Techgame.pl
Pociąg Maglev Fuxing w Chinach

youtube.com/ doc7austin’s DreamlinerCentral/kadr z filmu

Chińczycy testują pociągi nowej generacji. Osiągają zawrotne prędkości

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Chiny to kolejowa potęga. Supernowoczesne pociągi oraz infrastruktura dają tego dowód regularnie bijąc rekordy prędkości i przepustowości. Tym razem mamy do czynienia z tym pierwszym. W Państwie Środka rozpoczęły się testy najnowszego pociągu magle

  • Chiny testują nowy pociąg magnetyczny

  • Maszyna będzie osiągać prędkości sięgające 600 km/h

  • Czas podróży koleją o takiej prędkości będzie porównywalny do lotu samolotem

Chińskie pociągi magnetyczne to technologia, na której mógłby skorzystać cały świat. Koleje europejskie nie mają większych szans z azjatyckimi superszybkimi maszynami. Choć mając na uwadze fakt, że transport lotniczy prawdopodobnie będzie niedługo coraz bardziej ograniczany, być może większe rozpowszechnienie kolei magnetycznej w Europie jest bliżej niż mogłoby się wydawać.

Chiński pociąg maglev

Maglev to technologia wykorzystująca zjawisko zwane magnetyczną lewitacją. Pociągi poruszające się z jej wykorzystanie w ogóle nie dotykają torów, lecz unoszą się nad nimi za sprawą unoszenia magnetycznego - przyciągania i odpychania magnesów stałych lub wykorzystując układy elektromagnesów umieszczonych w torze i samym pociągu.

Obecnie wykorzystywane w Chinach pociągi tego typu noszą nazwę Fuxing i choć są w stanie osiągnąć prędkość 400 km/h, na co dzień, podczas pracy operacyjnej, poruszają się z prędkością około 350 km/h. Najnowszy wynalazek Chińczyków ma podnieść tę prędkość o ponad 100 km/h.

Niewyobrażalne prędkości

Najnowszy pociąg maglev testowany właśnie w Chinach będzie poruszał się ze stałą prędkością mieszczącą się w granicach od 400 do 600 kilometrów na godzinę. Testy nowej konstrukcji dopiero się rozpoczęły, więc dokładna liczba będzie ustalona w ciągu najbliższych tygodni. Nie zmienia to faktu, że tak wysoka prędkość jest czymś wręcz niewyobrażalnym z naszej polskiej perspektywy.

By osiągać taką prędkość, nowy maglev dostał znacznie wydłużony “nos”. Długość jego opływowego czoła wynosi aż 16 metrów (pociąg poprzedniej generacji, Fuxing, mógł się pochwalić zaledwie 12 metrami), a jego kształt dostosowano w taki sposób, by z ogromną skutecznością ciął powietrze przy prędkościach powyżej 400 km/h. Zmniejszenie oporu powietrza oraz zwiększenie mocy silników prawdopodobnie pozwoli nowemu pociągowi maglev rozwijać stałą prędkość ponad 500 km/h.

Pociągi zastąpią samoloty?

Choć w Chinach takie prędkości nie robią aż tak dużego wrażenia, podwyższenie prędkości o ponad 100 km/h zbliży całkowity czas podróży z punktu A do B do czasu, który musielibyśmy poświęcić lecąc samolotem. Zważmy, że standardowa prędkość samolotów pasażerskich to 800-1000 km/h, czyli około dwukrotnie więcej niż w przypadku nowego pociągu maglev. Doliczając jednak podróż na lotnisko oraz odprawę, uzyskamy bardzo podobny wynik.

W Polsce nie mamy nawet co marzyć o takich luksusach. Na ten moment Pendolino, najszybszy pociąg w naszym kraju, jest w stanie osiągać stałą prędkość 200 km/h, lecz tylko na niektórych odcinkach. Najnowszy chiński wynalazek porusza się z prędkością 2-3 razy większą, co oznacza, że podróż z Gdańska do Krakowa trwałaby wówczas około godziny. To byłaby prawdziwa rewolucja!

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: twitter.com/CSIRT_KNF

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >