Pacjent odzyskał wzrok dzięki futurystycznemu "cyberwszczepowi". Operacja prosta, jak nigdy dotąd
Technologia i medycyna rozwijają się w zaskakującym tempie
Izraelscy naukowcy opracowali nowoczesny wszczep rogówki
Sam zabieg jej wszczepienia jest bardzo łatwy i niegroźny dla pacjenta aż tak, jak standardowe metody
78-letni pacjent od razu po operacji odzyskał wzrok
Nowym wynalazkiem możemy cieszyć się z paru istotnych powodów - staje się coraz powszechniejszy, jest skuteczny, a także znacznie łatwiejszy do wszczepienia do ciała pacjenta. 78-latek odzyskał dzięki niemu wzrok.
Wszczepy technologią przyszłości
Zapewne część z Was jest świeżo po ograniu Cyberpunka 2077, jak niżej podpisany. Choć gra jest jak najbardziej jednym z ciekawszych RPG-ów ostatnich lat, stawia też dość istotne pytania. Te podobne są mniej więcej do tego, nad czym gdybaliśmy przy okazji premiery pierwszego Łowcy Androidów.
W końcu już teraz patrząc na dzisiejszy świat, możemy śmiało stwierdzić, że technologia (i w zasadzie też nauka) zmierza w dość ciekawym kierunku, niezwykle przypominającym to, co dawniej ukazywano w różnych futurystycznych filmach, książkach, a od paru lat również i grach.
Cyberpunk 2077, o którym wspomniałem wcześniej, rodzi pytania dotyczące wpływu technologii na ludzkie życie i momentu, w którym nikt na czas nie powie "już za dużo". Czy czasy, gdy implanty będą wszczepianie powszechnie niemal każdemu, a niektórzy będą mogli z nich korzystać po prostu "dla funu" kiedykolwiek nadejdą? Patrząc na ostatnie dokonania naukowców, jest taka szansa.
Przyszłość jest teraz, staruszku
Wiele osób interesujących się technologiami (nie wspominając już nawet o inżynierach) podkreśla pozytywny wpływ rozwoju technologicznego dla ludzkości. Bowiem technologia to nie tylko znane z filmów zagrożenie, ale też nowoczesny sposób na poprawę sytuacji na planecie i zwyczajne ulepszenie jakości życia wielu osób.
I na powyższe stwierdzenie znajdziemy już dowody. Izraelska firma CorNeat dokonała dość ważnego przełomu z pogranicza medycyny, technologii i nauki. Opracowali oni bowiem nowoczesną sztuczną rogówkę, która jest w stanie przywrócić wzrok osobom zmagającym się z problemami związanymi z tym narządem. Tu jednak cała otoczka medyczna odgrywa ważną rolę.
Wszczepy rogówki nie są niczym zaskakującym w dzisiejszych czasach, jednak lekarze rzadko kiedy decydują się na taki zabieg. Nie dość, że w trakcie operacji pacjent narażony jest na sporo niebezpieczeństw, to i nie zawsze jest pewność, że zabieg jest uda. Zazwyczaj przeprowadza się je wtedy, gdy transplantacje czy innego rodzaju implanty nie przynoszą skutku.
CorNeat KPro, czyli nowoczesna rogówka
Firma opracowała nowoczesny wszczep CorNeat KPro, który wygrywa z istniejącymi do tej pory metodami na praktycznie każdym polu. Oto bowiem ziściło się marzenie lekarzy, naukowców i inżynierów z całego świata, aby operacje wszczepiania były znacznie mniej problematyczne, wymagające i ryzykowne. "Założenie" KPro brzmi tutaj jak bułka z masłem.
Sama operacja wszczepienia nowoczesnej rogówki jest o tyle dobra dla pacjentów i lekarzy, że w jej trakcie zakłada się minimalną ilość szwów i wykonuje jak najmniej cięć. Przedmiotem całej operacji jest technologia, która stymuluje proliferację komórek, prowadząc do postępującej integracji tkanek , jak to pięknie wyjaśnili naukowcy. W poniższym wideo możecie dokładnie zapoznać się z tym, jak wspomniany zabieg wygląda.
Tylko czy to w ogóle działa? Tak, albowiem właśnie wykonano historyczną operację. Jej wynikiem jest przywrócenie wzroku 78-letniemu pacjentowi, który praktycznie od razu po operacji mógł już rozpoznać członków swojej rodziny, a nawet przeczytać numery z tablicy okulistycznej.
Co ciekawe, technologia działa już od razu, a jej pełna integracja następuje w ciągu zaledwie paru tygodni, podczas których oko się regeneruje i przyjmuje szczyt medycznej technologii jako "coś własnego". W obliczu takiego sukcesu firma zapewnia, że nie tylko w Izraelu przeprowadzane będą kolejne operacje, gdyż CorNeat planuje ekspansję na kolejne rynki.
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: