Techgame.pl
Skamielina - ammonit

pixabay.com

Polscy naukowcy zaskakują świat. Odkryją zaginione skarby przy pomocy nowoczesnej technologii

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracują nad projektem, który ma szansę zrewolucjonizować współczesną archeologię. Badania zakładają stworzenie sztucznej inteligencji, która na podstawie zdjęć satelitarnych będzie w stanie wskaza

Archeologia w obecnych czasach bywa nauką bardzo niedocenianą w środowiskach pozanaukowych. Jest to niewłaściwe podejście, gdyż właśnie pozostałości po dawnych czasach pozwalają nam dowiedzieć się, jak faktycznie przebiegał rozwój ludzkości i innych gatunków na Ziemi. Paradoksalnie to właśnie dzięki przeszłości jesteśmy w stanie prognozować, co przyniesie przyszłość.

Sztuczna inteligencja w archeologii

Ślady dawnych ludów mogą kryć się w każdym zakątku Ziemi. W Polsce również. Piotr Wroniecki, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że problemem nie jest brak pozostałości do zbadania, lecz ich odnalezienie, gdyż w przeważającej większości znajdują się one pod powierzchnią ziemi. Wbrew pozorom są sposoby na to, by odgadnąć, gdzie należałoby rozpocząć wykopaliska.

By odszukać podziemne pozostałości po dawnych cywilizacjach, naukowcy korzystają ze zdjęć satelitarnych. Miejsca, które skrywają pod sobą ślady przeszłości można rozpoznać na przykład po roślinności, która rośnie tam nieco inaczej niż w obszarach, które nie skrywają żadnych ciekawych artefaktów. Niestety, ludzkie oko jest niedoskonałe i subiektywne, co sprawia, że analiza zdjęć satelitarnych pod kątem archeologicznych jest nie tylko niedokładna, ale też bardzo czasochłonna.

Optymalizacja analiz

Tutaj jest właśnie miejsce na wprowadzenie nowoczesnej technologii. Odpowiedni algorytm jest w stanie przeanalizować zdjęcia satelitarne kilkaset razy szybciej niż zrobiłby to człowiek, w dodatku zachowując pełen obiektywizm. Właśnie to chcą uzyskać polscy naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Ręczne wykonanie takiej pracy zajęłoby nam tygodnie, a może miesiące, w zależności od obszaru. Sztuczna sieć neuronowa zrobi to w kilka lub kilkanaście godzin dla setek tysięcy kilometrów kwadratowych[...] Możemy spodziewać się bardzo dużego przyrostu danych - nawet większego, niż w momencie, gdy kilka dekad temu na szerszą skalę zaczęto korzystać z zobrazowań satelitarnych - cytuje archeologa Piotra Wronieckiego portal dobreprogramy.pl.

Wszystko wskazuje na to, że projekt polskich naukowców ma szansę znacząco zautomatyzować pracę współczesnych archeologów, co byłoby przełomem w skali światowej. Trzymamy kciuki za algorytm, nad którym pracują badacze z Uniwersytetu Warszawskiego i będziemy informować o postępach projektu.

źródło: dobreprogramy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >