Techgame.pl
Pieniądze

PIXABAY

Kolejny atak phishingowy. Polacy otrzymali fałszywe SMS-y

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Oszuści prowadzą kampanie phishingową skierowaną w Polaków. Uwaga na podejrzane SMS-y, mogą doprowadzić do utraty kontroli nad kontem bankowym

"Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - tak brzmi komunikat, który wyświetlił się tysiącom Polaków na smartfonach poprzez SMS.

Uwaga, kolejny atak phishingowy

Pod wiadomością widnieje podejrzany link, który przekierowuje nieświadomych użytkowników na fałszywą stronę firmy kurierskiej. Jak wynika z analizy wykonanej przez ekspertów, domena wymusza na ofiarach pobranie fałszywej aplikacji. Ta natomiast służy wyłącznie do wykradania danych osobowych, takie jak imię, nazwisko, numer karty bankowej, czy hasła.

Cyberprzestępcy wiedzą doskonale, że coraz więcej Polaków korzysta z usług sklepów internetowych. Jest to wywołane sytuacją pandemiczną i zamknięciu placówek fizycznych.

Co za tym idzie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoba która dostanie fałszywe zawiadomienie o paczce, rzeczywiście czeka na dostarczenie jakiejś przesyłki. Niestety, tego typu oszustwa mogą być niezwykle skuteczne i drastyczne w skutkach dla ofiar.

Cyberprzestępcy w natarciu

Z roku na rok coraz więcej Polaków pada ofiarą cyberprzestępców. W wyniku pandemii ich działania się tylko nasiliły. Wpływ na to ma przede wszystkim aspekt psychologiczny. Ludzie żyją w ciągłym stresie i niepewności. Niestety zwiększa to szansa na podjęcie nierozsądnych, nieprzemyślanych decyzji, które mogą być opłakane w skutkach.

Jeżeli dostaliście podobnego SMS-a, to pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie klikać w załączony link. Zawsze upewniajcie się, czy dana domena jest zaufana i należy do rzeczywistej firmy lub instytucji.

Jak zabezpieczyć swoje dane?

W celu zabezpieczenia się przed atakami cyberprzestępców warto również zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Pamiętajcie, że programy antywirusowe, nawet te darmowe, znacznie zmniejszają skuteczność groźnych aplikacji. Gdy pobieracie aplikacje i nie jesteście pewni czy jest ona bezpieczna w użytkowaniu, możecie ją przeskanować i szybko uzyskać wiarygodne informacje.

Bardzo dobrym zabezpieczeniem przed cyberprzestępcami jest również weryfikacja dwuetapowa, która wymusza potwierdzenie logowania na dwóch urządzeniach równocześnie. Dzięki temu, nawet gdy oszuści przejmą kontrolę nad naszym telefonem lub komputerem, nie będą mogli uzyskać dostępu do aplikacji bankowych.

Ostatnim czynnikiem, który znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo w sieci jest zbudowanie mocnego hasła. Pamiętajcie, że dobrze sformułowane hasło, które jest ciężkie do złamania zawiera minimum 8 znaków, w tym co najmniej 1 dużą literę, cyfrę oraz znak specjalny (np. “^”). 

Jeśli podejrzewacie, że mogliście paść ofiarą przestępstwa, bądź dostaliście podejrzane wiadomości, koniecznie zgłoście sprawę na policję. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo i świadomość społeczną.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

źródło: techgame.pl

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >