Techgame.pl
Komputer

pixabay.com

Uwaga, Nvidia ostrzega przed niebezpieczną luką w oprogramowaniu kart graficznych. Koniecznie zainstaluj aktualizację

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nvidia, jeden z największych producentów kart graficznych do komputerów osobistych, wydała komunikat, w którym ostrzega użytkowników przed lukami znalezionymi w systemie bezpieczeństwa oprogramowania GPU. Firma zaleca natychmia

Karta graficzna to komponent doskonale znany PC-towym graczom, gdyż to od niego często zależy jakość obrazu w ogrywanych tytułach. Nie zmienia to jednak faktu, iż GPU potrzebne jest także do codziennego użytkowania komputera, a co za tym idzie, znajduje się w każdym urządzeniu - nie tylko w tych dedykowanych graczom.

Niebezpieczne luki w oprogramowaniu GPU

Jakiś czas temu firma Nvidia zorientowała się, iż systemy bezpieczeństwa oprogramowania kart graficznych posiadają aż pięć luk, które hakerzy mogą wykorzystać do zainfekowania komputerów użytkowników kart graficznych z rodziny GeForce. Jako że Nvidia jest jednym z dwóch największych producentów GPU na świecie, bardzo wiele urządzeń zawiera te komponenty.

Posiadacze kart graficznych Nvidii pozostają więc w stanie ciągłego zagrożenia ze strony hakerów, którzy po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji, mogliby podmienić pliki oprogramowania i niepostrzeżenie zainfekować urządzenie użytkownika karty GeForce.

Ważna aktualizacja

Producent nie pozostał w tej sytuacji bezczynny. Natychmiast po odkryciu istnienia luk rozpoczęto prace nad ich jak najszybszym naprawieniem. Odpowiednia aktualizacja już została udostępniona, jednakże tutaj pojawia się problem - użytkownicy muszą ją sami zainstalować.

Niestety domyślnie sterowniki kart graficznych nie instalują się automatycznie. W przypadku kart Nvidii konieczne jest posiadanie programu GeForce Experience, który bezustannie będzie czuwał nad aktualnością naszego oprogramowania. Jednakże bez wspomnianego oprogramowania, aktualizację musimy zainstalować ręcznie.

Skąd wziąć łatkę?

Wystarczy wejść na stronę producenta i wyszukać model swojej karty graficznej - wówczas za darmo będziemy mogli pobrać najnowsze sterowniki karty graficznej, dzięki którym luki w zabezpieczeniach oprogramowania GPU zostaną usunięte.

Alternatywną drogą postępowania jest instalacja wspomnianego wcześniej programu GeForce Experience, który nie tylko będzie automatycznie aktualizował naszą kartę graficzną, ale także konfigurował ją tak, by dostosować jej wydajność do naszego sprzętu i zoptymalizować jej działanie.

źródło: TechRadar

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >