Techgame.pl
Kryptowaluty Ethereum

Pixabay.com

Ukradli ponad 20 milionów złotych. Ofiarą hakerów padł portal kryptowalutowy

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Portal kryptowalutowy Roll dziś poinformował swoich użytkowników o, niestety udanym, ataku hakerskim na jego wirtualny portfel, w którym znajdowały się tokeny oparte na kryptowalucie Ethereum. Ukradzione przez cyberprzestępców tokeny

  • Hakerzy zaatakowali portal kryptowalutowy Roll

  • Skradzione zostały tokeny Ethereum o wartości 22 mln złotych

  • Portal opublikował komunikat z wyjaśnieniem incydentu i propozycją rekompensaty dla użytkowników

Od kilku lat kryptowaluty regularnie pojawiają się i znikają z afisza. Teraz są szczególnie popularne ze względu na niezwykle wysoki kurs Bitcoina, który w chwili pisania tego artykułu wynosi 229 132,70 zł. Wywarł w ten sposób niesamowity wpływ na rynek, zwłaszcza technologiczny, powodując między innymi gigantyczne deficyty kart graficznych.

Hakerzy wykradli 22 miliony w kryptowalucie

Portal Roll należy do kryptowalutowych serwisów, które pozwalają tworzyć społecznościowe tokeny oparte na konkretnej kryptowalucie. Czym one są? Można je porównać do żetonów z kasyna. Symbolizują określoną ilość danej kryptowaluty, jednakże by je spieniężyć, trzeba je najpierw sprzedać. To właśnie one zostały skradzione przez nieznanych sprawców.

Tokeny, do których zyskali dostęp hakerzy, były oparte na walucie Ethereum, wartej w tej chwili na giełdzie ponad 7 tysięcy złotych. W portfelu portalu Roll znajdowało się ich niestety bardzo dużo, gdyż przestępcy weszli w posiadanie tokenów o równowartości 5,7 milionów dolarów, czyli w przeliczeniu, ponad 22 miliony złotych. Portal Roll otwarcie przyznał się do kradzieży na swoim Twitterze.

Komunikat portalu Roll

- Około 3:30 rano (8:30 czasu polskiego - przyp.red.) doszło do incydentu w systemach bezpieczeństwa “gorącego portfela” portalu Roll. W rezultacie haker ukradł wszystkie znajdujące się w tym portfelu tokeny i wymienił je na giełdzie kryptowalut Uniswap na walutę Ethereum. [...] Trudno jest nam słowami wyrazić naszą rozpacz i jak przykro nam jest z powodu tych wydarzeń. Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa i pracujemy na zaufanie naszych twórców i użytkowników, którzy powierzają nam swoje pieniądze, lecz tym razem zawiedliśmy. - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze portalu Roll.

Serwis tymczasem wstrzymał wszystkie wypłaty i nie wiadomo, kiedy odzyska pełną operatywność oraz czy jest szansa na odzyskanie skradzionych pieniędzy. By zadośćuczynić choć w niewielkim stopniu użytkownikom, którzy ucierpieli wskutek ataku hakerskiego, portal postanowił utworzyć fundusz pomocy, o wartości 500 tysięcy dolarów.

Choć to zaledwie cząstka skradzionych niemal 6 milionów dolarów, zawsze będzie to choć minimalna rekompensata dla tych, którzy zostali poszkodowani przez cyberprzestępców. Roll zapowiada, że będzie się krok po kroku kontaktował ze wszystkimi użytkownikami, którzy odczuli skutki ataku i prosi o cierpliwe oczekiwanie na wiadomości, które będą się pojawiały w najbliższych dniach.

źródła: GRYOnline, Twitter

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >