Techgame.pl
Przestępca

pixabay.com

Mężczyzna chciał wysadzić centrum danych Amazon Web Services. Wpadł, bo pochwalił się swoim pomysłem w Internecie

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Teksas postanowił na własną rękę walczyć z oligarchią, która według niego panuje dziś w świecie technologii i wysadzić w powietrze centrum danych jednego ze światowych gigantów e-commerce. Gdyby nie to, że ła

Amazon Web Services to jedna z firm koncernu Jeffa Bezosa, oferująca usługi bazujące na przechowywaniu danych w chmurze. W ofercie znajdziemy bazy danych, przechowalnie plików, narzędzia deweloperskie i inne tego typu opcje, które Amazon może zapewnić korzystając ze swoich gigantycznych centrów danych.

Atak na centrum Amazon Web Services

Jedno takie centrum danych Amazon Web Services znajduje się w Wirginii. Tę placówkę za cel obrał sobie Seth Aaron Pendley z Teksasu, który w celu jej zniszczenia, próbował kupić ładunek wybuchowy na czarnym rynku. To właśnie okazało się jego zgubą.

Ładunek C-4, doskonale znany wszystkim fanom serii gier Counter-Strike, miał posłużyć Pendleyowi do zniszczenia budynku Amazon Web Services w Wirginii. Mieszkaniec Teksasu chciał go kupić w “szarej strefie”, ale nie miał szczęścia owego dnia - sprzedającym okazał się agent FBI działający pod przykrywką.

Internetowe przechwałki

Agent FBI handlujący plastycznymi ładunkami wybuchowymi C-4 nie był oczywiście przypadkiem. Na trop teksańskiego “zbawcy” Internetu Federalne Biuro Śledcze trafiło dzięki użytkownikowi Facebooka, który zgłosił swoje zaniepokojenie planem Pendleya, wysyłając służbom screeny postów mężczyzny, w których chwalił się planem wysadzenia centrum Amazona na stronie pozarządowej organizacji militarnej.

Za pośrednictwem komunikatora Signal FBI skontaktowało się z Pendleyem w sprawie rzekomej sprzedaży ładunku C-4, którego potrzebował do realizacji swojego planu. Dzięki rozmowie agent zdobył dość informacji i dowodów, by zorganizować zatrzymanie mężczyzny, do którego doszło w ubiegły czwartek.

Niedoszły przestępca

Seth Aaron Pendley ewidentnie nie był najlepszym złoczyńcą. Przechwałki w Internecie zwykle nie prowadzą do niczego “dobrego”, co idealnie potwierdza przypadek mieszkańca Teksasu.

Podczas przeszukiwania domu Pendleya, agenci FBI znaleźli między innymi ręcznie rysowane mapy centrum danych Amazon Web Services, notatki dotyczące planowanego ataku oraz część karabinu automatycznego, pistolet pomalowany jak zabawkowy pistolet, peruki, maski i maczetę z napisem Dionysus - grawer odnosił się do nicku aresztowanego, którym ten posługiwał się w Internecie.

O ile co do oligarchii sprawowanej na świecie można dyskutować długo i przyglądać się temu potencjalnemu problemowi z wielu stron, o tyle wysadzanie centrum danych Amazona nie brzmi jak dobry sposób na walkę z panującym na świecie systemem, o czym dobitnie przekonał się Seth Aaron Pendley.

źródło: cnet.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >