Pożar ogromnej serwerowni we Francji. Popularna polska księgarnia odcięta od sieci
Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy serwerownia OVH w Strasburgu ma poważne problemy z funkcjonalnością. W 2017 roku doszło tam do głośnej awarii, w wyniku której padły dziesiątki witryn wielu firm, co pozostawiło po sobie piętno w pamięci inwestorów. Tym razem sprawa wygląda znacznie gorzej. Spłonął cały blok SGB2.
Pożar serwerowni OVH w Strasburgu
Do wypadku doszło w nocy z 9 na 10 marca 2021 roku. W bloku SGB 2 serwerowni OVH w Strasburgu wybuchł pożar, który doszczętnie spalił cały blok i spowodował wyłączenie pozostałych trzech budynków. Sytuację relacjonował na Twitterze Octave Klaba, twórca OVH.
- Doszło do poważnego zdarzenia w SBG2. Wykryto pożar w budynku, strażacy zjawili się od razu, ale nie byli w stanie kontrolować ognia. Część budynku została odizolowana, co wpływa na usługi świadczone w ramach SGB1-4. Rekomendujemy klientom aktywowanie planu naprawy na wypadek katastrofy - czytamy w pierwszym tweecie Octave.
Relacja ze zdarzenia
W kolejnych wpisach Octave Klaba informował na bieżąco o sytuacji we francuskiej serwerowni. Jego tweet z godziny 5:20 informuje, że: [...]W pożarze nikt nie ucierpiał. Blok SGB2 i część SBG1 zostały zniszczone. Strażacy bronią SGB3, SGB4 nietknięty.
Ostatecznie wszystko skończyło się 2 godziny później. Pożar został ugaszony, jednakże strażacy wciąż chłodzili ściany budynków wodą, a personel nie miał wstępu na teren serwerowni. W związku z tym Octave Klaba wydał oświadczenie, że nieuszkodzone serwery na pewno nie zostaną dzisiaj uruchomione.
Przyszłość serwerowni OVH w Strasburgu
Ostatnia aktualizacja pochodzi z godziny 16:00. Twórca OVH informuje w niej, że serwery ulokowane w blokach SGB1 i 4 zostaną uruchomione w poniedziałek 15 marca bieżącego roku, zaś te w SGB3 zostaną zrestartowane do piątku 19 marca. Póki co nie pojawiły się żadne wieści na temat planowanego ponownego uruchomienia serwerów bloku SGB2.
W wyniku pożaru serwerów wiele firm miało dziś problemy z funkcjonowaniem, zwłaszcza jeśli ich działalność opiera się na stronie internetowej, która stała na jednym z serwerów OVH z Francji. Wśród nich znalazła się między innymi księgarnia Bonito, która rano poinformowała swoich klientów o sytuacji, prosząc o kontakt telefoniczny w razie potrzeby, gdyż nie ma obecnie dostępu do skrzynki mailowej.
źródło: money.pl
Artykuły polecane przez redakcję Techgame:
Mars to nie tylko fantastyczne zdjęcia. Łazik Perseverance nagrał brzmienie planety
Będziemy płacić podatek od smartfonów? Najpierw podrożał cukier, teraz czas na elektronikę
Hakerzy zostali zhakowani. Wielki atak na siedzibę cyberprzestępców