Techgame.pl
Xiaomi Mi Mix Alpha

Xiaomi

Niepowtarzalne patenty Xiaomi. Ekran okalający cały smartfon

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Zwijany ekran, rolowany ekran, składany ekran... okalający cały telefon ekran? Pojawia się coraz więcej dziwacznych pomysłów, a autorami najnowszego patentu jest uwielbiane przez wielu Xiaomi. Oto technologia Surround Display.

  • Xiaomi już wcześniej pokazywało model smartfona, który z każdej strony okala wyświetlacz

  • Redakcja LetsGoDigital dotarła do nowych patentów Chińskiego giganta

  • Pojawił się koncepcje dwóch nowych urządzeń bazujących na technologii Surround Display

W 2019 roku Xiaomi zaprezentowało dość wyjątkowe urządzenie, które spowodowało spore zamieszanie na rynku smartfonów - mowa smartfonie, który składa się w większości z samego ekranu okalającego całą obudowę. Chińska spółka ma jednak jeszcze więcej zaskakujących patentów. 

Xiaomi prezentuje futurystyczny smartfon

Aby dokładnie poznać cała historię, warto przenieść się do roku 2019, gdy Xiaomi na specjalnej konferencji pokazało swój koncept futrystycznego smartfona Xiaomi Mi Mix Alpha. Urządzenie charakteryzuje się tym, że niemal całe składa się z ekranu zawijanego na boki i do tyłu obudowy. 

Oczywiście "zabawa" z nowymi koncepcjami odnośnie ekranów w smartfonach nie kończy i nie zaczyna się na Xiaomi, bo nawet Samsung czy Apple prezentowały już swoje własne ideę - ekrany zwijane, składane, rozsuwane, wyginane, czego dusza zapragnie. No ale ekran okalający całość brzmi jak mokry sen jakiegoś futurologa.

Xiaomi poinformowało, że współczynnik ekranu do obudowy w Mi Mix Alpha wynosi 180,6%, jednak są to daleko idące wyliczenia dotyczące wyłącznie przedniego panelu. Mimo wszystko, całość prezentuje się wybitnie nowocześnie i wyjątkowo nieużytkowo. 

Niedługo przykryjesz się kołdrą z ekranu smartfona

No dobra, aż tak źle to nie będzie, jednak trzeba przyznać, że w dość krótkim czasie doczekaliśmy się zaskakującej liczby nowoczesnych koncepcji. Xiaomi Mi Mix Alpha miałby kompletnie zrezygnować z przycisków fizycznych, których miejsce zastąpią dotykowe zlokalizowane w różnych częściach urządzenia. Do tego brak przedniego aparatu, no bo po co on, skoro wystarczy obrócić smartfon, żeby zrobić sobie selfie?

Całość miałaby charakteryzować się trwałością wykonania i nowoczesną technologią wykrywającą chwyt, co miałoby doprowadzić do blokady tej części ekranu, której nie używamy. I pomyśleć, że Xiaomi chce testowo wprowadzić urządzenie do sprzedaży w Chinach za kwotę około 19 999 juanów, tzn. 11 200 złotych!

Oczywiście model może nigdy nie trafić do sprzedaży, tak jak najnowsze patenty, do których trafił serwis LetsGoDigital. Chińska Krajowa Administracja Własności Intelektualnej opublikowała wniosek dotyczący ekranów Surround Display od Xiaomi, które, zgodnie z przedstawionymi rysunkami, pokrywają praktycznie całe modele telefonów.

Xiaomi idzie na rekord w dziwacznych pomysłach

Nowy patent Xiaomi przedstawia dość zaskakująco wyglądające urządzenia różniące się nieznacznie od siebie. Jedno wyposażono w cztery aparaty, drugie zaś w trzy, umiejscowione na specjalnym pasku, który jest chyba jedyną widoczną częścią całego smartfona która nie jest ekranem. Patentowe modele różnią się też samym kształtem - jedno przypomina łuk, drugie zaś elipsę. 

Źródło: LetsGoDigital

Jak widzicie tak dziwaczne modele urządzeń? Moim zdaniem jest to być może nowoczesna walka technologiczna w której wygra ten, kto wymyśli najmniej praktyczne urządzenie. Niemniej warto zdawać sobie sprawę z tego, że to tylko koncepcje, które niekoniecznie zostaną zrealizowane. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >