Techgame.pl
Cyberpunk 2077

igdb.com / materiały prasowe

Rekordowe wyniki CD Projekt Red. Co ciekawe, mogło być znacznie lepiej

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

CD Projekt RED pobił kolejny rekord zarobkowy. Gigantyczny sukces Polaków z wieloma perturbacjami w tle. Ponad miliard złotych zysków netto w roku 2020

Jeszcze kilka lat temu CD Projekt RED brałby taki wynik w ciemno. Grupa kapitałowa osiągnęła najwyższy w historii przychód ze sprzedaży, a jednak w jakimś stopniu pozostał niesmak - mogło być przecież znacznie lepiej.

Premiera Cyberpunk 2077

Od daty premiery Cyberpunk 2077 minęły już ponad 4 miesiące. Ten krótki okres brutalnie zweryfikował oczekiwania graczy w stosunku do najnowszego projektu polskiej spółki. Fani oczekiwali produktu idealnego, który przebije ich najśmielsze oczekiwania i wyznaczy nowe standardy jakości dla konkurencji. Tak się jednak nie stało.

Można by wymieniać godzinami przyczyny marketingowej „klapy” Cyberpunka. Prawda jest jednak dość okrutna - Redzi obiecali nam inny produkt, niż ten, który w rzeczywistości dostarczyli. Mieliśmy otrzymać niewiarygodnie rozwiniętego RPG Shootera, tętniące nocnym życiem miasto i fantastyczną fabułę, którą zapamiętamy na długie lata. 

Niestety, otrzymaliśmy grę, która pomimo usilnych starań przepracowanych developerów, była co najwyżej “dobra”. Brzmi to dość irracjonalnie, wszak, dlaczego ktokolwiek miałby narzekać na produkt, który jest przyzwoity? Należy tu pamiętać, że Cyberpunk był najbardziej wyczekiwaną premierą roku, a hajp, który towarzyszył temu tytułowi, przekraczał granice zdrowego rozsądku.

Produkt nie spełnił oczekiwań graczy

Największym problemem polskiej gry był fakt, że jest ona po dziś dzień najzwyczajniej w świecie niedokończona. Twórcom potrzebny był co najmniej dodatkowy rok pracy, aby doszlifować tę grę. Dodatkowego czasu niestety nie dostali, a najbardziej wyraźnym efektem tego była wydajność Cyberpunka na konsolach poprzedniej generacji. Żenująco niska wydajność notabene.

O stanie najgłośniejszej premiery roku 2020 najlepiej świadczą statystyki z platformy Steam. W chwili obecnej więcej osób gra w Wiedźmina 3 (26,713 graczy) niż w Cyberpunk 2044 (14,485 graczy).

Nie zmienia to jednak faktu, że pomimo poważnych perturbacji, kiepskiej premiery i afer, które namnożyły się wokół CD Projektu, studio zarobiło na tytule gigantyczne pieniądze.

Rekordowy rok Redów

Jak wynika z informacji udostępnionych przez grupę kapitałową CD Projekt Red, na ichniejszych social mediach, rok 2020 przyniósł im 2139 milionów skonsolidowanego przychodu ze sprzedaży. Przekłada się to na blisko 1154 milionów zysku netto.

Trzeba tu jednak nadmienić, że zagraniczni analitycy biznesowi prognozowali znacznie większe przychody (2,426 miliarda wg. PAP Biznes), co świadczy o niemałej zapaści polskiego studia. 

Miejmy nadzieję, że obecna sytuacja wyłącznie napędzi Redów do działania i Polakom uda się odzyskać zaufanie graczy z całego świata. Dokładnie tego im życzymy.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

źródło: twitter - CD PROJEKT IR

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >