Techgame.pl
Rakieta New Shepard

blueorigin.com

Dziś wystartuje rakieta Amazona. Pierwszy lot testowy z udziałem astronautów

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Już dziś o 16:15 wystartuje stream na żywo z testowego lotu rakiety New Shepard firmy Blue Origin, należącej do szefa Amazona - Jeffa Bezosa. Będzie to pierwszy test z udziałem załogi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już niebawem wystartuj

Wyścig kosmiczny rozgrywa się obecnie na więcej niż jednej płaszczyźnie. Toczą się walki o pierwszeństwo na Księżycu, na Marsie oraz, w dzisiejszym przypadku, o to, kto pierwszy będzie w stanie zorganizować komercyjne loty na orbitę ziemi, które cenowo będą dostępne dla nieco szerszego grona niż kilku najbogatszych ludzi na świecie.

Blue Origin kontra Virgin Galactic

Pretendentów do zostania pierwszym kosmicznym biurem podróży mamy obecnie dwóch - Blue Origin Jeffa Bezosa (szefa Amazona) oraz Virgin Galactic Richarda Bransona (założyciela gigantycznej grupy Virgin). Obaj panowie postawili sobie za cel zoptymalizowanie lotów na orbitę ziemi w taki sposób, by mogli z nich skorzystać turyści.

Nie ma co się jednak łudzić. Komercyjne loty w kosmos nie oznaczają, że będzie stać na nie przeciętnego Kowalskiego. Początkowo taka przyjemność ma kosztować u Bezosa około 150 tysięcy dolarów. W ciągu kilku kolejnych lat cena ma zmaleć do kilkudziesięciu tysięcy

To ogromna różnica względem dzisiejszego standardu, który krąży daleko za milionem dolarów. Niemniej wciąż wycieczka w kosmos pozostanie bardzo odległa od kieszeni większości populacji naszej planety.

Lot na granicę kosmosu

Rakieta New Shepard jest zaprojektowana z myślą o wykonywaniu regularnych lotów na granicę kosmosu, czyli około 100 kilometrów nad powierzchnię Ziemi. Będzie to idealna odległość, by w pełnej krasie obejrzeć naszą planetę z przestrzeni kosmicznej. 

Kapsuła turystyczna, stanowiąca część rakiety New Shepard została specjalnie zaprojektowana, by dostarczyć jak najlepszych wrażeń wizualnych - ogromne okna i wygodne fotele ustawione w pozycji leżącej mają zadowolić nawet najbardziej wymagających.

Dzisiejszy test będzie pierwszym, w którym uczestniczyć będzie załoga astronautów. Co prawda nie polecą oni w kosmos. Według planu lotu opublikowanego przez Blue Origin, astronauci wejdą do kapsuły i uruchomią procedury startu rakiety, później opuszczą ją i powrócą na pokład po udanym lądowaniu rakiety, by dokończyć procedury lotu. Dziś jedynym stałym pasażerem rakiety New Shepard będzie manekin o imieniu Skywalker.

Transmisja wydarzenia

Dzisiejszy test będzie można obejrzeć na żywo. Transmisję udostępniamy poniżej. Zdecydowanie warto będzie to zobaczyć, gdyż w ostatnich miesiącach jedyne kosmiczne dokonania, jakie oglądamy, to kolejne eksplozje Starshipów Elona Muska, z których żaden jeszcze nie wykonał udanego lądowania.

Miejmy nadzieję, że Jeffowi Bezosowi pójdzie lepiej na tym polu i manekin Skywalker szczęśliwie wróci na Ziemię. Dzisiejszy test będzie kluczowym sprawdzianem rakiety Blue Origin, gdyż Bezos planuje wysłać pierwszych turystów na granicę kosmosu jeszcze w bieżącym roku. Transmisja rozpocznie się o godzinie 16:15.

źródło: space.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >