Techgame.pl
Komputer

pixabay.com

Uwaga, Nvidia ostrzega przed niebezpieczną luką w oprogramowaniu kart graficznych. Koniecznie zainstaluj aktualizację

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nvidia, jeden z największych producentów kart graficznych do komputerów osobistych, wydała komunikat, w którym ostrzega użytkowników przed lukami znalezionymi w systemie bezpieczeństwa oprogramowania GPU. Firma zaleca natychmia

Karta graficzna to komponent doskonale znany PC-towym graczom, gdyż to od niego często zależy jakość obrazu w ogrywanych tytułach. Nie zmienia to jednak faktu, iż GPU potrzebne jest także do codziennego użytkowania komputera, a co za tym idzie, znajduje się w każdym urządzeniu - nie tylko w tych dedykowanych graczom.

Niebezpieczne luki w oprogramowaniu GPU

Jakiś czas temu firma Nvidia zorientowała się, iż systemy bezpieczeństwa oprogramowania kart graficznych posiadają aż pięć luk, które hakerzy mogą wykorzystać do zainfekowania komputerów użytkowników kart graficznych z rodziny GeForce. Jako że Nvidia jest jednym z dwóch największych producentów GPU na świecie, bardzo wiele urządzeń zawiera te komponenty.

Posiadacze kart graficznych Nvidii pozostają więc w stanie ciągłego zagrożenia ze strony hakerów, którzy po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji, mogliby podmienić pliki oprogramowania i niepostrzeżenie zainfekować urządzenie użytkownika karty GeForce.

Ważna aktualizacja

Producent nie pozostał w tej sytuacji bezczynny. Natychmiast po odkryciu istnienia luk rozpoczęto prace nad ich jak najszybszym naprawieniem. Odpowiednia aktualizacja już została udostępniona, jednakże tutaj pojawia się problem - użytkownicy muszą ją sami zainstalować.

Niestety domyślnie sterowniki kart graficznych nie instalują się automatycznie. W przypadku kart Nvidii konieczne jest posiadanie programu GeForce Experience, który bezustannie będzie czuwał nad aktualnością naszego oprogramowania. Jednakże bez wspomnianego oprogramowania, aktualizację musimy zainstalować ręcznie.

Skąd wziąć łatkę?

Wystarczy wejść na stronę producenta i wyszukać model swojej karty graficznej - wówczas za darmo będziemy mogli pobrać najnowsze sterowniki karty graficznej, dzięki którym luki w zabezpieczeniach oprogramowania GPU zostaną usunięte.

Alternatywną drogą postępowania jest instalacja wspomnianego wcześniej programu GeForce Experience, który nie tylko będzie automatycznie aktualizował naszą kartę graficzną, ale także konfigurował ją tak, by dostosować jej wydajność do naszego sprzętu i zoptymalizować jej działanie.

źródło: TechRadar

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >