Techgame.pl
Komputer

pixabay.com

Uwaga, Nvidia ostrzega przed niebezpieczną luką w oprogramowaniu kart graficznych. Koniecznie zainstaluj aktualizację

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nvidia, jeden z największych producentów kart graficznych do komputerów osobistych, wydała komunikat, w którym ostrzega użytkowników przed lukami znalezionymi w systemie bezpieczeństwa oprogramowania GPU. Firma zaleca natychmia

Karta graficzna to komponent doskonale znany PC-towym graczom, gdyż to od niego często zależy jakość obrazu w ogrywanych tytułach. Nie zmienia to jednak faktu, iż GPU potrzebne jest także do codziennego użytkowania komputera, a co za tym idzie, znajduje się w każdym urządzeniu - nie tylko w tych dedykowanych graczom.

Niebezpieczne luki w oprogramowaniu GPU

Jakiś czas temu firma Nvidia zorientowała się, iż systemy bezpieczeństwa oprogramowania kart graficznych posiadają aż pięć luk, które hakerzy mogą wykorzystać do zainfekowania komputerów użytkowników kart graficznych z rodziny GeForce. Jako że Nvidia jest jednym z dwóch największych producentów GPU na świecie, bardzo wiele urządzeń zawiera te komponenty.

Posiadacze kart graficznych Nvidii pozostają więc w stanie ciągłego zagrożenia ze strony hakerów, którzy po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji, mogliby podmienić pliki oprogramowania i niepostrzeżenie zainfekować urządzenie użytkownika karty GeForce.

Ważna aktualizacja

Producent nie pozostał w tej sytuacji bezczynny. Natychmiast po odkryciu istnienia luk rozpoczęto prace nad ich jak najszybszym naprawieniem. Odpowiednia aktualizacja już została udostępniona, jednakże tutaj pojawia się problem - użytkownicy muszą ją sami zainstalować.

Niestety domyślnie sterowniki kart graficznych nie instalują się automatycznie. W przypadku kart Nvidii konieczne jest posiadanie programu GeForce Experience, który bezustannie będzie czuwał nad aktualnością naszego oprogramowania. Jednakże bez wspomnianego oprogramowania, aktualizację musimy zainstalować ręcznie.

Skąd wziąć łatkę?

Wystarczy wejść na stronę producenta i wyszukać model swojej karty graficznej - wówczas za darmo będziemy mogli pobrać najnowsze sterowniki karty graficznej, dzięki którym luki w zabezpieczeniach oprogramowania GPU zostaną usunięte.

Alternatywną drogą postępowania jest instalacja wspomnianego wcześniej programu GeForce Experience, który nie tylko będzie automatycznie aktualizował naszą kartę graficzną, ale także konfigurował ją tak, by dostosować jej wydajność do naszego sprzętu i zoptymalizować jej działanie.

źródło: TechRadar

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >