Mieszkaniec Chełma padł ofiarą oszusta. Stracił 3 tysiące złotych przez jednego SMS-a
Oszuści nie ustają w próbach zdobycia łatwych pieniędzy, czemu trudno się tak naprawdę dziwić - metody działają. Mimo regularnych komunikatów pochodzących z różnych instytucji, wiele osób wciąż daje się złapać na klasyczne wybiegi stosowane przez przestępców . Niestety dużą rolę gra tu zwyczajna lekkomyślność, która sprawia, że nie poświęcamy zbyt wiele czasu na zastanowienie i ulegamy psychologicznym zagrywkom oszustów.
Chełmianin stracił oszczędności
Historia 28-letniego mieszkańca Chełma jest jedną z bardzo wielu, które w ostatnich dniach zdarzają się regularnie w całym kraju. Mężczyzna otrzymał SMS-a z informacją o konieczności dopłaty 50 groszy do paczki. Wysokość kwoty jest wręcz kuriozalna, co ma uśpić naszą czujność i sprawić, że zechcemy jak najszybciej załatwić tę “drobnostkę” zanim wypadnie nam ona z głowy. Na to właśnie liczą przestępcy.
Gdy mężczyzna skorzystał z linku do płatności, zamieszczonego w SMS-ie, został przekierowany do strony, na której mógł zalogować się do swojego banku. Po dokonaniu płatności zorientował się, że sytuacja wygląda nieco podejrzanie i sprawdził stan swojego konta. Z przerażeniem odkrył, że brakuje na nim 3 tysięcy złotych , więc natychmiast zgłosił sprawę na policję.
Policja ostrzega przed oszustami
Niestety przypadków tego typu oszustw jest coraz więcej. Ze względu na obostrzenia wprowadzone w celu zwalczeniu pandemii koronawirusa, Polacy znacznie częściej korzystają ze zdalnych usług, takich jak zakupy online . W związku z tym dla wielu z nas nie jest niczym zaskakującym informacja o nadchodzącej przesyłce, co potrafi świetnie uśpić czujność potencjalnych ofiar oszusta.
By chronić się przed takimi oszustwami, musimy pamiętać o kilku najważniejszych, a zarazem bardzo prostych zasadach, które pozwolą nam szybko zweryfikować, czy otrzymana wiadomość lub rozmowa telefoniczna są bezpieczne. Przede wszystkim żadna instytucja nie poprosi nas o podanie wrażliwych danych osobowych ani danych karty płatniczej. To samo tyczy się również instalacji jakiegokolwiek “dodatkowego” oprogramowania na naszych urządzeniach.
Zalecenia policji
Policja nakłania do korzystania tylko z autoryzowanych, pobranych z legalnego źródła aplikacji mobilnych i programów komputerowych. Warto również korzystać tylko z oficjalnych witryn bankowości internetowej, dzięki czemu zawsze będziemy mieć pewność, że podajemy nasze dane faktycznej instytucji, a nie przestępcy.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możemy skontaktować się bezpośrednio z bankiem czy inną firmą, za którą podaje się rozmawiająca lub korespondująca z nami osoba , w celu weryfikacji jej prawdomówności. To naprawdę niewielki wysiłek, a może nas uchronić przed utratą danych i pieniędzy.
źródło: chelm.policja.gov.pl
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: