Techgame.pl Technologie Signal, Whatsapp, czy Telegram? Który z komunikatorów jest najbezpieczniejszy dla użytkowników?
Pixabay

Signal, Whatsapp, czy Telegram? Który z komunikatorów jest najbezpieczniejszy dla użytkowników?

19 marca 2022
Autor tekstu: Łukasz Kopciński
  • WhatsApp rozsierdził wielu użytkowników przekazywaniem danych Facebookowi i jego partnerom

  • Telegram i Signal zdają się stronić od komercyjnych wpływów

  • Telegram dzieli jednak internautów w kwestii skuteczności jego zabezpieczeń

  • Signal wyrasta na nieoczekiwanego faworyta użytkowników komunikatorów

Ostatnio ogromną popularnością cieszy się komunikator Signal, a do korzystania z jego usług zachęcał nawet Elon Musk . Czy rzeczywiście jest przełomem, który wyróżnia się na tle konkurencji?

Sygnał do zmian

Signal podbił już kilka rynków europejskich i olbrzymi w Indiach . Internauci zachęcają siebie nawzajem do przesiadki z najpopularniejszych dotąd Messengera, WhatsAppa czy Telegramu.

Signal chwali się przede wszystkim szyfrowaniem wiadomości w formie end-to-end . Korzysta przy tym z otwartego oprogramowania Signal Protocol.

Nowy fenomen komunikacyjny zaznacza przy tym, iż niemożność odczytania wiadomości przez kogokolwiek poza nadawcą i odbiorcą jest esencją oraz integralną częścią aplikacji. Podkreślenie tego może odwoływać się do funkcjonalności Telegramu. Szyfrowanie jest w nim dostępne, ale jako tryb secret chat, który można ręcznie włączyć . Działa to jak prywatne okna w przeglądarkach.

Domyślnie zatem użytkownicy posługują się mniej bezpiecznym rozwiązaniem. Producent Telegramu utrzymuje, że informacje zbierane są jedynie w razie nakazu udostępnienia przez organy ścigania czy instytucje prawne . Zapewnia również, że dotąd nie ujawniono choćby bajta danych. Inną ochroną są wiadomości, które mogą podlegać samozniszczeniu.

Ponadto Telegram używa własnego szyfrowania MTProto . Może mieć to pozytywne i negatywne strony, a zdania co do skuteczności są podzielone.

Teoretycznie otwarte oprogramowanie może być powszechniej podatne na ataki, ale co za tym idzie, więcej podmiotów pracuje nad zabezpieczeniami, a wszelkie niedociągnięcia sprawnie są naprawiane. Własne kodowanie powinno być trudniejsze do sforsowania, lecz w tym przypadku należy wierzyć autorom na słowo . Telegram spotykał się z dużą krytyką zaimplementowanych rozwiązań, ale odważnie oferuje atrakcyjne nagrody pieniężne za znalezienie luk w zabezpieczeniach.

Pełna komercja kontra utrzymanie z datków

Najmniej pozytywnych komentarzy dotyczy WhatsAppa, który po kupnie przez Facebooka traci zaufanie konsumentów. Ostatnio namieszano w polityce prywatności, dostosowując ją do preferowanej przez nowego nabywcę. Brak akceptacji zmian wiąże się z koniecznością zaprzestania korzystania z programu. Media społecznościowe Marka Zuckerberga znane są z licznych dróg udostępniania danych różnorakim firmom, z którymi współpracują.

Facebook informuje, iż wgląd w informacje mają: partnerzy analityczni, reklamodawcy, partnerzy monitorujący wyniki kampanii, oferujący towary i usługi, sprzedawcy i dostawcy usług, badacze oraz naukowcy, organy ścigania, a także instytucje państwowe . Wszystkie dane są oczywiście przechowywane do momentu usunięcia konta lub dopóki są potrzebne do świadczenia usług i dostarczania produktów Facebooka - za regulaminem Facebooka .

Podobnie do Telegrama Messenger również posiada opcjonalne przejście do szyfrowanych rozmów . End-to-end odblokowany jest po wybraniu tajnej konwersacji.

Na WhatsAppie będącym już pod rządami Facebooka także znajdziemy szereg zewnętrznych firm, które mogą uzyskać informacje . W Polityce prywatności wymienia się następujące przypadki korzystania z danych: obsługa, świadczenia, poprawa, rozumienie, dopasowywanie, wspieranie i sprzedaż Usług .

Wydaje się zatem, iż na chwilę obecną Signal rzeczywiście jawi się jako najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pytanie, czy uda się ten status utrzymać w obecnej formie.

Jest to aplikacja nonprofit, a wpływy czerpie z dotacji. To niezwykle pozytywna w branży cecha, która uwalnia twórców od konieczności zamieszczania reklam lub sprzedaży informacji . Drugą stroną medalu jest kwestia, ilu użytkowników rzeczywiście zdecyduje się wspierać ambitny projekt. Gigantyczna popularność zdążyła już napytać trochę biedy serwerom w minionych dniach.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Obserwuj nas w
autor
Łukasz Kopciński
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl
najnowsze gry technologie nauka bezpieczeństwo militaria