Techgame.pl
Flaga UE

pixabay.com

Ruszyły konsultacje unijnego rozporządzenia o usługach cyfrowych. Można przesyłać własne uwagi

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Jeśli czytasz te słowa, to śmiało można stwierdzić, że przedmiot tego artykułu Ciebie dotyczy. Chodzi o przygotowanie przepisów, które będą obowiązywać w internecie. Każdy użytkownik może we własnym zakresie przygotować listę pożądanych rozw

  • Komisja Europejska opublikowała w grudniu projekt aktu regulującego działania w sieci

  • Rozporządzenie odnosi się m.in. do wolności słowa, handlu oraz reklam

  • Wkrótce państwa będą mogły zgłosić swoje uwagi

  • Do 15 stycznia Polacy są w stanie przesłać swoje opinie

Czy ktoś na sali jeszcze pamięta, jakie kontrowersje wywoływało Anti-Counterfeiting Trade Agreement, szerzej znane jako ACTA? Ponad dekadę temu w związku z owianym tajemnicą porozumieniem wybuchł spór na wielką skalę.

Wolność w sieci przedmiotem wieloletnich sporów

Powszechnie wieściło się koniec wolności słowa, cenzurę sieci, a w konsekwencji upadek internetu. Z perspektywy czasu można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że internet wciąż istnieje.

Zatem czy powszechna mobilizacja przeciw umowie handlowej była rozdmuchana do zbyt dużych rozmiarów? Na pewno nie, ponieważ niezależnie od tego czy ACTA, a później także ACTA 2.0 były tak groźne, jak się mówiło, to społeczność pokazała, iż ceni sobie swobody.

Z drugiej strony jest też coraz większe ciśnienie na czyszczenie sieci z pewnych sformułowań, przekonań oraz osób je głoszących. Ostatnio na przykład Twitch wymazywał pewne zwroty ze słowników swoich użytkowników, bo mogły zostać użyte w niewłaściwy sposób.

W Polsce także w pewnym momencie rozgorzała debata, czy dane słowo jest obraźliwe, jeśli ktoś tylko poczuje się nim urażony, czy może jest dopuszczalne, skoro takie było od zawsze. Ludzkość zatem chce selektywnie decydować, co wolno w tej przestrzeni, a prawo do decyzji ma zwykle najgłośniejsza grupa.

Inną kwestią jest coraz bardziej rygorystyczne egzekwowanie praw autorskich. Głównie przedsiębiorstwa muzyczne oraz producenci filmowi często atakują twórców internetowych z powodu najmniejszego nawet wykorzystania ich materiałów.

Pojawia się pytanie o dozwolony użytek, związany na przykład z satyrą, recenzją czy krytyką dzieła. Należy też oszacować wagę wykorzystanego fragmentu utworu w kontekście reszty materiału, która jest w pełni oryginalna.

Zdarzały się przypadki wstrzymywania lub całkowitego pozbawiania zarobków youtuberów, bo kilka sekund klipu w kilkunastominutowym wideo blokowało monetyzację. Indywidualni artyści skupiający się na przykład na popkulturze, mogli zatem być zmuszeni do szukania innego zajęcia, bo nie stać by ich było na opłacanie każdej licencji z osobna, co godziło w rozwój współczesnej kultury i mediów.

Każdy może przedstawić swoje stanowisko

Warto wykorzystać każdą okazję, jeżeli pojawia się, choć cień szansy, że zostaniemy wysłuchani. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca więc do wyrażania swoich opinii na temat rozporządzenia o usługach cyfrowych.

Obecnie kształtuje się akt, który porusza zagadnienia takie, jak media społecznościowe, elektroniczny handel, legalność treści i wolność słowa. Ustalane są potrzeby i granice cenzurowania kontrowersyjnych - lub na inny sposób niewłaściwych - motywów.

Politycy rozprawiają też o wszelkiej maści platformach sieciowych oraz reklamach w internecie. Z pełnym dokumentem można się zapoznać pod tym adresem.

Polska strona głosy obywateli będzie zbierać do 15 stycznia bieżącego roku. Przesyłać je można na następujące adresy mailowe: jaroslaw.sekula@mc.gov.pl oraz zagranica@mc.gov.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >