Techgame.pl
Wszczep CorNeat KPro

CorNeat Vision/wideo/https://youtu.be/-sNW3F933v8

Pacjent odzyskał wzrok dzięki futurystycznemu "cyberwszczepowi". Operacja prosta, jak nigdy dotąd

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Technologia i nauka zadziwiają coraz bardziej. Pierwszemu ślepemu pacjentowi udało się wszczepić najnowszy wynalazek - sztuczną rogówkę. Dzięki niej pacjent odzyskał wzrok. Co ciekawe, cała operacja jest znacznie prostsza, niż dotychczasowe metody.

  • Technologia i medycyna rozwijają się w zaskakującym tempie

  • Izraelscy naukowcy opracowali nowoczesny wszczep rogówki

  • Sam zabieg jej wszczepienia jest bardzo łatwy i niegroźny dla pacjenta aż tak, jak standardowe metody

  • 78-letni pacjent od razu po operacji odzyskał wzrok

Nowym wynalazkiem możemy cieszyć się z paru istotnych powodów - staje się coraz powszechniejszy, jest skuteczny, a także znacznie łatwiejszy do wszczepienia do ciała pacjenta. 78-latek odzyskał dzięki niemu wzrok. 

Wszczepy technologią przyszłości

Zapewne część z Was jest świeżo po ograniu Cyberpunka 2077, jak niżej podpisany. Choć gra jest jak najbardziej jednym z ciekawszych RPG-ów ostatnich lat, stawia też dość istotne pytania. Te podobne są mniej więcej do tego, nad czym gdybaliśmy przy okazji premiery pierwszego Łowcy Androidów. 

W końcu już teraz patrząc na dzisiejszy świat, możemy śmiało stwierdzić, że technologia (i w zasadzie też nauka) zmierza w dość ciekawym kierunku, niezwykle przypominającym to, co dawniej ukazywano w różnych futurystycznych filmach, książkach, a od paru lat również i grach. 

Cyberpunk 2077, o którym wspomniałem wcześniej, rodzi pytania dotyczące wpływu technologii na ludzkie życie i momentu, w którym nikt na czas nie powie "już za dużo". Czy czasy, gdy implanty będą wszczepianie powszechnie niemal każdemu, a niektórzy będą mogli z nich korzystać po prostu "dla funu" kiedykolwiek nadejdą? Patrząc na ostatnie dokonania naukowców, jest taka szansa. 

Przyszłość jest teraz, staruszku

Wiele osób interesujących się technologiami (nie wspominając już nawet o inżynierach) podkreśla pozytywny wpływ rozwoju technologicznego dla ludzkości. Bowiem technologia to nie tylko znane z filmów zagrożenie, ale też nowoczesny sposób na poprawę sytuacji na planecie i zwyczajne ulepszenie jakości życia wielu osób. 

I na powyższe stwierdzenie znajdziemy już dowody. Izraelska firma CorNeat dokonała dość ważnego przełomu z pogranicza medycyny, technologii i nauki. Opracowali oni bowiem nowoczesną sztuczną rogówkę, która jest w stanie przywrócić wzrok osobom zmagającym się z problemami związanymi z tym narządem. Tu jednak cała otoczka medyczna odgrywa ważną rolę. 

Wszczepy rogówki nie są niczym zaskakującym w dzisiejszych czasach, jednak lekarze rzadko kiedy decydują się na taki zabieg. Nie dość, że w trakcie operacji pacjent narażony jest na sporo niebezpieczeństw, to i nie zawsze jest pewność, że zabieg jest uda. Zazwyczaj przeprowadza się je wtedy, gdy transplantacje czy innego rodzaju implanty nie przynoszą skutku. 

CorNeat KPro, czyli nowoczesna rogówka

Firma opracowała nowoczesny wszczep CorNeat KPro, który wygrywa z istniejącymi do tej pory metodami na praktycznie każdym polu. Oto bowiem ziściło się marzenie lekarzy, naukowców i inżynierów z całego świata, aby operacje wszczepiania były znacznie mniej problematyczne, wymagające i ryzykowne. "Założenie" KPro brzmi tutaj jak bułka z masłem. 

Sama operacja wszczepienia nowoczesnej rogówki jest o tyle dobra dla pacjentów i lekarzy, że w jej trakcie zakłada się minimalną ilość szwów i wykonuje jak najmniej cięć. Przedmiotem całej operacji jest technologia, która stymuluje proliferację komórek, prowadząc do postępującej integracji tkanek , jak to pięknie wyjaśnili naukowcy. W poniższym wideo możecie dokładnie zapoznać się z tym, jak wspomniany zabieg wygląda.

Tylko czy to w ogóle działa? Tak, albowiem właśnie wykonano historyczną operację. Jej wynikiem jest przywrócenie wzroku 78-letniemu pacjentowi, który praktycznie od razu po operacji mógł już rozpoznać członków swojej rodziny, a nawet przeczytać numery z tablicy okulistycznej.

Co ciekawe, technologia działa już od razu, a jej pełna integracja następuje w ciągu zaledwie paru tygodni, podczas których oko się regeneruje i przyjmuje szczyt medycznej technologii jako "coś własnego". W obliczu takiego sukcesu firma zapewnia, że nie tylko w Izraelu przeprowadzane będą kolejne operacje, gdyż CorNeat planuje ekspansję na kolejne rynki. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Spekulacje się potwierdzają. Samsung zamierza zrezygnować z dodawania ładowarek do smartfonów

  • Interesujące przecieki z Bethedsy. Powstaje Fallout New Vegas 2, TES 6 wyjdzie za parę lat

  • Smartfony Samsung Glaxy S21, Galaxy S21 + i Galaxy S21 Ultra oficjalnie zapowiedziane. Znamy pełną specyfikację

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >