Techgame.pl
Jurij Gagarin

EAST NEWS

Mija 60 lat od lotu Gagarina w przestrzeń kosmiczną. Wyczyn, który zmienił bieg historii

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

12 kwietnia 1961 roku na oczach ludzkości zmienił się bieg historii. Dzięki wytrwałej pracy radzieckich inżynierów i heroicznej odwadze Gagarina, człowiek po raz pierwszy dotarł do przestrzeni kosmicznej.

Ludzkość od zarania dziejów usiłuje przesuwać i przekraczać granice „nieosiągalnego”. Nasz gatunek pierw podbił morza, następnie oceany, aby w końcu oderwać się od ziemi i wznieść na skrzydłach pierwszych aeroplanów.

Podbój kosmosu

Wtedy uświadomiono sobie, że nadal pozostała jedna granica, której nie udało się wciąż przekroczyć - kosmos. Trzeba tu zauważyć, że pomimo dzisiejszej dominacji USA i ichniejszej agencji kosmicznej agencji NASA, to właśnie Związek Radziecki przecierał pierwsze szlaki dla przyszłych pokoleń astronautów. 

2 stycznia 1959 roku w kierunku Księżyca została wysłana z sukcesem pierwsza sonda kosmiczna Łuna 1. Był to gigantyczny sukces radzieckich inżynierów, który równocześnie przekazał bardzo ważną wiadomość dla Amerykanów - mamy najnowocześniejszą technologię na świecie i musicie się z nami liczyć.

Pies Łajka 

Niespełna 2 lata wcześniej na orbitę okołoziemską została wysłana sonda Sputnik 2 psem Łajką na pokładzie. Radziecka propaganda ogłosiła sukces misji, zaznaczając, że w odpowiednich warunkach żywy organizm jest w stanie przeżyć lot w kosmos.

Warto tu dodać, że naukowcy nigdy nie mieli w planach sprowadzać nieszczęsnego zwierzęcia na Ziemię. Bezpieczne zdjęcie Sputnika z orbity wymagało zbyt wiele nakładów finansowych i nie przynosiło konkretnych korzyści. Niestety, rozpoczęło to trend wysyłania zwierząt w przestrzeń kosmiczną na pewną śmierć.

Misja Wostok 1

Równo 60 lat temu o godzinie 7:00 Radio Moskwa podało do wiadomości informację, która wpłynęła na rozwój całego przemysłu kosmicznego. Misja Wostok 1 zakończyła się sukcesem, Jurij Gagarin trafił na orbitę okołoziemską na pokładzie Wostok 3KA. Start rakiety nastąpił o godzinie 6:07 (9:07 czasu moskiewskiego), następnie statek kosmiczny okrążył niemal całą Ziemię w 1 godzinę i 48 minut. 

O godzinie 7:55 Jurij Gagarin wylądował. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że Gagarin katapultował się i dotarł na powierzchnię Ziemi dzięki spadochronowi. Związek Radziecki na ten czas nie posiadał technologii, które pozwalałaby na bezpieczne lądowanie statków kosmicznych, a fakt ten był przez długi czas zatajany.

Co ciekawe o przygotowaniach do lotu Gagarina nie wiedział praktycznie nikt, nawet najbliższa rodzina. Wszystkie informacje na temat lotów kosmicznych były zatajane przez totalitarne państwo. Dzięki temu do opinii publicznej docierały wyłącznie informacje o sukcesach, a wszelkie porażki przemilczano.

Do dziś spekuluje się na temat wcześniejszych prób lotu w kosmos, których to odważni radzieccy śmiałkowie mieli nie przeżyć. Niestety, tych kart historii prawdopodobnie nigdy nie poznamy.

Jak lot Gagarina wpłynął na eksplorację kosmosu?

Lot Gagarina stał się symbolem sukcesu komunistów. Dla kapitalistycznej Ameryki był to natomiast niewyobrażalny wręcz cios, szczególnie w oczach opinii publicznej. Wszak nawet na terenie USA Gagarin stał się bohaterem i wzorem do naśladowania.

To z tego powodu NASA otrzymała gigantyczny zastrzyk pieniężny na realizację pionierskiego planu Wernhera von Brauna - załogowego lotu na Księżyc.

Jak doskonale wiemy, misja Apollo zakończyła się gigantycznym triumfem Stanów Zjednoczonych. Nie możemy jednak zapomnieć, że mogłoby do niej nie dojść, gdyby nie bohaterska odwaga Gagarina.

źródło: Techgame

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >