Xiaomi Mi Mix Alpha
Źródło: Xiaomi

Niepowtarzalne patenty Xiaomi. Ekran okalający cały smartfon

Artur ŁokietekArtur Łokietek
3 Stycznia 2021

Zwijany ekran, rolowany ekran, składany ekran... okalający cały telefon ekran? Pojawia się coraz więcej dziwacznych pomysłów, a autorami najnowszego patentu jest uwielbiane przez wielu Xiaomi. Oto technologia Surround Display.

  • Xiaomi już wcześniej pokazywało model smartfona, który z każdej strony okala wyświetlacz
  • Redakcja LetsGoDigital dotarła do nowych patentów Chińskiego giganta
  • Pojawił się koncepcje dwóch nowych urządzeń bazujących na technologii Surround Display

W 2019 roku Xiaomi zaprezentowało dość wyjątkowe urządzenie, które spowodowało spore zamieszanie na rynku smartfonów - mowa smartfonie, który składa się w większości z samego ekranu okalającego całą obudowę. Chińska spółka ma jednak jeszcze więcej zaskakujących patentów.

Xiaomi prezentuje futurystyczny smartfon

Aby dokładnie poznać cała historię, warto przenieść się do roku 2019, gdy Xiaomi na specjalnej konferencji pokazało swój koncept futrystycznego smartfona Xiaomi Mi Mix Alpha. Urządzenie charakteryzuje się tym, że niemal całe składa się z ekranu zawijanego na boki i do tyłu obudowy.

Oczywiście "zabawa" z nowymi koncepcjami odnośnie ekranów w smartfonach nie kończy i nie zaczyna się na Xiaomi, bo nawet Samsung czy Apple prezentowały już swoje własne ideę - ekrany zwijane, składane, rozsuwane, wyginane, czego dusza zapragnie. No ale ekran okalający całość brzmi jak mokry sen jakiegoś futurologa.

Xiaomi poinformowało, że współczynnik ekranu do obudowy w Mi Mix Alpha wynosi 180,6%, jednak są to daleko idące wyliczenia dotyczące wyłącznie przedniego panelu. Mimo wszystko, całość prezentuje się wybitnie nowocześnie i wyjątkowo nieużytkowo.

Część twórców świetnego Little Nightmares robi nową grę. Tym razem będzie to przygoda sci-fiCzęść twórców świetnego Little Nightmares robi nową grę. Tym razem będzie to przygoda sci-fiCzytaj dalej

Niedługo przykryjesz się kołdrą z ekranu smartfona

No dobra, aż tak źle to nie będzie, jednak trzeba przyznać, że w dość krótkim czasie doczekaliśmy się zaskakującej liczby nowoczesnych koncepcji. Xiaomi Mi Mix Alpha miałby kompletnie zrezygnować z przycisków fizycznych, których miejsce zastąpią dotykowe zlokalizowane w różnych częściach urządzenia. Do tego brak przedniego aparatu, no bo po co on, skoro wystarczy obrócić smartfon, żeby zrobić sobie selfie?

Obrazy Techgame

Całość miałaby charakteryzować się trwałością wykonania i nowoczesną technologią wykrywającą chwyt, co miałoby doprowadzić do blokady tej części ekranu, której nie używamy. I pomyśleć, że Xiaomi chce testowo wprowadzić urządzenie do sprzedaży w Chinach za kwotę około 19 999 juanów, tzn. 11 200 złotych!

Oczywiście model może nigdy nie trafić do sprzedaży, tak jak najnowsze patenty, do których trafił serwis LetsGoDigital. Chińska Krajowa Administracja Własności Intelektualnej opublikowała wniosek dotyczący ekranów Surround Display od Xiaomi, które, zgodnie z przedstawionymi rysunkami, pokrywają praktycznie całe modele telefonów.

Obrazy Techgame

Xiaomi idzie na rekord w dziwacznych pomysłach

Nowy patent Xiaomi przedstawia dość zaskakująco wyglądające urządzenia różniące się nieznacznie od siebie. Jedno wyposażono w cztery aparaty, drugie zaś w trzy, umiejscowione na specjalnym pasku, który jest chyba jedyną widoczną częścią całego smartfona która nie jest ekranem. Patentowe modele różnią się też samym kształtem - jedno przypomina łuk, drugie zaś elipsę.

Obrazy TechgameObrazy TechgameŹródło: LetsGoDigital

Jak widzicie tak dziwaczne modele urządzeń? Moim zdaniem jest to być może nowoczesna walka technologiczna w której wygra ten, kto wymyśli najmniej praktyczne urządzenie. Niemniej warto zdawać sobie sprawę z tego, że to tylko koncepcje, które niekoniecznie zostaną zrealizowane.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł