Ruszyły konsultacje unijnego rozporządzenia o usługach cyfrowych. Można przesyłać własne uwagi
-
Komisja Europejska opublikowała w grudniu projekt aktu regulującego działania w sieci
-
Rozporządzenie odnosi się m.in. do wolności słowa, handlu oraz reklam
-
Wkrótce państwa będą mogły zgłosić swoje uwagi
-
Do 15 stycznia Polacy są w stanie przesłać swoje opinie
Czy ktoś na sali jeszcze pamięta, jakie kontrowersje wywoływało Anti-Counterfeiting Trade Agreement, szerzej znane jako ACTA? Ponad dekadę temu w związku z owianym tajemnicą porozumieniem wybuchł spór na wielką skalę.
Wolność w sieci przedmiotem wieloletnich sporów
Powszechnie wieściło się koniec wolności słowa, cenzurę sieci, a w konsekwencji upadek internetu. Z perspektywy czasu można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że internet wciąż istnieje .
Zatem czy powszechna mobilizacja przeciw umowie handlowej była rozdmuchana do zbyt dużych rozmiarów? Na pewno nie, ponieważ niezależnie od tego czy ACTA, a później także ACTA 2.0 były tak groźne, jak się mówiło, to społeczność pokazała, iż ceni sobie swobody .
Z drugiej strony jest też coraz większe ciśnienie na czyszczenie sieci z pewnych sformułowań, przekonań oraz osób je głoszących. Ostatnio na przykład Twitch wymazywał pewne zwroty ze słowników swoich użytkowników, bo mogły zostać użyte w niewłaściwy sposób .
W Polsce także w pewnym momencie rozgorzała debata, czy dane słowo jest obraźliwe, jeśli ktoś tylko poczuje się nim urażony, czy może jest dopuszczalne, skoro takie było od zawsze . Ludzkość zatem chce selektywnie decydować, co wolno w tej przestrzeni, a prawo do decyzji ma zwykle najgłośniejsza grupa.
Inną kwestią jest coraz bardziej rygorystyczne egzekwowanie praw autorskich . Głównie przedsiębiorstwa muzyczne oraz producenci filmowi często atakują twórców internetowych z powodu najmniejszego nawet wykorzystania ich materiałów.
Pojawia się pytanie o dozwolony użytek, związany na przykład z satyrą, recenzją czy krytyką dzieła . Należy też oszacować wagę wykorzystanego fragmentu utworu w kontekście reszty materiału, która jest w pełni oryginalna.
Zdarzały się przypadki wstrzymywania lub całkowitego pozbawiania zarobków youtuberów, bo kilka sekund klipu w kilkunastominutowym wideo blokowało monetyzację . Indywidualni artyści skupiający się na przykład na popkulturze, mogli zatem być zmuszeni do szukania innego zajęcia, bo nie stać by ich było na opłacanie każdej licencji z osobna, co godziło w rozwój współczesnej kultury i mediów.
Każdy może przedstawić swoje stanowisko
Warto wykorzystać każdą okazję, jeżeli pojawia się, choć cień szansy, że zostaniemy wysłuchani. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca więc do wyrażania swoich opinii na temat rozporządzenia o usługach cyfrowych.
Obecnie kształtuje się akt, który porusza zagadnienia takie, jak media społecznościowe, elektroniczny handel, legalność treści i wolność słowa . Ustalane są potrzeby i granice cenzurowania kontrowersyjnych - lub na inny sposób niewłaściwych - motywów.
Politycy rozprawiają też o wszelkiej maści platformach sieciowych oraz reklamach w internecie . Z pełnym dokumentem można się zapoznać pod tym adresem .
Polska strona głosy obywateli będzie zbierać do 15 stycznia bieżącego roku . Przesyłać je można na następujące adresy mailowe: jaroslaw.sekula@mc.gov.pl oraz zagranica@mc.gov.pl.
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: