Techgame.pl
Sea of Thieves statek

igdb.com

Sea of Thieves przeżywa renesans na Steamie. Skąd nagły wzrost zainteresowania MMO Microsoftu?

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Sea of Thieves to MMO studia Rare, które zadebiutowało już niemal 3 lata temu. Gra ze stajni Microsoftu od premiery dostępna była w usłudze Xbox Game Pass, zarówno na konsoli jak i PC. Na Steamie pojawiła się jednak dopiero w czerwcu ubiegłe

  • Sea of Thieves coraz bardziej popularne na Steamie

  • Liczba graczy regularnie wzrasta od początku grudnia

  • Początki Sea of Thieves nie były jednak zbyt różowe

  • Gra przechodzi na model sezonowy

Kiedy kilka lat temu Microsoft zapowiedział Sea of Theives, zachwytom nie było końca. Temat piratów, mimo swej wdzięczności, jest rzadko poruszany we współczesnych grach wideo i ten deficyt dało się wyraźnie odczuć po pierwszym zwiastunie produkcji Rare. Oczekiwania jak zwykle poszybowały w górę, a rzeczywistość, jak to zwykle bywa, nie była w stanie im sprostać.

Sea of Thieves coraz bardziej popularne na Steamie

Po hucznej premierze w marcu 2018 roku entuzjazm graczy względem pirackiej produkcji Microsoftu konsekwentnie opadał. Mimo że gra jest całkiem przyjemna, stanowi wyzwanie i jest w niej naprawdę sporo zawartości - obecnie, bo znacznie gorzej wyglądało to w dniu premiery - to ma pewną poważną wadę. Nie da się w nią grać samotnie.

Twórcy postawili na współpracę między graczami, którzy mają grupować się w maksymalnie czteroosobowe załogi i zdobywać skarby, plądrować wyspy oraz walczyć na śmierć i życie z innymi załogami. I to niestety jest źródłem największych problemów. Nie mając znajomych, z którymi moglibyśmy wypłynąć w morze, będzie tam ekstremalnie trudno przetrwać choćby do końca dowolnej misji.

Sea of Thieves nie poradziło sobie z balansem

Po pierwsze, załogi występujące w niepełnym składzie (mniej niż 4 piratów) już na wstępie mają niewielkie szanse przeciw ekipie złożonej z 4 osób. Jednakże to jest jeszcze dość zrozumiałe. Gorzej wypada jednak fakt, że gracze PC zawsze górują nad graczami konsolowymi. Niestety padem nie da się operować zarówno statkiem, jak i bronią równie sprawnie, co myszą.

Doszło nawet do polowań organizowanych przez graczy PC-towych na tych, którzy grają na konsolach, co często można bez trudu rozpoznać, patrząc nawet tylko na sposób sterowania okrętem. Microsoft ewidentnie nie przemyślał tego zabiegu.

Liczba graczy na Steamie rośnie

Mimo problemów Sea of Thieves, grając z trójką znajomych, będziemy się bawić naprawdę świetnie. I temu nie da się zaprzeczyć. Początki gry były problematyczne, jednak miesiące regularnych aktualizacji naprawiły wiele mechanizmów gry, które pozostawiały nieco do życzenia.

Od czerwca do listopada liczba graczy Sea of Thieves na Steamie wynosiła około 10-15 tysięcy. Dziś jest to już 40-50 tysięcy. Bez wątpienia przyczyniła się do tego Zimowa Wyprzedaż Steam, kiedy gra była przeceniona o 50%, jednakże prawdopodobnie znaczenie ma też fakt wprowadzenia przepustek sezonowych w Sea of Thieves

Zmiana modelu biznesowego Sea of Theives

Dotąd gracze otrzymywali miesięczne, niewielkie aktualizacje zawierające poprawki i nieco nowej zawartości. Od początku 2021 roku twórcy postanowili zmienić ten model i wprowadzić popularne sezony. Co kwartał sezon będzie się zmieniał, a wraz z nim ogromna część zawartości Sea of Thieves. Czy ten model jest lepszy? Patrząc na wzrost zainteresowania grą, wygląda na to, że tak.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >