Techgame.pl > Technologie > Polscy naukowcy zaskakują świat. Odkryją zaginione skarby przy pomocy nowoczesnej technologii
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:16

Polscy naukowcy zaskakują świat. Odkryją zaginione skarby przy pomocy nowoczesnej technologii

Skamielina - ammonit
pixabay.com

Archeologia w obecnych czasach bywa nauką bardzo niedocenianą w środowiskach pozanaukowych. Jest to niewłaściwe podejście, gdyż właśnie pozostałości po dawnych czasach pozwalają nam dowiedzieć się, jak faktycznie przebiegał rozwój ludzkości i innych gatunków na Ziemi. Paradoksalnie to właśnie dzięki przeszłości jesteśmy w stanie prognozować, co przyniesie przyszłość.

Sztuczna inteligencja w archeologii

Ślady dawnych ludów mogą kryć się w każdym zakątku Ziemi. W Polsce również. Piotr Wroniecki, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że problemem nie jest brak pozostałości do zbadania, lecz ich odnalezienie, gdyż w przeważającej większości znajdują się one pod powierzchnią ziemi. Wbrew pozorom są sposoby na to, by odgadnąć, gdzie należałoby rozpocząć wykopaliska.

By odszukać podziemne pozostałości po dawnych cywilizacjach, naukowcy korzystają ze zdjęć satelitarnych. Miejsca, które skrywają pod sobą ślady przeszłości można rozpoznać na przykład po roślinności, która rośnie tam nieco inaczej niż w obszarach, które nie skrywają żadnych ciekawych artefaktów. Niestety, ludzkie oko jest niedoskonałe i subiektywne, co sprawia, że analiza zdjęć satelitarnych pod kątem archeologicznych jest nie tylko niedokładna, ale też bardzo czasochłonna.

Optymalizacja analiz

Tutaj jest właśnie miejsce na wprowadzenie nowoczesnej technologii. Odpowiedni algorytm jest w stanie przeanalizować zdjęcia satelitarne kilkaset razy szybciej niż zrobiłby to człowiek, w dodatku zachowując pełen obiektywizm. Właśnie to chcą uzyskać polscy naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Ręczne wykonanie takiej pracy zajęłoby nam tygodnie, a może miesiące, w zależności od obszaru. Sztuczna sieć neuronowa zrobi to w kilka lub kilkanaście godzin dla setek tysięcy kilometrów kwadratowych[...] Możemy spodziewać się bardzo dużego przyrostu danych - nawet większego, niż w momencie, gdy kilka dekad temu na szerszą skalę zaczęto korzystać z zobrazowań satelitarnych - cytuje archeologa Piotra Wronieckiego portal dobreprogramy.pl.

Wszystko wskazuje na to, że projekt polskich naukowców ma szansę znacząco zautomatyzować pracę współczesnych archeologów, co byłoby przełomem w skali światowej. Trzymamy kciuki za algorytm, nad którym pracują badacze z Uniwersytetu Warszawskiego i będziemy informować o postępach projektu.

źródło: dobreprogramy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Tagi: Polska AI
Powiązane