Techgame.pl
Bóbr

pixabay.com

Setki ludzi bez dostępu do Internetu i telewizji. Zawiniło stado bobrów

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nagła przerwa w dostawie usług Internetu oraz telewizji zaskoczyła w ubiegły weekend mieszkańców miejscowości Tumbler Ridge w Kanadzie. Szybko ustalono, że nastąpiło przerwanie światłowodu, który zapewniał tamtejszej społeczności dostęp do ś

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie brak dostępu do Internetu przez więcej niż kilka godzin. Ba, nawet kilkadziesiąt minut niekiedy potrafi doprowadzić do szału, zwłaszcza jeśli pracujemy zdalnie i nie możemy wykonywać swoich obowiązków. Niestety, bobry nie są świadome ludzkiego uzależnienia od sieci.

Bobry przegryzły światłowód

Wszystko zaczęło się około godziny 4:00 nad ranem w ubiegłą sobotę. Wówczas 900 mieszkańców miejscowości Tumbler Ridge w kanadyjskim rejonie Kolumbia Brytyjska zostało odciętych od dostępu do Internetu, a kolejnych 60 osób - od telewizji kablowej. Awaria okazała się być poważna i trudna do naprawienia.

Winne całemu zamieszaniu były bobry, które zbudowały sobie tamę na pobliskim jeziorze, w pobliżu podziemnych kabli telekomunikacyjnych. Na tamie niestety się nie skończyło, gdyż stado gryzoni postanowiło osiedlić się tam na dobre. W końcu udało im się dostać do zlokalizowanego około metr pod ziemią światłowodu.

Sprytne zwierzaki

Co ciekawe, bobry nie tylko przegryzły światłowód (pierwotnie zakopany na głębokości 1 metra oraz chroniony 11,5 cm listwą), lecz jak na prawdziwych mistrzów przetrwania w dziczy przystało, wykorzystały także taśmę oznaczeniową, którą pokryte były kable. Wykorzystały ją do budowy swoich żeremi - bobrzych domów, pełniących funkcje lęgowo-ochronne.

Niestety naprawa usterki nie była prosta. W tamtejszych rejonach Kanady ziemia bywa częściowo zamarznięta o tej porze roku, co dodatkowo utrudniało sprawę. Ostatecznie mieszkańcy Tumbler Ridge odzyskali łączność ze światem dopiero w niedzielę około 18:30, czyli po ponad 38 godzinach od startu awarii.

Odcięci od świata

Aż trudno sobie wyobrazić taką sytuację w naszym kraju. W ciągu niemal dwóch dób operatorzy sieci i serwisy prawdopodobnie otrzymaliby tyle telefonów, maili, gróźb i zażaleń, że naprawdę nie chciałabym wówczas być w ich skórze. Firma Telus, będąca lokalnym dostawcą usług internetowych, stwierdziła, że: to taka awaria, która mogła się przydarzyć jedynie w Kanadzie.

U nas na szczęście bobry nie są aż tak problematyczne. Potrafią co najwyżej utrudnić życie kajakarzom, niespodziewającym się ponad programowej mapy na swojej trasie, czy rolnikom, którym bobrze rozlewiska regularnie niszczą pola.

źródło: bbc.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >