Amazon we współpracy z NASA wyśle w kosmos rakietę. SpaceX ma potężnego konkurenta
-
-
Szef Amazona buduje własną rakietę
-
-
NASA podpisuje kontrakt na przeprowadzenie z jej pomocą misji badawczych
-
Potężna rakieta uniesie dziesiątki ton ładunku
-
Pierwszy start planowany jest na 2021 rok
Szef Amazonu pochwalił się swoimi najnowszymi kosmicznymi „zabawkami” i trzeba przyznać, że ich możliwości zapowiadają się imponująco. Blue Origin wyprodukuje niesamowity zestaw, w skład którego wejdzie nowoczesna rakieta New Glenn oraz lądownik księżycowy Blue Moon.
Amazon podpisuje kontrakt z NASA
Patrząc na imponujące możliwości, które zyska kosmiczna firma szefa Amazona, NASA nie miała innego wyjścia, niż podpisanie z Blue Origin kontraktu na misje badawcze i naukowe. Zwłaszcza że technologia proponowana przez Jeoffa Bezosa ma wiele atutów, których brak rakiecie Falcon-9 firmy SpaceX.
Nowozawarta umowa nosi nazwę NASA Launch Services zakłada, że rakieta New Glenn już w przyszłym roku wyniesie pierwsze ładunki na orbitę okołoziemską. Blue Origin informuje, że ich dzieło jest w stanie wynieść aż 55 ton ładunku, tak długo jak nie opuści ziemskiej orbity.
Prezentacja lotu rakiety Amazona
Potężna rakieta New Glenn została od początku zaprojektowana i tworzona z myślą o jej wielokrotnym wykorzystaniu. Pojazd ma bezproblemowo lądować na powierzchni Ziemi lub na specjalnych platformach pływających po oceanie. Blue Origin prezentuje symulację pełnego lotu rakiety.
Pierwszy lot rakiety New Glenn ma się odbyć już w 2021 roku . Joeff Bezos jeszcze nie potwierdził dokładnej daty dziewiczego lotu, jednakże należy się go spodziewać już w ciągu najbliższych miesięcy. Z kolei wyprawa na Księżyc planowana jest na 2023 rok.
Szef Amazona stawia na kosmos
Joeff Bezos otwarcie mówi o tym, jak ważna według niego jest jak najszybsza eksploracja kosmosu przez człowieka. W odróżnieniu od Elona Muska nie planuje podboju Marsa, lecz skupia się na nieco mniej odległych możliwościach rozwoju ludzkości.
Wśród nich jest oczywiście założenie bazy na Księżycu - w końcu po to została stworzona rakieta mogąca pomieścić tak ogromne ilości ładunku oraz lądownik Blue Moon, który umożliwi bezproblemowe dostarczenie towaru na powierzchnię Srebrnego Globu. Jednakże to nie koniec ambitnych planów Bezosa.
Orbitalne miasto
Właściciel Amazona i Blue Origin planuje w ciągu dekady rozpocząć budowę pierwszego miasta ulokowanego na orbicie okołoziemskiej. Miasto będzie miało własną grawitację i ma stanowić dom dla tysięcy, a później również milionów ludzi.
Joeff Bezos jasno podkreśla, że podbój kosmosu jest konieczny do przetrwania ludzkości . Ma tu na myśli nie tylko skutki globalnego ocieplenia, lecz przede wszystkim niebezpieczeństwa, które czyhają na nas w głębi kosmosu. Zrozumienie go jest pierwszym ważnym krokiem do obrony przed nimi.