Techgame.pl
Nvidia GeForce RTX

pixbay.com

Rewelacyjne wydajność za małe pieniądze. RTX 3060 TI może być bardzo tani

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nowa karta Nvidii z serii GeForce RTX 3000 ma szansę być najbardziej opłacalnym modelem na rynku kart graficznych. Jeśli nieoficjalne doniesienia okażą się prawdą, RTX 3060 Ti będzie można dostać już za 1500 złotych.

Niestety karty graficzne do tanich nie należą, a są konieczne do uzyskania przyjemności z gry w najnowsze tytuły na własnym komputerze. W zasadzie do grania w jakiekolwiek tytuły… Ale jeśli chcemy zagrać w nadchodzącego Cyberpunka 2077 na ustawieniach graficznych wyższych niż „low”, trzeba wydać całkiem sporo pieniędzy.

Nowa RTX w przystępnej cenie?

Właśnie pojawiła się szansa na oszczędzenie choć części funduszy odłożonych na nową kartę graficzną. Jeśli prognozy ekspertów okażą się trafne, karta GeForce RTX 3060 Ti będzie kosztowała 399 dolarów, co daje około 1500 zł.

Szacunki ceny nowej karty Nvidii powstały na podstawie przedsprzedaży karty uruchomionej w chińskim sklepie Taobao. Poszczególne wersje produktu kosztują tam od 2049 do 2999 Yuanów. W przeliczeniu na złotówki widełki zaczynają się od 1200 zł, a kończą na około 1750 zł.

W Europie ceny mogą wyglądać inaczej

Choć bajka o taniej RTX 3060 Ti brzmi pięknie, rzeczywistość może wyglądać zgoła inaczej. To ze względu na partnerów Nvidii, którzy będą sprzedawali najnowsze urządzenia. Firmy takie jak Gigabyte czy Inno3D zaczęły publikować oferty w swoich sklepach.

  1. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć

  2. Genialne, proste i zaskakujące tricki na idealne przygotowanie kapusty do gołąbków. Koniec z porwanymi i twardymi liśćmi, wystarczy odrobina sprytu

  3. Dotychczasowe przekonanie o wszechświecie mogło być błędne. Wyjątkowe odkrycie, chodzi o tajemnicze światło

Rozbieżność cenowa

I tutaj właśnie docieramy do momentu, w którym czar całkowicie pryska. Ceny w sklepach wymienionych firm wahają się od 484 do 592 euro, w zależności od wersji. To oznacza, że za najtańszą opcję zapłacimy niemal 2200 zł, a za najdroższą ponad 2600 zł.

Nie przypomina to już pięknej kwoty z chińskiego Taobao. Cenowo zbliża się do już obecnej w sklepach GeForce RTX 3070, którą możemy nabyć w polskich sieciówkach za około 2800 złotych.

Nieoficjalna specyfikacja nie powala

Mimo że Nvidia wciąż nie ujawniła oficjalnej specyfikacji karty RTX 3060 Ti, w Internecie można już znaleźć tę nieoficjalną, która podobno „wyciekła” od producenta. Jeśli uznamy ją za prawdziwą, model RTX 3060 Ti będzie się w niewielkim stopniu różnił od RTX 3070.

Jednakże ze względu na ilość teraflopów (jednostki używanej do mierzenia graficznej mocy urządzenia), możemy określić, iż nadchodząca GeForce RTX 3060 Ti (16,2 TFLOPS) będzie mniej wydajna od RTX 3070 (20,3 TFLOPS) o około 13%, według szacunków ekspertów.

Dostajemy więc od Nvidii urządzenie nieco słabsze w nieco niższej cenie, jednak nie tak niskiej, jak do niedawna przypuszczaliśmy. Wobec tego tegoroczny wyścig najlepszych i najbardziej opłacalnych kart graficznych wygra prawdopodobnie AMD ze swoimi Radeonami. Choć oczywiście wciąż jest szansa, że szacunki ekspertów okażą się trafne, i nowy RTX będzie kosztował mniej, niż zapowiadają europejskie sklepy.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >