Techgame.pl
Cyberpunk

igdb.com / materiały prasowe

Sprzedaż wykradzionych danych CD Projekt Red to ściema? Eksperci rzucają nowe światło na sprawę

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Włamanie hakerskie do bazy danych CD Projekt Red wciąż jest gorącym tematem. Cyberprzestępcy mieli rzekomo sprzedać wykradzione kody źródłowe do gier polskiego studia, jednakże opinie ekspertów rzucają nowe światło na całą sprawę.

  • Hakerzy weszli w posiadanie kodów źródłowych gier oraz danych cyfrowych CD Projekt Red

  • Skradzione dane miały być wystawione na aukcji i sprzedane

  • Eksperci rzucają nowe światło na sprawę

Atak hakerski na CD Projekt Red jest wydarzeniem bezprecedensowym, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Reakcja polskiego studia uchodzi natomiast za przykład słusznego postępowania w kryzysowych sytuacjach.

Przypomnijmy, że grupa kapitałowa CD Projekt nie ugięła się pod groźbą szantażu ze strony przestępców. Hakerzy zażądali okupu za wykradzione dane, dodając, że jeśli do kontaktu z nimi nie dojdzie w ciągu 48 godzin, to kody źródłowe do Gwinta, Wiedźmina 3 i Cyberpunka 2077 zostaną wystawione na aukcje lub wypuszczone w sieci.

Polskie studio nie uległo presji. Zgłosiło sprawę do odpowiednich organów, a na swoich social mediach udostępniło wyjaśniające oświadczenie oraz wiadomość pozostawioną przez hakerów. 

W ten sposób pokazali, że nie mają zamiaru wchodzić w jakiekolwiek interakcje z przestępcami i nie interesuje ich żadna ugoda. 

Jak się jednak okazało, przestępcy nie rzucali słów na wiatr i faktycznie udostępnili kod źródłowy Gwinta na co najmniej 2 forach hakerskich. Sprawa została szybko nagłośniona za sprawą portalu cybernews.com. 

To jednak nie wszystko, bo zgodnie z zapowiedzią cyberprzestępców, na aukcję został wystawiony pakiet kodów źródłowych Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, nowej next-genowej wersji Wiedźmina 3 z obsługą technologii ray-tracing oraz Wiedźmińskich Opowieści.

Na sprzedaż wystawione miały być również wykradzione dokumenty, dotyczące umów inwestorskich, prawnych i księgowych. Ceną wywoławczą miał być okrągły milion dolarów.

Nie trzeba było czekać długo na finalizację zakupu pakietu danych. Organizacja KELA, zajmująca się monitorowaniem darknetu doniosła, że zaledwie 1 dzień po rozpoczęciu aukcji została ona zakończona.

Hakerzy ogłosili, że przyjęli ofertę, która wypłynęła spoza forum. Ponoć nabywca zaoferował 7 milionów dolarów, nie ujawniając swojej tożsamości, a warunkiem koniecznym przy nabyciu był zakaz ponownej sprzedaży i rozpowszechniania danych. 

Tutaj też warto postawić znak zapytania i zastanowić się, czy do samej aukcji rzeczywiście doszło. Coraz więcej ekspertów zaczyna poddawać pod wątpliwość sprzedaż danych CD Projektu za cenę 7 milionów, czy nawet 1 miliona dolarów. Ciekawą teorię przedstawiła strona Emisoft zajmująca się cyberbezpieczeństwem w sieci.

Jest również inny, według nas bardziej prawdopodobny scenariusz: żaden kupiec nie istnieje, a zakończenie aukcji świadczy wyłącznie o próbie zachowania twarzy przez przestępców, którym nie powiodła się próba monetyzacji ataku na CD Projekt, po tym gdy studio odmówiło zapłaty okupu.  - czytamy na blogu emisoft.

Ciekawej obserwacji dokonał również redaktor portalu Spidersweb. Okazuje się, że średnia cena okupu za wykradzione dane cyfrowe wynosi od 20 do 40 tysięcy dolarów. Cena ta znacznie odbiega od kalkulacji hakerów i istnieje realna szansa, że nikt nie chciał nabyć danych polskiego studia za tak gigantyczne pieniądze.

źródła: blog.emsisoft.com, spidersweb.com cybernews.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Kuba Wieloch

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >