Techgame.pl > Nauka > Już jutro wyczekiwany start rakiety SpaceX. Wiemy gdzie obejrzeć relację na żywo
Łukasz Kopciński
Łukasz Kopciński 19.03.2022 05:20

Już jutro wyczekiwany start rakiety SpaceX. Wiemy gdzie obejrzeć relację na żywo

Rakieta Falcon 9 stojąca w bazie w nocy
Youtube.com/C-SPAN/Kadr z filmu

Za sprawą SpaceX szykuje się naprawdę ciekawe wydarzenie dla entuzjastów kosmosu. Najlepiej, jeżeli są też przy okazji nocnymi markami, bowiem będzie miało miejsce w środku nocy. 

SpaceX kontynuuje misję Starlink 

Start rakiety Falcon 9 planowany jest na godzinę 3:34 czasu polskiego. Będzie to siódma misja “Sokoła”.  

Jego podróże rozpoczęły się w 2018 roku, od transportu satelity Telstar 18 VANTAGE. Kolejnymi przedsięwzięciami było dostarczanie satelity Iridium-8 oraz czterokrotne loty w ramach Starlink. Ostatni odbył się w sierpniu bieżącego roku. 

Najbliższa inicjatywa szykowana jest właśnie z kontynuacją programu Starlink. Będzie to już jego szesnasta odsłona.  

  1. Ujawniono wstrząsające informacje o Marsie. Badacze nie mogą uwierzyć, wielki przełom

  2. Babcia Stasia dokonała niemożliwego i stworzyła najlepsze mielone pod słońcem. Dodatek boczku okazał się strzałem w 10

  3. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP

W kolejnych miesiącach planowane są dalsze transporty satelitów. Docelowo na orbicie znajdować ma się sieć urządzeń, które dostarczą internet także do takich zakątków Ziemi, które były dotąd pomijane przez zasięg. 

Taka misja składa się z kilku istotnych faz. Start i wzniesienie są dość oczywiste. Potem kluczowym punktem na orbicie jest zostawienie ładunku, a także zrzucenie osłon chroniących go przy przebijaniu się przez atmosferę przed siłami aerodynamicznymi, ciśnieniem i ciepłem. 

W drodze powrotnej rakieta wykonuje manewr obrotu i ponownie przechodzi przez atmosferę. Bliżej powierzchni Ziemi dokonuje się jeszcze korekt aerodynamicznych.  

W ostatnim etapie wehikuł pionowo podchodzi do lądowania na platformie ulokowanej na statku-dronie. Platforma ta ulokowana jest na oceanie i sterowany przez autonomicznego robota. 

Stream z wydarzenia rozpocznie się około kwadransa przed startem rakiety. Transmisję będzie można śledzić pod tym adresem

SpaceX celuje w eksplorację Marsa 

SpaceX dostarcza obecnie satelity na ziemską orbitę, ale jego ambicje sięgają znacznie dalej. Firma należy do Elona Muska, a ten jest wielkim wizjonerem. To zdeterminowany człowiek, który często osiąga, co sobie zamierzył. 

Obecnie do jego największych marzeń należy przyczynienie się do lądowania człowieka na Marsie. W tym celu często współpracuje z NASA, przy projektach związanych z ekspansją na Księżyc.  

Zarówno agencja kosmiczna, jak i filantrop wraz ze swoją firmą, ziemskiego satelitę uznają jedynie za przystanek. Mamy się tam zadomowić w ciągu dekady, a potem podbić Czerwoną Planetę.

Powiązane