Kurier DPD
Źródło: dpd.com/press kit

Czekasz na przesyłkę? Uważaj na nową metodę oszustów, podszywają się pod znaną firmę

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
6 Grudnia 2020

Przedświąteczny okres, gdy natężenie zakupów online jest tak ogromne, jest wyjątkowo trudnym czasem dla firm kurierskich. Zresztą nawet i kupującym niekiedy zdarza się zamotać w dziesiątkach przeglądanych aukcji i nabytych przedmiotów. Wykorzystują to oszuści, którzy tym razem podają się za kurierów DPD.

  • Oszuści podszywają się pod kurierów DPD
  • Wysyłają wiadomości i proszą o dopłatę do przesyłki
  • Takie incydenty należy niezwłocznie zgłaszać policji

W przedświątecznym chaosie zakupowym niestety dość często się zdarza, że przesyłki gubią się, docierają pod zły adres lub przychodzą z opóźnieniem. Niestety jest to idealny moment dla cyberprzestępców, którzy tylko czekają na chwilę naszej nieuwagi.


Oszustwo na „kuriera DPD”


Oszuści zaczęli wysyłać wiadomości przekierowujące na fałszywą stronę DPD, za pomocą której wyłudzają dane klientów. Poniżej zamieszczamy treść jednej z wiadomości wysłanej przez przestępców.

Zobacz również:Możesz dostać emeryturę po zmarłej osobie. Jest tylko jeden warunek


Drogi Kliencie, Z powodu brakujących informacji nie mogliśmy dostarczyć Twojej przesyłki 15504 8800 58988. Jeśli zdecydujesz się na ponowną dostawę, wymagamy dodatkowych informacji, ponieważ podany adres nie istnieje lub nie może zostać znaleziony przez naszego kuriera - w okresie świątecznym wiadomości o takiej treści niestety są dość prawdopodobne, co potrafi uśpić czujność.


Twoja przesyłka jest obecnie przechowywana w naszym lokalnym magazynie. Jeśli jednak akcja nie zostanie podjęta w ciągu 48 godzin, zostanie ona zwrócona nadawcy. Proszę wybrać jedną z następujących opcji - wśród nich jest płatna opcja ponownej wysyłki, która w ostateczności okazuje się być jedyną dostępną.

Zobacz również:"Rolnik szuka żony": Nagranie wystarczyło, by posypały się pytania o ciążę Marty

Biedronka rozpoczyna wielką wyprzedaż gier. Świetne wieści dla posiadaczy PlayStation, Xbox i PCBiedronka rozpoczyna wielką wyprzedaż gier. Świetne wieści dla posiadaczy PlayStation, Xbox i PCCzytaj dalej


Oszuści nakłaniają do podania danych kart


Jeśli zdecydujemy się na ową ponowną dostawę, zostaniemy poproszeni o wniesienie opłaty w wysokości 4,20 zł. Nie jest to kwota, która mogłaby budzić podejrzenia. Natomiast strona, za której pośrednictwem mamy dokonać płatności już zdecydowanie powinna nas zaniepokoić.


Jej adres znacząco różni się od oficjalnego adresu firmy kurierskiej. Zamiast „dpd” możemy na pasku domeny odczytać na przykład „danto” lub inną wariację. W takim wypadku należy bezwzględnie zaprzestać dalszych operacji na witrynie i zgłosić sprawę firmie DPD lub policji.

Zmarł wybitny wynalazca. Świat w ogromnej żałobie, wszyscy korzystają z jego patentówZmarł wybitny wynalazca. Świat w ogromnej żałobie, wszyscy korzystają z jego patentówCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:


Kurier nie prosi o dane karty


Możemy być też pewni, że żadna firma kurierska nigdy nie poprosi nas po podanie pełnych danych karty płatniczej. Ani żadnych poufnych danych na nasz temat. Należy mieć się na baczności, gdyż oszuści do perfekcji opanowali metodę phishingu i ochoczo z niej korzystają.


Zwłaszcza w okresie świątecznym należy zachować szczególną ostrożność. Warto za każdym razem sprawdzać numery przesyłek, weryfikować numery kont i kwoty wykonywanych przelewów oraz pamiętać, by nigdy nie podawać swoich haseł ani poufnych danych. Oszuści tylko na to czekają.


W tak gorącym okresie roku przestępcy wykorzystują każdą okazję, by zyskać na naszej nieostrożności. W ostatnim tygodniu pisaliśmy o oszustach podających się za pracowników ZUS oraz o próbach okradzenia klientów serwisu OLX.

Dron nagrał niepokojący film. Pokazuje katastrofę legendarnego urządzeniaDron nagrał niepokojący film. Pokazuje katastrofę legendarnego urządzeniaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. WHO ostrzega. W Afryce wybuchła nowa epidemia, nie żyją już 172 osoby
  2. Specjaliści biją na alarm, 5 produktów na zgubny wpływ na serce
  3. NASA obchodzi 25 rocznicę startu ważnej misji. Pokazano zjawiskowy film
  4. Pierwszy poważny spór o Marsa. Niewiarygodne zapędy Elona Muska mogą być powstrzymane
  5. Znalazł rzecz, na którą nikt nie zwróciłby uwagi. Eksperci aż osłupieli, mężczyzna będzie milionerem
  6. Lipińska staje w obronie Siwiec po śmierci jej psa. "Ludzie są podli i bez serca! Co jest z wami nie tak?"
  7. Banalny sposób na zwiększenie swojej emerytury. ZUS ujawnił rozwiązanie, z którego mało kto korzysta

Następny artykuł