Neuralink Corporation to amerykańska firma neurotechnologiczna założona przez Elona Muska i innych, rozwijająca wszczepialne interfejsy mózg-maszyna.
Technologia pozwalająca na wszczepienie implantów do mózgu znajdzie szereg zastosowań. Jednym z nich będzie bezpośredni streaming muzyki do naszego mózgu.
W nocy z piątku na sobotę czasu polskiego Elon Musk zaprezentował swój najnowszy gadżet, który wśród społeczeństwa wzbudza ogromne kontrowersje. Działanie implantu od Neuralink zostało przedstawione na przykładzie świni o imieniu Gertruda.
Genialny miliarder podkreśla równocześnie, że SpaceX pracuje nad tym, żeby śmierć przyszła jednak z jak najbardziej naturalnych powodów, a nie z powodu wypadków lub trudnych warunków panujących na powierzchni planety.
Genialny miliarder, który planuje za swojego życia skolonizować Marsa czasami sam się już gubi w swojej ekstrawagancji. Musk nie spodziewał się jednak, że zatnie się w momencie, w którym reporter zapytał o samopoczucie jego syna. Wszystko za sprawą nietypowego imienia, które dostał.
Valve od jakiegoś czasu pracuje nad interfejsem mózg-komputer dla graczy i nie tylkoGabe Newell jest zachwycony nową technologią i twierdzi, że wyniesie ona gaming na zupełnie nowy poziomKomputer mógłby czytać emocje gracza bezpośrednio z mózguByć może nowe rozwiązanie okazałoby się także skuteczne w poprawie jakości snu i podobnych rozwiązaniachSzef Valve od dłuższego czasu przebywa w Nowej Zelandii, przede wszystkim w związku z aktualną pandemią koronawirusa. Mimo jego nieobecności w Stanach Zjednoczonych, wciąż wypowiada się na temat przyszłości swojej firmy i jej nowych pomysłów.
Elon Musk i jego firma Neuralink pracują nad rozwiązaniami, które w przyszłości pozwolą ludziom sterować urządzeniami oraz komunikować się między sobą za pomocą implantów mózgowych. Obecnie trwają jednak badania na małpach, które za sprawą technologii opracowanej przez Neuralink, są w stanie nauczyć się grać w proste gry wideo.Małpa gra za pomocą myśliNajnowsze osiągnięcie technologii opracowanej przez Neuralink doskonale widać na poniższym nagraniu. W pierwszej fazie eksperymentu, makak Pager dostał joystick, za pomocą którego miał przesuwać białą kulkę na ekranie w kierunku pomarańczowego kwadratu, który zmieniał swoje położenie po osiągnięciu celu. Po poprawnym wykonaniu zadania Pager dostawał porcję swojego ulubionego soku z rurki umieszczonej przed ekranem.W ten sposób przebiegała kalibracja implantu. By poprawnie odczytywać intencje Pagera, naukowcy musieli przeprowadzić serię badań z użyciem joysticka, by zaprogramować implant tak, by bezbłędnie wychwytywał myślowe intencje małpy. W praktyce, naukowcy wychwytywali impulsy nerwowe, które wysyłał mózg do przedniej łapy makaka i przypisywał je do konkretnego kierunku ruchu joysticka.
W ostatnim czasie dużo pisaliśmy o technologiach umożliwiających sterowanie elektroniką za pomocą myśli. Wszystko dlatego, że ta dziedzina nauki obecnie bardzo prężnie się rozwija i pojawiają się pierwsze gigantyczne osiągnięcia na tym polu. Elon Musk nie jest wszak jedynym, który próbuje dokonać przełomu w tej specyficznej gałęzi technologii.Implant do obsługi smartfonaOprócz popularnego Neuralinka, głośną w kwestii niedawnych osiągnięć jest technologia BrainGate, która od początku istnienia jest skoncentrowana na opracowaniu sposobu na komunikację urządzeń elektronicznych z ludzkim mózgiem w celu poprawy codziennego funkcjonowania osób cierpiących na ciężkie choroby neurologiczne. Zwłaszcza tych sparaliżowanych.W ostatnich dniach naukowcy z Uniwersytetu Browna dokonali przełomu w wykorzystaniu technologii BrainGate, przeprowadzając pierwszy w historii udany eksperyment, w ramach którego osoby sparaliżowane były w stanie w pełni bezprzewodowo, w warunkach domowych, wykonywać podstawowe czynności na komputerze i tablecie, przeglądając strony internetowe i korzystając z aplikacji.