Techgame.pl > Technologie > Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:15

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Astronauci na ISS
youtube.com/SpaceX/kadr z filmu

Misja Crew-1 była pierwszą operacyjną misją kapsuły Crew Dragon, mającej za zadanie transportować astronautów (wraz z rakietą Falcon 9) na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Czwórka astronautów znalazła się w przestrzeni kosmicznej w listopadzie ubiegłego roku. Dziś, zgodnie z planem, ich misja dobiegła końca.

Załoga Crew-1 powróciła na Ziemię

Załoga misji Crew-1 wyruszyła i powróciła ze stacji ISS w składzie:

  • Michael Hopkins (2. lot) (USA, NASA)

  • Victor J. Glover (1. lot) (USA, NASA)

  • Sōichi Noguchi (3. lot) (JPN, JAXA)

  • Shannon Walker (2. lot) (USA, NASA)

Cała misja przebiegła zgodnie z planem, z czego mogą być dumni inżynierowie z NASA i firmy SpaceX, którzy wspólnie czuwali nad przebiegiem projektu. Kapsuła Crew Dragon zakończyła swą podróż dziś przed 9:00 rano czasu polskiego (około 3:00 w nocy czasu lokalnego), lądując miękko na powierzchni Zatoki Meksykańskiej, gdzie czekała na nią ekipa SpaceX.

Pierwsze takie lądowanie od 50 lat

Co ciekawe, lądowanie odbyło się w godzinach nocnych czasu lokalnego, co jest wyjątkowo rzadką praktyką. Zazwyczaj takie manewry przeprowadza się za dnia. Tym razem jednak było inaczej. Dziś Crew Dragon rozświetlił nocne niebo, co ostatnim razem zdarzyło się aż 53 lata temu.

Wówczas na Ziemię powróciła szczęśliwie załoga misji Apollo 8. Na pokładzie statku była wówczas trójka amerykańskich astronautów - Frank Borman, James Lovell oraz William A. Anders

Zapisali się oni w historii jako pierwsi ludzie, którzy opuścili orbitę Ziemi i kilkakrotnie okrążyli Księżyc, zbierając dane na temat potencjalnych miejsc lądowania przyszłych misji wysłanych na naszego satelitę. Byli oni również pierwszą ekipą, która sfotografowała całą kulę Ziemską. Historyczne lądowanie Apollo 8 odbyło się 27 grudnia 1968 roku.

Lądowanie Crew-1

Dzisiejszy manewr również przebiegł bez żadnych problemów. Kapsuła Crew Dragon weszła w atmosferę po 16 minutach działania silników, po czym rozpoczęła spowalnianie lotu za pomocą spadochronów. Ostatecznie osiadła łagodnie na wodach Zatoki Meksykańskiej. Zachęcamy do obejrzenia pełnej transmisji z tego wydarzenia, którą udostępniamy poniżej.

źródło: NASA, SpaceX

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Tagi: NASA SpaceX
Powiązane