Days Gone
Źródło: youtube.com /PlayStation/ https://youtu.be/FKtaOY9lMvM

Gracze czekali długie lata. Ekskluzywne gry z PS4 pojawią się na PC

Kuba WielochKuba Wieloch
23 Lutego 2021

Sony zaczyna uśmiechać się coraz bardziej w kierunku graczy platformy PC. Okazuje się, że japońska firma szykuje konwersje ekskluzywnych gier z konsoli PS4 na komputery domowe.

  • Kolejne gry z PS4 powędrują na platformę PC
  • Skąd się wzięła zmiana polityki Sony?
  • Wywiad Jima Ryana w magazynie GQ


Jeszcze 10 lat temu taka sytuacja byłaby raczej nie do pomyślenia. Sony zawsze starało się trzymać swojej żelaznej zasady - ekskluzywne wydania są przeznaczone tylko dla konsoli, koniec i kropka. Ten trend jednak od lat ulega zmianie. Wydaje się, że Japończycy zdążyli zauważyć, że rynek PC to prawdziwa kopalnia złota.

Nowy rozdział w historii Sony


Prawda jest taka, że tego typu konwersje są dobre dla obu stron. Dzięki dobrze zrobionym portom na PC można ponownie „odgrzać kotleta” i sprzedać go za zaskakująco wysoką cenę.


Tak sprawa się miała, chociażby z Death Stranding czy Horizon Zero Dawn. Trzeba tu jednak przyznać, że reedycję tych gier na komputery można śmiało porównać do zrzucenia bomby. Mało kto spodziewał się tak odważnego ruchu ze strony Sony. Okazało się jednak, że ryzyko zdecydowanie się opłaciło, bo oba tytuły sprzedały się rewelacyjnie.

Konkurencja wymusza zmianę polityki japońskiego giganta


Można by się zastanowić, dlaczego Sony łamie własne zasady gry? Otóż odpowiedź jest znacznie prostsza, niż można by się spodziewać, a jest nią amerykańska firma z Redmond, czyli Microsoft.

Twórca internetu ostrzega. Globalna sieć, którą znamy może się wkrótce skończyćTwórca internetu ostrzega. Globalna sieć, którą znamy może się wkrótce skończyćCzytaj dalej


Xbox Game Pass wywrócił planszę do góry nogami.Wszak, jak inaczej można nazwać wprowadzenie usługi, która daje dostęp do szerokiej bazy gier zarówno na konsolę jak PC? Dodajmy do tego stosunkowo niski abonament i mamy przepis na najciekawszy projekt usług gamingowych ostatniej dekady.


Japończycy szybko zrozumieli, że nie mogą podjąć walki z Microsoftem na starych zasadach, a status quo zostało zerwane. Właśnie z tego powodu zaczęto coraz więcej i częściej szeptać, a następnie otwarcie dyskutować o konwersji hitowych gier na platformę PC.

Wywiad z prezesem gamingowego oddziału, Jimem Ryanem


Rezultatem tego jest wywiad prezesa gamingowego oddziału spółki, Jima Ryana w magazynie GQ. Przyznał on otwarcie, że na PC zmierzają kolejne tytuły z PlayStation 4, a wśród nich znajdzie się, chociażby Days Gone. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Sony zaczęło się interesować nowymi ścieżkami rozwoju.


Wydaje mi się, że sporo się zmieniło. Jest rok 2021, a nasze studia deweloperskie i gry, które są przez nich tworzone, są w lepszym stanie niż były kiedykolwiek wcześniej. Szczególnie w drugiej połowie cyklu dla PS4 nasze studia stworzyły piękne, doskonałe gry. Mamy możliwość pokazać te świetne gry szerszej publiczności i zrozumieć warunki ekonomiczne procesów deweloperskich, które nie zawsze są proste. Koszt tworzenia gier jest coraz droższy z każdym cyklem, ponieważ zwiększył się kaliber marek. Zwiększyły się również nasze możliwości udostępniania gier dla graczy, którzy nie posiadają konsol. Była więc to dla nas dość prosta decyzja. - fragment wywiadu z Jimem Ryanem w GQ-Magazine

Najpierw Days Gone, a co potem?


W taki oto sposób Days Gone otwiera w pełni bramę, która została już wcześniej naruszona przez Horizon Zero Dawn i Death Stranding. Z niej też, wkrótce mogą wydostać się najbardziej wyczekiwane przez PC-towych graczy gry, takie jak Bloodborne, Final Fantasy VII Remake, Marvel Spider-Man, czy nawet God of War. Na tego typu rewelacje przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale spekulować mamy prawo już teraz.

Źródło: www.gq-magazine.co.uk

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł