Techgame.pl
SMS od oszustów

materiały własne

CERT Polska ostrzega przed kampanią phishingową. Oszuści podszywają się pod IKEA i DHL

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

CERT Orange Polska po raz kolejny apeluje o ostrożność i ostrzega przed masową kampanią phishingową, w ramach której do Polaków trafiły tysiące fałszywych wiadomości. W SMS-ach wysyłany jest niebezpieczny wirus FluBot, infekujący nasze urząd

Niestety w dzisiejszych czasach kampanie phishingowe są już częścią codziennego życia współczesnego człowieka. Nie ma dnia, by jakaś osoba z naszego otoczenia nie dostała podejrzanego e-maila lub SMS-a. Równie niebezpieczne są także połączenia telefoniczne, które potrafią doprowadzić do kradzieży danych i pieniędzy.

Niebezpieczne SMS-y

Tym razem mamy wysyp wiadomości, w których dostajemy linki do rzekomej faktury za paczkę, systemu śledzenia przesyłki oraz przejęciu jej przez służby celne. Nie dajcie się nabrać - to pułapka.

Najczęściej nadawca wiadomości podszywa się pod takie firmy jak IKEA, MINIPACZKA, InPost, DPD oraz DHL, który jest szczególnie popularny wśród przestępców. Po otwarciu linku zostajemy przekierowani do strony, z której możemy pobrać fałszywą aplikację danej firmy.

FluBot - bankowy trojan

Wraz z rzekomą aplikacją DHL zostaje bowiem pobrany także niebezpieczny trojan zwany FluBotem. Jest to wirus przechwytujący nasze dane do logowania do bankowości internetowej - również w przypadku, gdy korzystamy z oficjalnej aplikacji naszego banku.

Działający wówczas w tle FluBot przechwytuje wszystkie nasze ruchy, włącznie z przychodzącymi wiadomościami weryfikacyjnymi, co prowadzi do szybkiej utraty pieniędzy z naszego konta. Co gorsza, FluBot będzie przechwytywał również loginy i hasła do innych aplikacji, z których korzystamy na naszym urządzeniu.

DHL ostrzega

Spółka DHL, otrzymując setki zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy i instalacji dodatkowych aplikacji, wystosowała komunikat, w którym zaznacza, że DHL Express ani żadna inna firma spółki nie poprosi o podanie danych uznanych za wrażliwe takich jak PESEL, konto bankowe, czy nazwisko panieńskie matki ani hasło lub aktywację makr w plikach pakietu Office w celu wyświetlenia informacji

- Jeżeli klient nie spodziewa się przesyłki od DHL Express powinien zachować szczególną czujność. Weryfikację numeru przesyłki i jej status można każdorazowo zweryfikować poprzez: www.dhl.com.pl lub www.dhlexpress.pl - czytamy w komunikacie DHL.

źródło: CERT Orange Polska, DHL

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >