przepisów, które mają wejść w życie latem bieżącego roku. Dla użytkowników sprawa jest prosta i przyjemna, gdyż ładowarki wszystkich urządzeń będą jednakowe, co jest po pierwsze wygodne, po drugie ekologiczne. Mniej z pewnością cieszą się firmy, zwłaszcza te szczególnie przywiązane do swej odmienności. Tak, Apple, o Tobie właśnie mówię.

Tym optymistycznym akcentem kończymy ostatni tydzień stycznia. W lutym czeka nas z pewnością wiele ciekawych wydarzeń, nowinek, plotek i branżowych skandali. Czekamy z niecierpliwością.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >