Bitcoin
Źródło: Pixabay.com

Była pewna, że inwestuje w kryptowaluty. Oszukano ją na 100 tysięcy złotych

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
12 Marca 2021

Kobieta z powiatu chojnickiego w pomorskiem chciała zacząć inwestować w kryptowaluty. Znalazła w Internecie firmę, która miała jej w tym pomóc. Niestety “nauka” inwestowania na giełdzie kosztowała ją znacznie więcej, niż przypuszczała. Zanim się obejrzała straciła 100 tysięcy złotych.

Kryptowaluty to bardzo popularne ostatnio na giełdzie opcje inwestycji. Kurs Bitcoina od roku rośnie z miesiąca na miesiąc, a w momencie pisania tego artykułu wynosi 219 790,23 zł. W kryptowalutach obecnie są ogromne pieniądze i ze względu na to, coraz więcej ludzi, w tym niedoświadczonych jeszcze inwestorów, zaczęło się nimi interesować. Z różnym skutkiem.

Straciła 100 tys. chcąc zainwestować w kryptowaluty

Właśnie brak doświadczenia i fundamentalnej wiedzy może być przyczyną naszej zguby, gdy chcemy zacząć inwestować w kryptowaluty i źle się do tego zabierzemy. W tym przypadku kobieta chciała uchronić się przed takim błędem. Postanowiła więc poszukać pomocy w Internecie. I znalazła ją. Niestety.

Okazuje się, że firmy, którym chcemy powierzyć nasze pieniądze, również musimy bardzo starannie weryfikować. Możemy to zrobić sprawdzając dane firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w których (w zależności od rodzaju firmy) powinna figurować. Jeśli znajdziemy firmę w jednym z tych rejestrów i wszystko będzie wyglądało w porządku, będą złożone sprawozdania finansowe - będziemy mogli jej zaufać. Jeśli nie… Najlepiej zgłosić taką “firmę” na policję.

Oszustwo na maklera giełdowego

Tym razem niestety kobieta nie pomyślała o tym, by sprawdzić firmę, której chciała powierzyć swoje pieniądze. W ramach “nauki” inwestowania na giełdzie kryptowalut, rzekomy makler poprosił ją o zainstalowanie na komputerze wskazanego przez niego programu. W ten sposób przestępca bardzo szybko otrzymał zdalny dostęp do komputera, telefonu i konta bankowego kobiety.

Pasażerowie już wkrótce zapłacą za pomocą spojrzenia. Nowatorska technologia już we WrocławiuPasażerowie już wkrótce zapłacą za pomocą spojrzenia. Nowatorska technologia już we WrocławiuCzytaj dalej

Niestety była ona zupełnie nieświadoma swoich działań, przez co padła ofiarą oszusta i w efekcie straciła 100 tysięcy złotych, które planowała zainwestować w kryptowaluty. Chojnicka policja już zajmuje się tą sprawą, jednakże niestety bardzo często zdarzają się przypadki tego typu oszustw, które działają zwłaszcza w przypadku osób niedoświadczonych w kontaktach i operacjach internetowych.

Warto na każdym kroku zwracać uwagę na wszystkie działania, zwłaszcza jeśli ktoś prosi nas o wykonanie konkretnej operacji. Policja przypomina również, że żadna godna zaufania firma - maklerska, bank czy jakakolwiek inna - nie będzie prosiła nas o instalowanie obowiązkowego oprogramowania na żadnym z naszych urządzeń.

Źródła: dobreprogramy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł