Chiny prą naprzód w wyścigu kosmicznym. Pierwsza część stacji kosmicznej gotowa do startu
-
Chiny umieściły swojego pierwszego satelitę na orbicie Marsa
-
Za kilka miesięcy w przestrzeni kosmicznej znajdzie się pierwszy moduł chińskiej stacji Tiangong
-
Stacja kosmiczna Państwa Środka będzie gotowa już za dwa lata
Kilka dni temu Chiny poinformowały o w pełni udanym wejściu na orbitę Marsa swojego pierwszego satelity . Jest to kolejne już osiągnięcie naukowców z Państwa Środka, które zaprezentowali w ciągu ostatnich miesięcy. Kosmiczne potęgi ludzkości, takie jak NASA, ESA i SpaceX zdecydowanie mają się czego obawiać.
Chiny budują własną stację kosmiczną
Chiński program lotów kosmicznych pracuje nad stacją o nazwie Tiangong, która docelowo ma stanowić około 20% masy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i zostanie niebawem ulokowana na orbicie okołoziemskiej. Tiangong ma się składać z trzech modułów, a największy i najważniejszy z nich, Tianhe, został właśnie ukończony.
Tainhe liczy sobie 18 metrów długości, a waży 24 tony. Wewnątrz znajdzie się miejsce dla trzyosobowej załogi, która będzie mogła przebywać na jego pokładzie maksymalnie sześć miesięcy. Moduł jest wyposażony we własne silniki oraz system zasilania, gdyż jednym z jego zadań będzie manewrowanie stacją.
Tiangong powstanie w ciągu dwóch lat
Oprócz funkcji mieszkalnych, energetycznych i mobilnych, moduł Tianhe będzie stanowił stację dokującą, przy której cumować będą mogły chińskie transportowce Tianzhou oraz statki załogowe Shenzhou . Ponadto Tianhe jest również wyposażony w śluzę ciśnieniową, która posłuży astronautom do wychodzenia na spacery kosmiczne.
Tianhe ma wyruszyć w przestrzeń kosmiczną w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Pozostałe dwa moduły dołączą do niego w kilkumiesięcznych odstępach, co oznacza, że stacja Tiangong w całości powstanie w zaledwie dwa lata. Jest to naprawdę niesamowity wynik, który sprawia, że na Chiny zwracają się oczy pozostałych potęg kosmicznych na Ziemi.
Co dalej planują Chiny?
Jak to zwykle bywa w przypadku chińskiego programu lotów kosmicznych, nie znamy żadnych szczegółów. Państwo Środka dalekie jest od przechwalania się swoimi planami na przyszłość. Póki co wiadomo jedynie, że moduły stacji Tiangong zostaną wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Długi Marsz 5B , która jest już w fazie przygotowań w ośrodku Tianjin.
Po umieszczeniu modułu Tianhe na orbicie jego śladem podąży statek transportowy Tianzhou-2 , którego zadaniem będzie dostarczenie odpowiednich zapasów, w tym paliwa dla stacji. W dalszej kolejności planowana jest misja Shenzhou-12 , w ramach której na stację Tiangong poleci pierwsza załoga astronautów.
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: