Techgame.pl
Telefon z systemem Android

pixabay.com

Aplikacje na Andoirda przestały działać. Gigantyczna awaria

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Od kilku godzin trwa ogromna awaria, która dotyka użytkowników urządzeń mobilnych. Na całym świecie miliony posiadaczy sprzętu z systemem Android mają problemy z aplikacjami, które uparcie odmawiają działania. Znamy kilka prostych tri

Od kilku godzin napływają zgłoszenia o niedziałających aplikacjach na urządzeniach z systemem Android. Początkowo wydawało się, że problem dotyczy tylko użytkowników Samsunga, jednakże obecnie doświadczają go również posiadacze sprzętu innych firm. Co więcej, awaria dotyczy setek różnych aplikacji, więc sytuacja wygląda naprawdę poważnie.

Niedziałające aplikacje mobilne

Google już wystosował lakoniczny komunikat, w którym powiadomił, że jest świadomy istnienia awarii oraz trwają prace mające na celu jej usunięcie. Tyle jeśli chodzi o informacje z oficjalnych źródeł. Jeśli zaś mówimy o źródłach nieoficjalnych, to społeczność użytkowników urządzeń z Androidem już znalazła winnego całej awarii. Jest nim składnik systemu o nazwie Android System WebView.

Według informacji z Google Play, jest to składnik systemu, który bazuje na przeglądarce Google Chrome. Jego zadaniem jest umożliwianie aplikacjom na Androida wyświetlanie treści internetowych. Mówiąc prosto, gdy korzystamy z aplikacji, która w jakimś momencie przekierowuje nas na swoją stronę (na przykład z aplikacji bankowej), to znaczy, że korzysta ona z Android System WebView, który obecnie ma awarię.

Gigantyczna awaria Android System WebView

Na czym dokładnie polega problem z Android WebView nie wiemy, jednakże to bez wątpienia on jest przyczyną pojawiającego się dziś nagminnie komunikatu “Aplikacja przestała działać”, który wyskakuje dziś wielu użytkownikom, próbującym skorzystać z takich aplikacji jak OLX, Allegro czy skrzynek mailowych. Oczywiście problem dotyczy nie tylko ich, lecz także setek innych programów.

Tymczasowe rozwiązania problemu

Póki co jedną z opcji, które mogą pomóc przywrócić nasze aplikacje do działania jest zainstalowanie aktualizacji Android WebView 89.0.4389.105, która pojawiła się niedawno w Google Play. Już to może rozwiązać problem. Jednakże jeśli to nie pomoże, możemy również odinstalować ostatnią aktualizację aplikacji, wchodząc w: Ustawienia > Aplikacje > Android System WebView i wybierając opcję: Odnistaluj aktualizację.

Wadą tego rozwiązania jednakże jest fakt, że nie na wszystkich urządzeniach jest możliwość odinstalowania aktualizacji, co eliminuje tę opcję jako tymczasowe rozwiązanie problemu. Inną metodą jest wyłączenie samego Google Chrome, na którym opiera się działanie Android System WebView. By to zrobić, należy wejść w: Ustawienia  > Aplikacje > Chrome > Wyłącz. Dzięki temu będziemy mogli zainstalować od nowa zaktualizowaną wersję Android System WebView, co powinno rozwiązać problem z działaniem aplikacji.

źródło: antyweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

  • Chińczycy wykorzystują samochody Tesla Elona Muska do szpiegowania? Miliarder grozi zamknięciem firmy

  • Znamy nową premier Polski. Lidia Sobieska zadebiutuje już jutro

  • Hakerzy zaatakowali Acer. Żądają najwyższego okupu w historii

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >