Techgame.pl
Makak Pager grający w Ponga

youtube.com/Neuralink/kadr z filmu

Kolejne osiągnięcie Elona Muska. Mamy nagranie małpy sterującej komputerem za pomocą myśli

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Mamy nagranie najnowszego osiągnięcia firmy Neuralink Elona Muska. Dzięki implantowi mózgowemu makak o imieniu Pager jest w stanie grać w Ponga, sterując poczynaniami w grze za pomocą swoich myśli. I jest w tym naprawdę dobry!

Elon Musk i jego firma Neuralink pracują nad rozwiązaniami, które w przyszłości pozwolą ludziom sterować urządzeniami oraz komunikować się między sobą za pomocą implantów mózgowych. Obecnie trwają jednak badania na małpach, które za sprawą technologii opracowanej przez Neuralink, są w stanie nauczyć się grać w proste gry wideo.

Małpa gra za pomocą myśli

Najnowsze osiągnięcie technologii opracowanej przez Neuralink doskonale widać na poniższym nagraniu. W pierwszej fazie eksperymentu, makak Pager dostał joystick, za pomocą którego miał przesuwać białą kulkę na ekranie w kierunku pomarańczowego kwadratu, który zmieniał swoje położenie po osiągnięciu celu. Po poprawnym wykonaniu zadania Pager dostawał porcję swojego ulubionego soku z rurki umieszczonej przed ekranem.

W ten sposób przebiegała kalibracja implantu. By poprawnie odczytywać intencje Pagera, naukowcy musieli przeprowadzić serię badań z użyciem joysticka, by zaprogramować implant tak, by bezbłędnie wychwytywał myślowe intencje małpy. W praktyce, naukowcy wychwytywali impulsy nerwowe, które wysyłał mózg do przedniej łapy makaka i przypisywał je do konkretnego kierunku ruchu joysticka.

Mistrz Ponga

Dzięki temu implant bez problemu wychwytywał intencje Pagera w czasie rzeczywistym. Makak był w stanie bez problemu grać w Ponga, poprawnie odbijając piłeczkę niemal za każdym razem, nawet po zwiększeniu tempa gry. Oczywiście za każde prawidłowe odbicie zostawał nagradzany. 

Przypadek Pagera idealnie ukazuje, na jak zaawansowanym etapie jest obecnie technologia. Choć oczywiście do momentu, w którym przestaniemy potrzebować telefonów, gdyż wszystkie aplikacje czy wiadomości będziemy w stanie obsłużyć samą myślą, jeszcze bardzo daleka droga. Niemniej Elon Musk jak zawsze pozostaje pewny swego i zamierza w przyszłości zrewolucjonizować komunikację międzyludzką oraz sposób wpływania na nasze elektroniczne otoczenie.

Neuralink robi ogromne postępy i wcale się nie zdziwię, jeśli w ciągu najbliższej dekady tysiące ludzi będą miały w głowach implanty Elona Muska. Dzięki komercyjnemu podejściu miliardera, produkt ten nie będzie zarezerwowany dla wojska, naukowców, bogaczy czy innej elity. Nie, Neuralink ma być w przyszłości produktem masowym i, znając Elona Muska, nie mam wątpliwości, że niegdyś właśnie nim się stanie.

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >