Telefon z systemem Android
Źródło: pixabay.com

Aplikacje na Andoirda przestały działać. Gigantyczna awaria

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
23 Marca 2021

Od kilku godzin trwa ogromna awaria, która dotyka użytkowników urządzeń mobilnych. Na całym świecie miliony posiadaczy sprzętu z systemem Android mają problemy z aplikacjami, które uparcie odmawiają działania. Znamy kilka prostych trików, które pozwolą przywrócić operatywność aplikacji, póki awaria nie zostanie usunięta.

Od kilku godzin napływają zgłoszenia o niedziałających aplikacjach na urządzeniach z systemem Android. Początkowo wydawało się, że problem dotyczy tylko użytkowników Samsunga, jednakże obecnie doświadczają go również posiadacze sprzętu innych firm. Co więcej, awaria dotyczy setek różnych aplikacji, więc sytuacja wygląda naprawdę poważnie.

Niedziałające aplikacje mobilne

Google już wystosował lakoniczny komunikat, w którym powiadomił, że jest świadomy istnienia awarii oraz trwają prace mające na celu jej usunięcie. Tyle jeśli chodzi o informacje z oficjalnych źródeł. Jeśli zaś mówimy o źródłach nieoficjalnych, to społeczność użytkowników urządzeń z Androidem już znalazła winnego całej awarii. Jest nim składnik systemu o nazwie Android System WebView.

Według informacji z Google Play, jest to składnik systemu, który bazuje na przeglądarce Google Chrome. Jego zadaniem jest umożliwianie aplikacjom na Androida wyświetlanie treści internetowych. Mówiąc prosto, gdy korzystamy z aplikacji, która w jakimś momencie przekierowuje nas na swoją stronę (na przykład z aplikacji bankowej), to znaczy, że korzysta ona z Android System WebView, który obecnie ma awarię.

Gigantyczna awaria Android System WebView

Na czym dokładnie polega problem z Android WebView nie wiemy, jednakże to bez wątpienia on jest przyczyną pojawiającego się dziś nagminnie komunikatu “Aplikacja przestała działać”, który wyskakuje dziś wielu użytkownikom, próbującym skorzystać z takich aplikacji jak OLX, Allegro czy skrzynek mailowych. Oczywiście problem dotyczy nie tylko ich, lecz także setek innych programów.

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku INGDzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku INGCzytaj dalej

Tymczasowe rozwiązania problemu

Póki co jedną z opcji, które mogą pomóc przywrócić nasze aplikacje do działania jest zainstalowanie aktualizacji Android WebView 89.0.4389.105, która pojawiła się niedawno w Google Play. Już to może rozwiązać problem. Jednakże jeśli to nie pomoże, możemy również odinstalować ostatnią aktualizację aplikacji, wchodząc w: Ustawienia > Aplikacje > Android System WebView i wybierając opcję: Odnistaluj aktualizację.

Wadą tego rozwiązania jednakże jest fakt, że nie na wszystkich urządzeniach jest możliwość odinstalowania aktualizacji, co eliminuje tę opcję jako tymczasowe rozwiązanie problemu. Inną metodą jest wyłączenie samego Google Chrome, na którym opiera się działanie Android System WebView. By to zrobić, należy wejść w: Ustawienia > Aplikacje > Chrome > Wyłącz. Dzięki temu będziemy mogli zainstalować od nowa zaktualizowaną wersję Android System WebView, co powinno rozwiązać problem z działaniem aplikacji.

źródło: antyweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł