Koniec ery znaczków pocztowych. Poczta Polska przerzuca się na kody kreskowe
-
Poczta Polska wprowadzi kody kreskowe dla listów poleconych
-
Od 1 maja 2021 nie użyjemy już znaczków przy przesyłkach poleconych
-
Znaczki nadal będą funkcjonowały dla listów zwykłych i pocztówek
Wygląda na to, że pandemia koronawirusa skłoniła wiele polskich instytucji publicznych do wprowadzenia istotnych zmian w funkcjonowaniu , by upodobnić się nieco do norm panujących na Zachodzie. I słusznie. Poczta Polska ewidentnie idzie z duchem czasu, co cieszy, biorąc pod uwagę, że często Polacy są zmuszeni do korzystania z jej usług.
Poczta Polska rezygnuje ze znaczków
Od 1 maja 2021 roku oficjalnie przestaniemy opłacać listy polecone za pomocą znaczków pocztowych. Od tego momentu w miejscu przeznaczonym na opłatę znajdziemy jedynie naklejkę z kodem kreskowym i literą R . Czy to oznacza, że znaczki całkowicie wyjdą z użytku?
Oczywiście nie. Znaczkami nadal będziemy oklejać pocztówki oraz listy zwykłe. Jednakże od 1 maja bieżącego roku nie będą one honorowane jako opłata za listy polecone. W związku z tym ci, którzy mają zakupiony zapas znaczków, mogą z nich korzystać jeszcze przez 2 nadchodzące miesiące w przypadku wysyłki listów poleconych.
Rewolucja w systemach pocztowych
Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie - komentuje Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Trudno nie dostrzec prawdy w stwierdzeniu wiceprezesa. Kody kreskowe na listach poleconych są stosowane w wielu krajach europejskich, takich jak Węgry, Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy, Francja czy Słowacja. Niewątpliwie ułatwi to nie tylko krajową rejestrację przesyłek, jak również i zagraniczną. Być może dzięki temu mniej przesyłek międzynarodowych będzie docierało do adresata?
Co z kolekcjonerami znaczków pocztowych?
Filateliści, którzy są bardzo liczną grupą hobbystów w Polsce, nie mają powodów do obaw. Znaczki nadal będą wydawane w formie arkuszy kolekcjonerskich. Zbieranie znaczków jest wszak w Polsce bardzo popularną pasją, jak również inwestycją - w wielu przypadkach można zarobić niemałe pieniądze na sprzedaży rzadkiej kolekcji.
Źródło: Poczta Polska
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: