Techgame.pl
iPhone

pixabay.com

Apple kolejny raz pozwane. Klienci skarżą się na rzekomą wodoszczelność urządzeń

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Padły kolejne oskarżenia wycelowane w firmę Apple. Klienci nagminnie skarżą się na telefony jabłkowego giganta, który reklamuje swoje urządzenia jako wodoszczelne. Niestety rzeczywistość w tym temacie jest brutalna. Do nowojorskiej prokuratury złoż

Reklama ma zachęcić odbiorcę do kupna danego produktu lub usługi - nie może jednak wprowadzać go w błąd. Granica często jest bardzo cienka i wiele firm przekonuje się o tym w dość brutalny sposób. Podobnie jest w przypadku Apple, choć to nie pierwszy raz, kiedy producent ekskluzywnego sprzętu ma problemy na tym polu.

Apple pozwane, znowu

To już kolejny raz, kiedy Apple dostaje pozew w sprawie wprowadzania swoich klientów w błąd. Tym razem poszło o wodoszczelność smartfonów iPhone, która jest szumnie reklamowana w materiałach promocyjnych. Teoretycznie są to rzeczywiście urządzenia odporne na działanie wody. Niestety praktyka wygląda nieco inaczej.

W instrukcji smartfonów Apple możemy znaleźć zalecenie, by w przypadku zachlapania urządzenia kawą czy sokiem, przemyć je wodą. Wszak telefon jest wodoszczelny, więc nic złego nie powinno się wydarzyć. Niestety głosy niezadowolonych klientów i testy przeprowadzane w serwisach wykazały obecność wody we wnętrzu urządzenia, nawet pomimo teoretycznej odporności. Dlaczego tak się dzieje?

Kosztowny błąd Apple

Według zapewnień producenta modele iPhone’ów od 8 do 11 są w stanie wytrzymać pod wodą nawet pół godziny, przy zanurzeniu do 4 metrów głębokości. I jest to prawda… dla warunków laboratoryjnych, których próżno szukać podczas codziennego użytkowania urządzeń.

Apple testuje swoje urządzenia w laboratorium. Woda jest tam czysta i stabilna. Zupełnie inaczej wygląda kwestia choćby chlorowanej czy słonej wody. Zwykle mamy również do czynienia z wodą wprawioną w mniejszy lub większy ruch - daleki od laboratoryjnej stabilności. W zderzeniu z warunkami panującymi “na zewnątrz” wodoszczelność smartfonów iPhone po prostu nie daje sobie rady.

Pozew zbiorowy

Już wcześniej Apple miało problemy ze swoimi reklamami o wodoszczelności urządzeń. Dokładnie z tego powodu włoski odpowiednik UOKiK-u nałożył na firmę karę w wysokości 10 milionów euro. O grzywnie zdecydowano po tym, jak Apple odmówiło gwarancyjnej naprawy urządzeń zalanych wodą. Tym razem o swoje dopominają się klienci amerykańscy.

Do prokuratury w Nowym Jorku złożono pozew, w którym klienci skarżą się na fakt, że ich urządzenia psują się wskutek zalania wodą, mimo teoretycznej wodoszczelności smartfonów. Apple po raz kolejny będzie musiało odpowiedzieć na te zarzuty. Ze względu na skalę problemu, tym razem kara może być o wiele surowsza.

źródło: Apple Insider

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >