Sea of Thieves statek
Źródło: igdb.com

Sea of Thieves przeżywa renesans na Steamie. Skąd nagły wzrost zainteresowania MMO Microsoftu?

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
7 Stycznia 2021

Sea of Thieves to MMO studia Rare, które zadebiutowało już niemal 3 lata temu. Gra ze stajni Microsoftu od premiery dostępna była w usłudze Xbox Game Pass, zarówno na konsoli jak i PC. Na Steamie pojawiła się jednak dopiero w czerwcu ubiegłego roku i cieszyła się umiarkowanym zainteresowaniem. W grudniu jednakże liczba graczy znacząco wzrosła. Skąd ta nagła popularność?

  • Sea of Thieves coraz bardziej popularne na Steamie
  • Liczba graczy regularnie wzrasta od początku grudnia
  • Początki Sea of Thieves nie były jednak zbyt różowe
  • Gra przechodzi na model sezonowy

Kiedy kilka lat temu Microsoft zapowiedział Sea of Theives, zachwytom nie było końca. Temat piratów, mimo swej wdzięczności, jest rzadko poruszany we współczesnych grach wideo i ten deficyt dało się wyraźnie odczuć po pierwszym zwiastunie produkcji Rare. Oczekiwania jak zwykle poszybowały w górę, a rzeczywistość, jak to zwykle bywa, nie była w stanie im sprostać.

Sea of Thieves coraz bardziej popularne na Steamie

Po hucznej premierze w marcu 2018 roku entuzjazm graczy względem pirackiej produkcji Microsoftu konsekwentnie opadał. Mimo że gra jest całkiem przyjemna, stanowi wyzwanie i jest w niej naprawdę sporo zawartości - obecnie, bo znacznie gorzej wyglądało to w dniu premiery - to ma pewną poważną wadę. Nie da się w nią grać samotnie.

Twórcy postawili na współpracę między graczami, którzy mają grupować się w maksymalnie czteroosobowe załogi i zdobywać skarby, plądrować wyspy oraz walczyć na śmierć i życie z innymi załogami. I to niestety jest źródłem największych problemów. Nie mając znajomych, z którymi moglibyśmy wypłynąć w morze, będzie tam ekstremalnie trudno przetrwać choćby do końca dowolnej misji.

Sea of Thieves nie poradziło sobie z balansem

Po pierwsze, załogi występujące w niepełnym składzie (mniej niż 4 piratów) już na wstępie mają niewielkie szanse przeciw ekipie złożonej z 4 osób. Jednakże to jest jeszcze dość zrozumiałe. Gorzej wypada jednak fakt, że gracze PC zawsze górują nad graczami konsolowymi. Niestety padem nie da się operować zarówno statkiem, jak i bronią równie sprawnie, co myszą.

Jak mógłby wyglądać remaster GTA San Andreas? Gracze zachwyceni zwiastunemJak mógłby wyglądać remaster GTA San Andreas? Gracze zachwyceni zwiastunemCzytaj dalej

Doszło nawet do polowań organizowanych przez graczy PC-towych na tych, którzy grają na konsolach, co często można bez trudu rozpoznać, patrząc nawet tylko na sposób sterowania okrętem. Microsoft ewidentnie nie przemyślał tego zabiegu.

Liczba graczy na Steamie rośnie

Mimo problemów Sea of Thieves, grając z trójką znajomych, będziemy się bawić naprawdę świetnie. I temu nie da się zaprzeczyć. Początki gry były problematyczne, jednak miesiące regularnych aktualizacji naprawiły wiele mechanizmów gry, które pozostawiały nieco do życzenia.

Od czerwca do listopada liczba graczy Sea of Thieves na Steamie wynosiła około 10-15 tysięcy. Dziś jest to już 40-50 tysięcy. Bez wątpienia przyczyniła się do tego Zimowa Wyprzedaż Steam, kiedy gra była przeceniona o 50%, jednakże prawdopodobnie znaczenie ma też fakt wprowadzenia przepustek sezonowych w Sea of Thieves.

Zmiana modelu biznesowego Sea of Theives

Dotąd gracze otrzymywali miesięczne, niewielkie aktualizacje zawierające poprawki i nieco nowej zawartości. Od początku 2021 roku twórcy postanowili zmienić ten model i wprowadzić popularne sezony. Co kwartał sezon będzie się zmieniał, a wraz z nim ogromna część zawartości Sea of Thieves. Czy ten model jest lepszy? Patrząc na wzrost zainteresowania grą, wygląda na to, że tak.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł