Techgame.pl
Days Gone

youtube.com /PlayStation/ https://youtu.be/FKtaOY9lMvM

Gracze czekali długie lata. Ekskluzywne gry z PS4 pojawią się na PC

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Sony zaczyna uśmiechać się coraz bardziej w kierunku graczy platformy PC. Okazuje się, że japońska firma szykuje konwersje ekskluzywnych gier z konsoli PS4 na komputery domowe.

  • Kolejne gry z PS4 powędrują na platformę PC

  • Skąd się wzięła zmiana polityki Sony?

  • Wywiad Jima Ryana w magazynie GQ

Jeszcze 10 lat temu taka sytuacja byłaby raczej nie do pomyślenia. Sony zawsze starało się trzymać swojej żelaznej zasady - ekskluzywne wydania są przeznaczone tylko dla konsoli, koniec i kropka. Ten trend jednak od lat ulega zmianie. Wydaje się, że Japończycy zdążyli zauważyć, że rynek PC to prawdziwa kopalnia złota.

Nowy rozdział w historii Sony

Prawda jest taka, że tego typu konwersje są dobre dla obu stron. Dzięki dobrze zrobionym portom na PC można ponownie „odgrzać kotleta” i sprzedać go za zaskakująco wysoką cenę.

Tak sprawa się miała, chociażby z Death Stranding czy Horizon Zero Dawn. Trzeba tu jednak przyznać, że reedycję tych gier na komputery można śmiało porównać do zrzucenia bomby. Mało kto spodziewał się tak odważnego ruchu ze strony Sony. Okazało się jednak, że ryzyko zdecydowanie się opłaciło, bo oba tytuły sprzedały się rewelacyjnie. 

Konkurencja wymusza zmianę polityki japońskiego giganta

Można by się zastanowić, dlaczego Sony łamie własne zasady gry? Otóż odpowiedź jest znacznie prostsza, niż można by się spodziewać, a jest nią amerykańska firma z Redmond, czyli Microsoft.

Xbox Game Pass wywrócił planszę do góry nogami. Wszak, jak inaczej można nazwać wprowadzenie usługi, która daje dostęp do szerokiej bazy gier zarówno na konsolę jak PC? Dodajmy do tego stosunkowo niski abonament i mamy przepis na najciekawszy projekt usług gamingowych ostatniej dekady.

Japończycy szybko zrozumieli, że nie mogą podjąć walki z Microsoftem na starych zasadach, a status quo zostało zerwane. Właśnie z tego powodu zaczęto coraz więcej i częściej szeptać, a następnie otwarcie dyskutować o konwersji hitowych gier na platformę PC. 

Wywiad z prezesem gamingowego oddziału, Jimem Ryanem

Rezultatem tego jest wywiad prezesa gamingowego oddziału spółki, Jima Ryana w magazynie GQ. Przyznał on otwarcie, że na PC zmierzają kolejne tytuły z PlayStation 4, a wśród nich znajdzie się, chociażby Days Gone. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Sony zaczęło się interesować nowymi ścieżkami rozwoju.

Wydaje mi się, że sporo się zmieniło. Jest rok 2021, a nasze studia deweloperskie i gry, które są przez nich tworzone, są w lepszym stanie niż były kiedykolwiek wcześniej. Szczególnie w drugiej połowie cyklu dla PS4 nasze studia stworzyły piękne, doskonałe gry. Mamy możliwość pokazać te świetne gry szerszej publiczności i zrozumieć warunki ekonomiczne procesów deweloperskich, które nie zawsze są proste. Koszt tworzenia gier jest coraz droższy z każdym cyklem, ponieważ zwiększył się kaliber marek. Zwiększyły się również nasze możliwości udostępniania gier dla graczy, którzy nie posiadają konsol. Była więc to dla nas dość prosta decyzja. - fragment wywiadu z Jimem Ryanem w GQ-Magazine

Najpierw Days Gone, a co potem?

W taki oto sposób Days Gone otwiera w pełni bramę, która została już wcześniej naruszona przez Horizon Zero Dawn i Death Stranding. Z niej też, wkrótce mogą wydostać się najbardziej wyczekiwane przez PC-towych graczy gry, takie jak Bloodborne, Final Fantasy VII Remake, Marvel Spider-Man, czy nawet God of War. Na tego typu rewelacje przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale spekulować mamy prawo już teraz.

Źródło: www.gq-magazine.co.uk

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  1. Kod źródłowy Gwinta krąży na Twitterze. CD Projekt rozpoczyna walkę z nielegalnym procederem

  2. Era remasterów. Zmora czy błogosławieństwo naszych czasów?

  3. BlizzConline 2021 - podsumowanie

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >