Techgame.pl > Technologie > Instagram i Facebook chcą ukryć "lajki". Nowa funkcja już jest w fazie testów
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:15

Instagram i Facebook chcą ukryć "lajki". Nowa funkcja już jest w fazie testów

Przekreślony lajk
pixabay.com

Trudno wyobrazić sobie świat bez mediów społecznościowych. Są dziś nie tylko miejscem socjalizacji, lecz także narzędziem pracy wielu firm. Jeszcze 10 lat temu brak konta na Facebooku nie wpływał znacząco na życie i komunikację w społeczeństwie. Dziś jest to niemal równoznaczne z byciem odciętym od świata odludkiem.

Giganci wyłączają lajki

Wpływ mediów społecznościowych na ludzkość jest ogromny i niestety nie zawsze pozytywny. Portale takie jak Facebook to wiele możliwości, jak choćby szansa na promocję swojej działalności, z której skorzystać może dosłownie każdy. Jednakże badania wskazują, że serwisy tego typu mają także negatywny wpływ. 

Obecnie media społecznościowe odgrywają tak ogromną rolę w życiu społeczeństwa, że badane są pod bardzo wieloma kątami. Sprawdzany jest między innymi ich wpływ na kulturę, sposoby i przebieg rozwoju relacji międzyludzkich oraz na zdrowie psychiczne użytkowników. To ostatnie stało się w ostatnim roku bardzo poważnym problemem.

Media społecznościowe a zdrowie psychiczne

Pandemia koronawirusa zamknęła nas w domach, co wywróciło życie społeczne do góry nogami. Od ponad roku Facebook, Google Meet czy Zoom to główne narzędzia interakcji międzyludzkiej, która dotąd odbywała się twarzą w twarz. Jak to wpłynęło na ludzką psychikę?

W wielu przypadkach - koszmarnie. Zdecydowanie więcej osób potrzebuje dziś pomocy psychiatrów i terapeutów. Główną chorobą pandemiczną okazała się być bowiem depresja, która dotyka coraz więcej uwięzionych w domach osób - zwłaszcza tych mieszkających samotnie. Jaki związek mają z tym media społecznościowe?

Technicznie rzecz biorąc - ratują nam życie, oferując deskę ratunku utrzymującą jakoś nasze poszarpane przez COVID relacje. Niestety są też miejscem, w którym niemal wszystkie nasze działania podlegają ocenie. Po to przecież powstał system reakcji na posty, który ma na celu eksponowanie najbardziej popularnych, teoretycznie dobrych, treści.

Wpływ oceny na psychikę

Niestety każde narzędzie może posłużyć do złych celów. Często nawet bez świadomości faktu, że komuś dzieje się krzywda. Na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie słyszeliśmy o tragediach, do których dochodziło przez hejt doświadczony przez młodzież w Internecie. Czasem nawet nie trzeba było hejtu - wystarczyła niedostateczna liczba lajków, by autor posta poczuł się skrzywdzony, co skutkowało utratą wiary w siebie i obniżeniem samooceny.

Nie ma co się łudzić - ocena w mediach społecznościowych wpływa nie tylko na młodzież. Wielu dorosłych ma problemy z byciem ocenianym. Negatywnie i pozytywnie. Lęk przed oceną jest czymś głęboko zakorzenionym w bardzo wielu z nas, niestety wzmaganym dodatkowo przez istniejący system edukacji.

Media społecznościowe bez lajków

Mimo lęku wielu użytkowników decyduje się na publikację treści. Wówczas system oceniania oparty na reakcjach i komentarzach może wywołać wiele emocji. Tych miłych i tych nieprzyjemnych, co prowadzi niekiedy do katastrofalnych wniosków, zmian i działań. Facebook i Instagram chcą położyć temu kres.

Już w tej chwili niewielka, zamknięta grupa użytkowników obu wspomnianych serwisów ma dostęp do nowej funkcji, umożliwiającej ukrycie liczby lajków i reakcji na treści. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości jej działanie zostanie rozszerzone na całą społeczność portali. Oczywiście korzystanie z opcji ukrywania będzie opcjonalne.

Czy to cokolwiek zmieni? Zminimalizuje wpływ oceny w mediach społecznościowych na ludzką psychikę? Trudno powiedzieć. Funkcja ukrywania lajków to narzędzie, które zostanie oddane w ręce użytkowników. Jak je wykorzystają - to będzie już zależało od nich. Jedno jest pewne - Facebook i Instagram zrzekną się w ten sposób odpowiedzialności i unikną zarzutów ze strony poszkodowanych i ich rodzin, co z pewnością będzie świetną decyzją z biznesowego punktu widzenia.

źródło: geekweek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Powiązane